Každý dětský ortoped potvrdí, že při výběru dětské postele se nevyplatí šetřit. I malé dítě by mělo mít stejně kvalitní matraci jako dospělý, protože jinak mu hrozí špatný vývoj páteře. Kromě toho sama postel kvalitu spánku neovlivňuje tolik jako rošt, matrace a materiál polštářů a přikrývek.
Jak má být postel velká?
Příliš velká postel je zpočátku zbytečná. Standardní délka „velkých“ postelí bývá 190 až 200 centimetrů, dětská lůžka jsou ale k dostání v rozměrech již od 160 centimetrů. Různou délku mohou mít i prodloužitelné dětské postele. U některých typů lze lůžko zvětšit sklopením jednoho nebo obou čel s matrací, u jiného můžete protáhnout trup a délku upravit podle výšky dítěte. Šířka postele pro dítě by měla být alespoň 80 centimetrů. Měli bychom brát v úvahu i výšku postele, která je i s matrací ideální od 45 do 55 centimetrů.
Mluvíme-li o posteli, a nikoli o válendě, mívají postele jedno nebo dvě čela, která jednak dítě chrání před chladem, a jednak brání lůžkovinám, aby padaly na zem. Pro menší děti je přímo žádoucí postel s bočnicemi nebo bezpečnostním zábradlím. A u postelí patrových jsou mantinely naprosto nezbytné, aby dítě nemohlo spadnout.
Matrace tvrdá tak akorát
Než budete vybírat matraci, zaměřte se nejdříve na rošt, který může být z pevných lamel nebo polohovatelný. Příliš měkká postel totiž nepodporuje správné postavení obratlů a dětská páteř je pak náchylnější k vytváření růstových vad. Pokud jde o matraci nesmí být ani příliš měkká, ale ani příliš tvrdá. Použité materiály a konstrukce matrace proto musí zajistit dostatečné provzdušnění a hygienu celého lůžka. S hygienou postele souvisejí i použitá textilní vlákna: mohou být přírodní (vlna, bavlna) nebo syntetická (duté vlákno) s možností praní nebo chemického čištění. Do dětských postelí je vhodná matrace z polyuretanové pěny Durén , která má odpovídající tvrdost, je prodyšná a snadno se udržuje.
Využijte prostor
Zužitkovat můžete snadno i prostor pod postelí. Buď pro zasunutí druhé, nižší postele (většinou se taková sestava prodává vcelku) nebo pro zasunutí šuplíků na kolečkách, do kterých mohou děti samy jednoduše ukládat hračky. Postele s úložným prostorem pod matrací nejsou pro menší děti příliš praktické, protože je samy nezvednou. Kromě toho je úložný prostor řešen většinou u čalouněných válend, které nejsou ze zdravotního hlediska pro děti vhodné (měkký podklad), a zvláště ne pro alergiky.
Pozor na výhodné ceny
Jednoduchou celodřevěnou postel s bezpečnostním zábradlím a roštem nabízí Ikea za velmi příznivou cenu (899 korun) s rozměry 160 x 70 cm . Postel, která s dítětem poroste, pořídíte tamtéž za 2490 korun včetně roštu, ale bez matrace. U těchto typů se cena šplhá až na 4500 podle zpracování a použitého dřeva. Jinde můžete narazit na nižší ceny, ale dejte pozor, zda vám za ně nenabízí pouze rám postele. Ten nejlevnější z pevných lamel stojí zhruba osm set. Přidáte-li k tomu matraci z polyuretanové pěny za 2430 korun přijde vás pak výhodná koupě téměř na dvojnásobek než kompletní postel, a k tomu ještě sháníte rošt a matraci potřebných rozměrů.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Alax