Od židličky k židli

Lezoucí batole si vystačí s měkkou matrací na zemi, která je pro jeho hry tím nejbezpečnějším nábytkem. Dítě nemůže spadnout, neuhodí se ani neporaní, ale jakmile začne sedět a učí se samo jíst, začnou rodiče vybírat první židličku. Pro batolata se vyrábí dvě varianty – dětská vysoká židle k jídelnímu stolu nebo samostatná židlička se stolkem z dřevěného masivu nebo v praktickém omyvatelném plastovém provedení. Pak nastane čas, kdy dítěti přibývají hračky, které se učí „uklízet“. Úložný prostor lze jednoduše spojit s lavicí, která má panty opatřeny bezpečnostním mechanismem proti přiskřípnutí prstů. Pro zachování maximálního prostoru v dětském pokoji jsou pro menší děti ideální nízké taburetky, které se snadno umístí pod postel nebo pod hrací stolek.

Pro dítě školního věku je pracovní židle naprosto nezbytná. Moderní ergonomické typy mají nastavitelnou výšku sedáku a opěrky s měřítkem, které ukáže jak židli seřídit podle výšky dítěte. Čalounění je rovněž ergonomicky tvarované, které tak poskytuje maximální možnou oporu páteři při sezení. Nejkvalitnější typy disponují dokonce teleskopy, kterými se dá měnit hloubka sezení, tlumičem zvyšujícím komfort sezení a mechanismem zajišťujícím stabilitu a snadné otáčení židle. Potah je buď prací, snímatelný nebo z bezúdržbové textilie.

I dítě rádo odpočívá

Různobarevné tvarované vaky plněné polystyrénovými kuličkami se snadno změní na lehátko, křeslo a dokonce i postýlku. Na rozdíl od běžného křesla nebo židle se tvar dětského těla obtiskne do elastické hmoty, která si jej pamatuje, a proto nehrozí, že dítě z křesla spadne nebo v něm bude obtížné měnit pozici. Za jednu z hlavních předností vaku je jeho výjimečná bezpečnost. Křeslo totiž chybí pevná vnitřní konstrukce, tak jak ji známe z tradičního nábytku. Vaky jsou tak lehké, že i malé děti s nimi mohou volně manipulovat, přenášet je a tvarovat podle vlastní fantazie a přání. Vaky s omyvatelným povrchem a střízlivým designem se snadno přizpůsobí každému interiéru, který zajímavě doplní a osvěží, neboť výběr barev i dezénů je velmi rozmanitý.

Bezpečnost především

Dětská vynalézavost nezná mezí, proto kromě účelnosti a praktické údržby hraje při výběru bezpečného nábytku i řemeslné zpracování. Hlavně u předškolních dětí hrozí vdechnutí či spolknutí spon, knoflíků, třásní a jiných ozdob u polštářů a matrací z textilu. U dřevěných částí může dojít k poranění dítěte o ostré hrany a rohy nebo zadření třísky. K úrazu dítěte ostrými úlomky nebo může dojít dokonce i u plastového nábytku, kde je jeho pevnost omezena deklarovanou nosností. Velkou pozornost je třeba věnovat houpacímu nábytku – židlím a křeslům, které by měly být konstruovány tak, aby nemohlo dojít k převrácení.

Kromě bezpečnostních rizik mají však některé části nábytku i potenciální zdravotní rizika, vyplývající z nekvalitních materiálů nebo povrchové úpravy. Pokud zjistíme u zakoupeného nábytku atypický zápach, nebo pokud se objeví u nového čalouněného nábytku u dítěte alergická reakce, je třeba urychleně jednat. Nábytek reklamovat, vrátit a raději se po kvalitě poohlédnout jinde.

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Softline, Mayer