Velikost dětského pokoje a jeho vybavení by mělo těmto funkcím odpovídat. Důležité je i vizuální pohodlí - ať už jde o výběr barev nebo osvětlení. Pro barevné ladění platí výběr lehce pastelových nebo neutrálních barev. Osvěžení pokoje docílíme barevnými doplňky nebo barevnými částmi nábytku. Z požadavku na snadnou údržbu dětského pokoje pak vycházejí materiály, z nichž je vyrobeno vlastní zařízení. Použijeme dřeva měkčí, jako je smrk či borovice, bývají k dětskému zdraví šetrnější, nebo s povrchovou úpravou z lamina. Umělé osvětlení bychom měli zajistit jak centrální, tak pro všechny pracovní, čtecí i hrací plochy zvlášť. Na noc je vhodné instalovat tlumené světlo, která umožní dítěti v případě potřeby bezpečně vyjít z pokoje.
Odpočinkovou - spací - zónu je dobré umístit do rohu místnosti a případně ji odclonit skříňovou příčkou. Postel by měla odpovídat velikostí věku dítěte. Pokud jde o poschoďovou postel – rám postele by měl být dostatečně pevný a stabilní. Matrace v dětské posteli by měla odpovídat přibližně váze dítěte.
Pracovní část – pracovní kout by měl stát spíše stranou centrální hrací plochy. Pracovní stůl je odvislý od věku dítěte. Pro předškolní věk existuje mnoho variant dětského nábytku. Pro děti školního věku je pracovní stůl velmi důležitý, co do rozměrů i výšky. Ideálním řešením jsou stoly s nastavitelnou výškou a sklonem pracovní plochy - výšková nastavitelnost od 620mm do 1000 – 1100mm. Neméně důležitým faktorem je židle a správné sezení. Existují „ rostoucí „ židle, které splňují požadavky zdravého sezení během růstu.
Ergonomie sezení - pro správné a zdravé sezení platí několik zásad, které při výběru pracovní židle bychom neměli opomenout.
1. Využijte celou plochu sedáku židle a posaďte se co nejvíce dozadu. Tím pádem máte větší kontakt s opěradlem a sedákem. Zamezí se tak tlaku na ploténky. Sedíme rovně, hlavu držíme také rovně a nikam jí nenatáčíme, ani neschylujeme.
2. Chodidla položte rovně na podlahu nebo v lepším případě využijte podložku pod chodidla.
Nastavte si sedací plochu tak, aby odpovídala Vaší výšce.
3. Předloktí leží v pravém úhlu na pracovní desce. Nadloktí směřujte uvolněně dolů. Cílem je mít pracovní stůl co nejblíže u těla. Čím větší je vzdálenost mezi páteří a rukama na pracovní ploše, tím větší máme práci se statickým držením těla. Toto trvale škodí ramenům, šíji a zádům. Pro osvětlení stolu platí pravidlo – aby světlo dopadalo vždy ze strany ruky protilehlé k té, kterou dítě píše.
Další vybavení dětského pokoje - poličky, regály a skříně je vhodné upevnit ke stěně pevným ukotvením, aby nedošlo k případnému převrácení. V ideálním případě by měly mít hrany a rohy oblé, sestavy nižší, variabilní a lehce přístupné.
Hrací část - by měla být prostorná, bez zbytečného nábytku. Děti si často hrají na zemi a vhodně zvolenými materiály můžeme předcházet nachlazení. Ideálním řešením je podlahové vytápění. Jako podlahovou krytinu je vhodné použít teplé materiály, jakými jsou dřevěné parkety nebo korek. Co se týká koberce, volte spíše menší velikost, která bude sloužit jako plocha na hraní. Koberec po celé ploše podlahy pokoje není vhodný, hůře se udržuje a je zdrojem prachu.
Další články o realizacích Interiéry Design
Zásady zařizování kuchyní
Typy podlah a jejich použitelnost - jak vybrat správný vzor podlahy
Design studio – návrhy a realizace interiérů
Jak na interiér - základní styly interiérů a chyby při zařizování
INTERIÉRY DESIGN s.r.o.
Barvířská č. 8
Liberec
Tel: 736763715
- PR článek -