Pro dítě a později teenagera je jeho pokoj to, co pro dospělého celý byt. Ve svém pokoji odpočívá, hraje si, pracuje. Proto by měl být pokoj mladého člověka zařízen tak, aby se v něm cítil co nejlépe. Od určitého věku zatouží snad každý teenager po změně ve svém pokoji a snaží se do něj vnést určitý osobitý prvek. Míra požadovaných i výsledných změn záleží pochopitelně na osobnosti konkrétního mladého člověka i na tom, co až mu rodiče dovolí. Někdo se spokojí s jedním plakátem na nástěnce, někdo jde do skutečné přestavby, kterou završí grafiti na zdi.
Základem každé ložnice, tedy i té studentské, je kvalitní postel. U dětí bychom měli klást na kvalitu postele zvláštní důraz, neboť tráví na posteli při spánku, relaxaci i učení mnohem více času a ležení na nevhodné posteli v období rychlého růstu by mohlo poznamenat jejich zdraví na dlouhou dobu. I přesto že bychom chtěli na vybavení pokoje ušetřit, měli bychom postel z tohoto úsporného plánu vynechat. Při výběru kvalitní postele však nejsme omezeni poněkud fádní klasikou, ale můžeme vybírat z nepřeberného množství paland, výsuvných či sklopných postelí, které splní perfektně svůj účel a zároveň umožní prostor pokoje lépe využít.
Další nezbytnou součástí pokoje teenagera je pracovní plocha, tedy psací stůl. Dnes jsou na pracovní stoly kladeny mnohem větší prostorové nároky, protože je potřeba mít dostatek místa pro studium a psaní a zároveň pro počítač, lépe řečeno pro monitor a klávesnici. Rozměry stolu by měly být 85 x 150 cm, pokud je pokoj dostatečně velký, nic nezkazíme stolem větším. Ideální samozřejmě je, pokud máme možnost rohového stolu, kde je jedna strana určena práci na počítači a druhá ostatním aktivitám. Aby nedocházelo k jednostranného zatížení páteře a svalstva, měli bychom se na monitor počítače dívat zpříma. Základní pravidla pro osvětlení pracovní plochy snad není třeba nějak důkladně rozvádět. Světlo, pokud možno denní, by mělo přicházet z levé strany (u praváků). Při práci ve večerních hodinách musí být pracovní plocha osvícena stolní lampičkou. Pouze centrální osvětlení umístěné nejčastěji za zády dítěte je naprosto nevhodné. No a zapomenout nesmíme ani na kvalitní kancelářskou židli s polohovatelným opěradlem i sedákem.
Samostatnou kapitolou je úložný prostor. Míra nutné improvizace i množství skříní, skříněk a komod závisí na velikosti pokoje i potřebách jednotlivce. Do velkého pokoje lze bez problémů pořídit sériově vyráběný nábytek, do menšího nebo podkrovního prostoru už je lépe zvolit nábytek vyráběný na míru. Přednost bychom měli dát uzavřeným skříním a skřínkám a co nejpřehlednějšímu uspořádání.
Ve studentském pokoji by nemělo chybět místo k posazení přátel a relaxaci. Může to být menší sedací souprava, sedací vak, taburetky, houpací síť apod. Také bychom měli myslet na to, že v pokoji může čas od času přespat kamarád.
V pokoji teenagera jsou velmi důležité doplňky, které pomáhají vytvořit již zmiňovanou osobitou atmosféru pokoje. Může se jednat o vlastní výtvory (obrázky, dekorace zdí, potahy a přehozy) nebo o drobnosti koupené v obchodě. V každém případě by si je měl dospívající člen rodiny vybrat sám dle svého vkusu. On bude trávit v pokoji nejvíc času, a tak určitě netouží po tom, aby mu vše zařizovali a určovali rodiče.
Foto: archiv firmy Alax