I když pokojům pro nejmenší je již v současnosti věnována dostatečná péče, rodiče si mnohdy neuvědomují, že mezi nejdůležitější věci nepatří designový nábytek a drahé hračky, ale právě barvy a materiály, které společně nejvyšší měrou vytvářejí prostor pro rozvíjení dětských zájmů, útulnost a pocit bezpečí.
BAREVNÝ CHAOS
To bývá nejčastější chybou při zařizování dětského pokoje - domnívat se, že čím barevnější, tím lepší. Příliš pestrá paleta (barevný nábytek, barevné koberce, barevné hračky, barevné stěny atd.) vytváří ale v prostoru chaos, který může mít v dětské psychice za následek vyvolávání neklidu, omezení schopnosti soustředění nebo dokonce neklidné usínání. Z toho vyplývá důležité pravidlo - základ by měl být například v neutrálních nebo přírodních barvách, na stěnách pak jen tlumené odstíny barev, protože pestrost dodají doplňky - hračky, obrázky, bytový textil, kontejnery, krabice. Kvytvoření celkového dojmu barevnosti postačí nejvýše tři základní barvy... Nevhodné je v těchto prostorách přílišné zastoupení černé nebo šedé, nehodí se sem ve velké míře ani žádné tmavé nebo pochmurné barvy. Odborníci říkají, že vdětském pokoji neuděláte chybu s teplou žlutí, a doporučují světlé odstíny zelené, modré nebo růžové, které jsou uklidňující. Nicméně zatímco pro malé dítě jsou obecně vhodné světlé pastelové barvy, starší se už může cítit dobře imezi většími kontrasty - do podoby svého pokoje by mělo ideálně i zasahovat, je to přece jeho „teritorium“ aútočiště, kde většinou tráví mnohem více času než například dospělí ve své ložnici. Poslední „barevná“ rada pro dětský pokoj: všechny barvy, které v této místnosti použijete, musejí být zdravotně nezávadné, bez obsahu olova nebo polychlorovaných bifenylů.
DŮLEŽITÁ PODLAHA
Je třeba počítat s tím, že čím je dítě menší, tím větší pozornost si zaslouží podlaha - je totiž častým místem hraní. Měla by být teplá, měkká a snadno udržovatelná, v níž se nedrží prach nebo roztoči. Mezi nejčastěji používané materiály patří dřevo, korek, laminát nebo PVC. V případě, že nemáte podlahové topení a zem je na hry příliš chladná, mají své opodstatnění i koberce - ideálně s nízkým vlasem a tedy nízkými nároky na údržbu, zároveň z dostatečně měkkého materiálu, aby na dětských kolenou zbytečně nevznikaly odřeniny nebo spáleniny při zakopnutí. A lépe než koberec ode zdi ke zdi je vhodné pro dětské hry zvolit pár koberců kusových, protože ty pokoj opticky zateplí. Na trhu už najdete nepřeberné množství vzorů nebo provedení, které podporují dětskou fantazii - podmořský svět, spleť silnic, pohádkový les nebo vesmírná loď. Vybírejte podle konkrétního interiéru, ale vždy od renomovaného výrobce, u nějž je záruka zdravotní nezávadnosti.
PŘÍRODNÍ MATERIÁLY
Většina odborníků se shoduje na tom, že jako základ pro dětský pokoj je ideální dřevěný nábytek, nejlépe ve své přírodní barvě, který se dobře kombinuje nejen s jinými materiály (plasty, textil apod.), ale i s pastelovými odstíny. U jakéhokoli jiného provedení, ale i v případě, že má dřevo povrchovou úpravu, vyžadujte potvrzení zdravotní nezávadnosti. Nábytek by přirozeně měl mít zaoblené hrany. Mezi materiály, které v dětském pokoji vůbec nemají místo, je na prvním místě sklo (na stolních deskách, na policích, zrcadlo), ne příliš vhodné jsou kovové materiály, keramika atd. Celá místnost určená pro nejmenší by se měla co nejjednodušeji udržovat, takže není-li to bezpodmínečně nutné například kvůli zateplení, ušetřete děti těžkých závěsů, ubrusů a ubrousků, v nichž se drží prach. Pokoj byste vůbec neměli primárně „přeplácat“ nábytkem, textilem, doplňky, obrázky... Každé dítě si rádo (a je to zdravé) svůj svět buduje a doplňuje podle svých představ, které byste měli nejvýš korigovat.
Doporučení - pozor na jednotlivé barvy!
mnoho bílé: může vést k podrážděnosti vůči okolí
mnoho žluté: podporuje sklony k žárlivosti, vede k přeceňování vlastních sil
mnoho červené: vyvolává agresivní náladu, zlost a může vést k poruše usínání
mnoho modré: může odvádět od skutečnosti a vyvolávat zlé sny
mnoho zelené: dokáže snižovat schopnost vcítění
mnoho černé: má schopnost vyvolávat depresivní stavy
Autor: Kateřina Nová, časopis Domov
Foto: archiv firmy Torrimex s.r.o.