Fakt, že máme doma školáka, znamená nutnou proměnu dětského pokoje, který doposud sloužil pouze k hrám. Je třeba do této místnosti přidat také pracovní část, protože škola přináší již od počátku určité povinnosti. Než však začnete dětský pokoj upravovat, ujasněte si několik věcí. Důležité je zejména vyřešit, jestli je pro vás podstatný design nábytku, nebo jeho funkčnost a poté také zvážit, jaké finance jste ochotni, nebo schopni do nábytku investovat.
Přestože bude jistě potřeba ukrojit kus místa z původně velké hrací plochy na úkor té pracovní, vždy se snažte, aby pokoji přeci jen zůstala jeho původní hravost. Úplně nejlepší je do přestavby zapojit přímo děti, vždyť právě ony v něm budou trávit nejvíce času, proto by měl vyhovovat zejména právě jim. Možná vás dokonce překvapí nejrůznějšími zajímavými nápady.
Proč vybrat právě rostoucí nábytek?
Dětský nábytek není pouhou zmenšeninou nábytku pro dospělé, jak se někteří mylně domnívají. Dětské stoly a židle vynikají ergonomií, která je přizpůsobená speciálně dětem a jejich potřebám. Tyto kusy nábytku jsou navíc vybaveny řadou bezpečnostních prvků, které snižují riziko dětských úrazů. Pokud vám připadá častá výměna nábytku, která je podřízená růstu dítěte, značně finančně náročná, pořiďte dětem tzv. rostoucí nábytek. Výrobci rostoucího nábytku vlastně vyslyšeli prosby mnoha rodičů. Ti si často přejí, aby nábytek, který dětem pořídí, rostl dále společně s jejich potomkem. Dítě by jej tak mohlo užívat až do dospělosti, tedy od první třídy až po střední školu.
Tím nejzákladnějším, co bude malý školák potřebovat je hlavně kvalitní židle a stůl. Tento nábytek je možné nastavit přesně pro každou výšku dítěte. Vzhledem k tomu, že s dítětem opravdu roste, ušetříte tak peníze za případné pořizování větší židle nebo prostornějšího stolu. A co víc, vaše ratolest bude hlavně sedět zdravě a získá správné návyky. Pokud by už od počátku dítě sedělo na nekvalitní židli, jistě by netrvalo dlouho a ozvaly by se první zdravotní potíže. Rostoucí nábytek je tak nezbytnou prevencí poškození páteře, únavy a bolestí hlavy.
Správná židle a stůl jsou základem pro kvalitní pracoviště dětského pokoje. Tento nábytek je ergonomický, pohodlný, bezpečný a maximálně se přizpůsobí vašemu dítěti v průběhu jeho růstu. Rostoucí nábytek je navíc opravdu robustní a bez problémů vydrží více jak 10 let. Nechybí ani moderní design a na výběr je z desítek barevných variant. Díky všem těmto přednostem jsou dnes rostoucí stoly a židle tolik oblíbené. Dětský rostoucí stůl a dětská rostoucí židle tvoří ideální celek pro zdravé a pohodlné sezení.
Dětský stůl
Základem dětského stolu je, aby dítě pohodlně dosáhlo na pracovní plochu. Běžný dětský stůl, u něhož není možné nastavení výšky, není pro malé děti vhodný. Správný dětský rostoucí stůl by měl nabízet nejen nastavení celkové výšky pracovní desky, ale je dobré když umožňuje i nastavení jejího sklonu. Desky mohou být náklopné buď po celé délce stolu, nebo jen v její části. Možnost naklopení je dobrá z toho důvodu, že umožňuje vašemu dítěti pohodlně pracovat, aniž by se muselo hrbit. Dětské rostoucí stoly jsou vhodné pro psaní, kreslení i pro práci na počítači.
Rostoucí dětský stůl Moll umožňuje nastavit výšku i sklon pracovní desky
Mnohé stoly jsou vybaveny postranními háčky na odložení aktovky i madlem pro snadnější úchop a nastavení sklonu psací desky. Navíc je dětský rostoucí stůl vybaven několika bezpečnostními prvky. Pokud by nastal problém s nedostatkem zásuvek, je možné jej řešit přídavným zásuvkovým kontejnerem. V případě, že byste se rozhodli pro klasický stůl s výškou okolo 75 cm, rozhodně byste neměli šetřit na vhodné a kvalitní židli. Výškově nastavitelné rostoucí židle totiž pomáhají naučit děti správnému držení těla.
