Rostoucí židle a stoly – v čem jsou jejich největší přednosti?

11.7.2017

Možná i vy máte doma předškoláka a chystáte se během prázdnin na zařizování dětského pokoje vhodným nábytkem. K základnímu vybavení patří stůl, židle a kontejner se šuplíky na školní potřeby. Jak ale vybírat, abyste ušetřili a zároveň udělali maximum pro zdravé sezení vašich dětí? Podíváme se blíže na rostoucí nábytek pro děti.

Hned v úvodu se pojďme podívat na několik častých chyb, které rodiče při výběru nábytku pro školáka dělají.

1. Rodiče se často domnívají, že dítě je vlastně takový malý dospělý a proto pro něj bude vyhovující stůl a židle pro dospělé, do kterých časem doroste. Dítě má však daleko menší postavu a má také jiné proporce těla. Při sezení na dospělé židli nedosáhne nohama na zem a nemůže si ani pohodlně opřít záda, aniž by se hrbilo. To nepříznivě působí na páteř.

2. Dítě netrpí bolestmi zad a kloubů a je proto vcelku jedno, na co jej posadíme. Další chyba! Je sice pravda, že malé dítě si nebude stěžovat, že ho bolí „v kříži“, ale nesprávné sezení může vývoj jeho páteře, kostí a kloubů velmi negativně poznamenat. Skutečné problémy a bolesti pak přijdou až v dospělosti.

3. Koupíme dítěti dětskou židli. To je sice zpočátku dobré řešení, ale pokud chceme být zodpovědným rodičem, budeme muset kupovat novou židli každé dva roky, protože dítě neustále roste.

4. Koupíme dítěti rostoucí židli, ale k obyčejnému psacímu stolu. Jedná se zdánlivě o dobrou variantu, protože jsme přece koupili ergonomickou kvalitní rostoucí židli pro zdravé sezení. To ano, ale dítě potřebuje také stůl s nastavitelnou výškou pracovní desky, kterou budeme postupně upravovat s růstem dítěte. Když posadíme dítě k velkému stolu, tak sice bude mít rovná záda, ale nohama nedosáhne na zem, což je špatně.

Jak tedy zařídit pracovní koutek pro dítě, aby vyhovoval potřebám dítěte, a přitom jsme se nemuseli zadlužit? Odpověď je jednoduchá – kvalitní rostoucí nábytek.

Pokud totiž zvolíme opravdu kvalitní certifikované rostoucí židle a stoly, zabijeme hned několik much jednou ranou. Budeme mít jistotu, že dítě správně sedí a nábytek mu vydrží až do dospělosti. Židli a stůl totiž neustále budeme přizpůsobovat výšce dítěte – u židle výškou a hloubkou sedu a zádové opěrky a u stolu výškou pracovní desky. Pro nejmenší děti jsou některé židle navíc vybaveny praktickou podpěrou nohou. Počáteční vyšší investice se časem promění v úsporu, protože nebudeme muset nic dokupovat dalších 10 let.

V současné době je na trhu dostatečně široká nabídka dětských rostoucích židlí, ze které si vybere každý. „Dle našich zkušeností je nejlepší poměr cena x kvalita u výrobků značek Mayer a Amadeus“, potvrdila nám majitelka internetového obchodu Smolicek.com, paní Helena Smolová. Vybírat navíc můžete z široké škály vysoce odolných potahových látek, které zaujmou chlapce i děvčata, menší děti i teenagery.

Dětské rostoucí stoly

Dětské rostoucí stoly jsou stále tak trochu opomíjené, protože si řada rodičů myslí, že dobrá rostoucí židle stačí. Rostoucí židle bez rostoucího stolu je dobrým řešením jen napůl. Proč bychom tedy dětem měli koupit i rostoucí stůl?

Hlavní předností rostoucích stolů je stejně jako u židlí jejich nastavitelnost. Stoly jednoduše rostou s dětmi a tvoří spolu s židlí harmonickou dvojici, která dovolí dítěti pohodlně sedět, aniž by se muselo kroutit, krčit, natahovat se nebo dokonce místo sezení klečet, aby dosáhlo na stůl. Dobrý rostoucí stůl má nastavitelnou výšku pracovní desky a variabilní sklon desky, který zabraňuje hrbení a vzniku tzv. kulatých zad. Dětmi oblíbený je také odkládací prostor pro psací potřeby nebo výsuvný organizér, do kterého lze umístit i klávesnici počítače.

Stoly, pokud mají opravdu růst s dítětem, musí splňovat jeho aktuální potřeby a požadavky. Prvňáček bude trávit většinu času u stolu psaním a kreslením, ale teenager už používá i ke školní přípravě počítač. I na to jsou rostoucí stoly připraveny. Na stůl jednoduše přimontujeme držák monitoru a máme pracoviště i pro studenta. A hodit se bude i háček na aktovku nebo další vychytávky.

Rostoucí stoly renomovaných výrobců (Mayer, Amadeus a další) jsou zcela bezpečné a ergonomické. Hrany stolu jsou zaoblené a veškeré nastavování a naklápění je uzpůsobené tak, aby si dítě nikde nepřivřelo prstík apod.

Na závěr si připomeňme základy správného sezení:

Zjednodušené pravidlo zní – pravé úhly. Začneme od podlahy. Chodidla by měla být celou plochou na podlaze a s holeněmi svírají první pravý úhel. Další pravý úhel svírá kolení kloub. Záda by měla být rovná a opřená o zádovou opěrku, sedák by měl při opření zad podpírat stehna přibližně ze 2/3. Pokud jsme takto správně nastavili židli, zbývá ještě nastavit správnou výšku stolové desky. Ta by měla být ve výšce asi 1 až 2 cm nad úrovní volně spuštěných loktů sedícího dítěte.

Širokou nabídku dětských rostoucích židlí a stolů najdete v internetovém obchodě Smolíček.com, který se specializuje na dětský nábytek. Vybrané zboží si můžete prohlédnout také ve vzorkové prodejně.

- PR článek -