Zvýšená postel, tedy s výškou lehací plochy minimálně 80 cm nad podlahou, je praktická všude tam, kde není prostoru nazbyt. Ušetřené místo se dá různorodě využít.

CO SE POD NÍ SCHOVÁVÁ?

Prostor pod postelí může být vyplněn zásuvkami nebo „skříňkami“, tedy úložným prostorem na oblečení, knihy nebo třeba hračky… Další možností je ukrýt pod postel nábytek na kolečkách, který se jednoduše vysune. Například psací stůl nebo druhou postel. Oproti klasické palandě má takové spaní několik výhod. Spáč uléhá jen na lehce zvýšenou konstrukci, takže hrozí menší riziko úrazu v případě pádu. Navíc dýchá lepší vzduch, než bývá v místech pod stropem, zvlášť když je jeho výška do 2,5 metru. Navíc nedýchá vlhkost, která v případě paland přichází seshora.

Zvlášť v případě postelí umístěných ve větší výšce může být prostor pod ní „prázdný“. Děti do něj jednoduše zaparkují objemnější hračky, jako třeba kočárky nebo auta. Stačí přidat jednoduchý závěs a je v mžiku uklizeno. Postele bývají často doplněny textilními kulisami v podobě hradů, zámků nebo třeba fotbalové branky... Vhodnou variantou jsou také doplňky připevněné pod postelí napevno, jako poličky, případně menší stolky.


 
NEJEN PRO ŠKOLÁKY

Panuje představa, že zvýšená postel je hlavně pro malé děti. Těm se samozřejmě zdá nejatraktivnější, ale předškoláci by na ní přesto spát neměli. Hlavním důvodem je velmi tvrdý spánek, typický pro jejich věk. A pokud už se děti v noci budí, nemusí si hned uvědomit, kde vlastně jsou. Ač bezpečnostní normy říkají, že každá patrová postel by měla mít v návodu uvedeno, že je určena pro děti od šesti let, na většině výrobků tato informace chybí.

Zvýšené postele jsou vhodné ale i pro dospělé. Ti ocení hlavně lehké vstávání i ulehání (při výšce lehací plochy okolo 80 cm) a samozřejmě objemné zásuvky, které mohou sloužit k ukládání lůžkovin. Praktické jsou variabilní systémy, kdy lze sestavy libovolně přetvářet jednoduchou výměnou zvyšujících prvků.

Pokud máte pod postelí „prázdno“, budou se vám nejspíš hodit nejrůznější krabice a boxy.

 

SPRÁVNÁ VARIANTA

Postel by měla být stabilní a snést dětské hry. Materiál pak kvalitně zpracovaný bez ostrých hran, což bývá problém hlavně u bezpečnostních zábran. Samozřejmě kvalitní spaní zajistí nejlépe pružné lamelové rošty a složené pěnové nebo latexové matrace. Zvýšené postele také často nabízejí lehací plochu 90 cm a více.

Opatrně podle normy: Zvýšená postel by měla mít značku, která určuje maximální výšku matrace. Mezi vrchní plochou matrace (tato úroveň by měla být v posteli vyznačena) a vrchní hranou zábran má zůstat nejméně 16 cm. Přerušení zábran pro žebřík nesmí být větší než 40 cm. Zábrany se nesmějí prohýbat. Mezery mezi prvky zábran by měly být nejvýše 7,5 cm. Žebřík má být alespoň 30 cm široký a mít příčky ve vzdálenosti 25 cm. Chodidlo by mělo být možné vsunout alespoň do hloubky 9 cm, aby bylo dítě při lezení stabilní.

Autor: Šárka Drbohlavová, Časopisy pro volný čas

Foto: archiv firem Berloni, Alax