Pracovní stůl by měl být vybaven dostatkem úložných prostor pro psací i ostatní školní potřeby. Foto: Moll, rostoucí stůl Booster
Nastavení stolu - stolová deska by měla být nastavena do výšky spodní plochy volně spuštěných loktů dítěte. Jelikož může být dlouhé sezení u vodorovné desky pro dítě vyčerpávající, můžete námahu páteře zmírnit sklonem desky 10 – 16 stupňů, při čtení ještě více.
Dětská židle
Výběr sedacího nábytku bychom v dnešní moderní době plné počítačů a herních konzolí rozhodně neměli podceňovat. Dětské židle by měly především poskytovat dětem výborný komfort sezení. Zejména u malých dětí je velmi důležité, aby si pohodlně opřely záda. Při výběru dětské židle je třeba zhodnotit design, zdravotní funkce a životnost. Uvědomte si, kolik času denně a kolik let bude vaše dítě na vámi vybrané židli sedávat. Nejvhodnější jsou proto dětské rostoucí židle, vhodné pro opravdu malé děti již od předškolního věku. Jejich hlavní výhodou je možnost výrazného nastavení a přizpůsobení hloubky sedáku. Dítě by mělo získat správné návyky při sezení co dříve, než bude pozdě. Dětské rostoucí židle jsou konstruovány většinou pro děti od 4 do 18 let a mnohé mají nosnost až 110 kg.
Kvalitní rostoucí dětské židle lze přizpůsobit dětem ve věku od 4 do 18 let. Animace: firma Mayer
Nastavení hloubky sezení – dítě by se mělo při sezení pohodlně opírat o zádovou opěrku zejména v bederní části páteře. Zároveň musí být podepřeny asi dvě třetiny stehen, což je nutná opora pro dostatečné prokrvení nohou. Příliš hluboký sedák může tlačit v podkoleních jamkách a zabraňovat pohodlnému opření.
Nastavení výšky sezení – nohy dítěte musí stát pevně a pohodlně na podlaze, dítě musí být opřeno o zem celými chodidly. Nohy by měly v kolenou svírat přibližně úhel 90 stupňů.
Doporučené nastavení rostoucího nábytku (v cm)
Výška postavy Výška sedáku židle Výška desky stolu
108 - 121 31 53
119 - 142 35 59
133 - 159 38 64
146 - 176 43 71
159 - 188 46 76
Židle dřevěné nebo čalouněné?
Moderním trendem jsou dětské dřevěné rostoucí židle vyráběné z masívního dřeva. Židle má dobře zaobleny všechny hrany a povrchová úprava je prováděna ekologickým, vodou ředitelným lakem. Výhodou takovéto židle je polohování sedáku a opěrky noh tak, aby bylo dítě v optimální poloze s psacím stolem. Dostatečná stabilita židle je zajištěna konstrukcí spodního rámu.
Dřevěné rostoucí židle jsou také oblíbeným vybavením dětského pokoje, ale hodí spíše k jídelnímu stolu. Foto: dětské židle Sedees
Další možností je pořídit dítěti rostoucí židli na kolečkách, která svou konstrukcí splňuje důležité požadavky, jako je nastavitelnost výšky sedadla pomocí kvalitního pístu, nastavení hloubky sezení, ergonomická výškově nastavitelná zádová opěrka nebo kvalitní měkké područky. Kostra dětské židle by měla být pevná, robustní, s povrchovou úpravou dle normy EN 71. Také čalounění je ergonomicky tvarováno i pro potřeby menších uživatelů. Potahy lze snadno sundat a vyprat. Je jasné, že vkus dětí se s přibývajícími roky mění, proto až se nebude líbit potah s autíčky, je možné jej vyměnit za jiný.
Vybavení pracovní zóny
S tím, jak malý školák poroste a bude přibývat učení, se budou jistě zvyšovat nároky na úložný prostor. Bude potřebovat dostatek polic, zásuvek a knihoven, kam bude moci umístit veškeré učebnice. Úložné prostory by mělo mít dítě vždy pohodlně na dosah. Pracovní stůl by měl být osvětlen jak denním světlem (ne však přímým, ale rozptýleným či cloněným), tak i stolní lampou s LED žárovkou. Ta je totiž v barevném spektru blízko barvě denního světla a její start je okamžitý. Stůl by měl být umístěn co nejblíže oknu a natočen tak, aby si dítě píšící rukou nestínilo, tj. pravákovi půjde světlo zleva a levákovi naopak zprava. V dnešní době už i u prvňáčků musíte počítat s tím, že na stole bude počítač. Pracovní plocha by tak měla být dostatečně velká, aby ji počítač nezabral celou. Musí se na ni vejít také učebnice a sešity s poznámkami. Vhodná je hloubka okolo 70 cm a šířka alespoň 120 cm.
- jpa -