Dnes rostoucí židli ve tvaru Z používá údajně až 50% malých Norů a oblíbená je i v dalších evropských zemích včetně naší republiky, kde ji v různých obměnách nabízí několik výrobců.

Systém všech těchto židliček, ať už pochází z dílny firmy Stokke, která vyrábí původní židli pana Opsvika, nebo od českých výrobců, u kterých figuruje pod názvy Jitro, Klára či prostě jen jako rostoucí židle, je stejný. Zhruba 80 centimetrů vysoká, velmi jednoduchá konstrukce ve tvaru Z s drážkami na bocích je velice stabilní, většinou je vyrobena z tvrdého bukového dřeva a je doplněna o sedací desku, podpěru na nohy a dvě tvarované opěrky zad.

Sedátko a podnožka jsou zasunuty v drážkách na bocích židle a jsou nastavitelné jak do různých výšek, tak i do různé hloubky. Židle tak roste s dítětem, dá se velmi jednoduše povolením dvou šroubů polohovat vzhledem k jeho vzrůstu i k výšce stolu a vydrží dítěti až do školních let. Jelikož její nosnost je kolem sta kil, mají ji v oblibě i dospělí. Stačí pak jen demontovat podpěru nohou (respektive původní hlubší podpěru nohou vyměnit za méně hluboké sedátko) a pokud se do židle vejdete na šířku svým pozadím, můžete ji používat až do stáří.

K židličce se dodává ještě sedák s potahem v různých barvách, dokoupit je možné také polštářek na záda a pro batolata rovněž dřevěný nástavec se stolečkem, který se k židli jednoduše přimontuje. Nástavec se dá využít třemi způsoby, a sice jen jako zábrana s popruhem mezi nohy (když máte dítě přisunuto ke stolu), se samostatným pultíkem anebo v pozdějším věku se dají užívat jen samotné područky jako opěrky. V Česku je možné k židli zakoupit pro batolata místo dřevěného nástavce se zádržným systémem i speciální vatelínové kalhotky, které zabrání vyklouznutí dítěte ze židle.

Židle je určena pro děti od 6-9 měsíců, kdy již samy sedí. Sezení na této židličce je považováno za velmi zdravé, neboť dítě má narozdíl od některých jiných vysokých jídelních židlí oporu pod nohy (kolena musí být v pravém úhlu), která je velmi důležitá. V případě, že dítě nemá "pevnou půdu" pod nohama, dochází ke špatnému zakřivení páteře a zároveň ke snížení průtoku krve v cévách pod koleny. Děti jsou pak neklidné, nemohou se soustředit a instinktivně si "pomáhají" od napětí tím, že se vrtí a kopou nohama.

Další výhodou rostoucí židle je samozřejmě to, že vydrží dlouhá léta a investice do ní se narozdíl od plastových jídelních židlí určených jen pro malá miminka skutečně vyplatí. Její cena se pohybuje podle výrobce a podle dovybavení dalšími komponenty (rám pro batolata, přídavný stolek) od asi 1500 do cca 4500 korun. Židle typu Tripp Trapp bývají vyrobeny z tvrdého bukového, případně z borovicového dřeva (v nabídce je několik provedení od světlého přírodního vzhledu až po tmavý mahagon) a mají dlouholetou životnost. Zároveň jsou bezpečné a díky chytrému tvaru velice stabilní. Děti si na ni přes stupátko mohou v pozdějším věku samy vylézt a nepřevrhnou ji přitom. Mohou v ní správně posazené jíst i kreslit si nebo psát úkoly, vždy jen stačí ji správně napolohovat k danému stolu a dané výšce dítěte.

Autor: efa