Příčina neustálých šarvátek je jasná. Děti totiž nemají potřebné soukromí, a i když jsou spolu rády, mají se plné zuby. Soužití sourozenců ve společném pokoji přináší stejný problém. Děti neznají pojem kompromis, a upřímně řečeno, proč by měly. Teprve se vyvíjí, učí se samostatnosti, odpovědnosti a ohleduplnosti. Kde jinde mohou získat tyto nezbytné vlastnosti pro život když ne doma.
Bezpečné soukromí malých uličníků
Pro zařizování pokoje jsou ideální děti stejného stáří a pohlaví, ale kdo si může vybírat. Zvlášť když nemáme místností nazbyt a každé z dětí mít vlastní pokoj nemůže. Ale jak to udělat, aby změna nestála celé jmění? Rada je velmi jednoduchá. Do dětského pokojíčku je ideální zvolit takový nábytek, umožňující postupně měnit vzhled celé místnosti třeba j jiným rozestavením skříněk, eventuálně doplněním dalších kusů nábytku. Zároveň by měl být odolný proti dětskému řádění a také snadno udržovatelný.
Vše v jednom pokoji
Dětem je třeba umožnit jednoduchý přístup k hračkám s možností snadno a rychle je uklidit. Nejlépe vyhovují zásuvky a kontejnery o různých velikostech. Mějte také na paměti, že děti si své prostředí rády samy dekorují. Zcela určitě k tomu mají mít kousek vyhrazené zdi na oblíbené plakáty nebo stejný účel splní malé korkové nástěnky. Největším oříškem bývá rozměrná postel, která zabere spoustu místa. Než nezdravá rozkládací křesla je při nedostatku místa řešením patrové, výsuvné nebo stohovací lůžko. Pro učení a studium je nezbytností víceúčelový psací stůl s měnitelnou výškou pracovní desky. Plocha stolu může být společná pro více dětí, ale pak musí být jasně daná pravidla, kdo a na jak dlouho má stůl k dispozici. Zásuvku na školní potřeby musí mít ale každé dítě vlastní. Do těchto míst pak mají ostatní sourozenci vstup zakázán. Úložné prostory na oblečení podle okolností vůbec v dětském pokoji nemusí být. Když jiná možnost není a pořídíme například společnou vestavěnou skříň, i tam musí mít každé dítě vymezený svůj prostor, aby si udržovalo svůj pořádek a nedocházelo k neshodám.
Holka a kluk
S přibývajícím věkem ale potřeba soukromí bude sílit, zejména u sourozenců opačného pohlaví anebo když je mezi dětmi velký věkový rozdíl. Pak je rozumné uvažovat o rozdělení pokoje. Je celá řada alternativ, které závisí na daných podmínkách v místnosti. Sádrokartonová nebo dřevěná příčka přichází v úvahu jen v místnosti se dvěma okny , přitom by šířka užitné plochy neměla klesnout pod hranici 2,5 m. Pokud nelze tato kritéria splnit, rozčleníme pokoj paravánem nebo skříňkami umístěnými proti sobě z oboustranným přístupem. Výhodou rozdělení prostoru stavební konstrukcí je absolutní soukromí. V ostatních případech nezbývá, než aby se sourozenci vzájemně respektovali.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Alax