S příchodem malého tvořečka do jeho nového domova a hlavně s jeho růstem a pohybem po bytě nastává rodičům čas neustálé pohotovosti. Mnozí rodiče jsou na tento čas připraveni, mnozí ale bohužel začnou s úpravami bytu až po prvním vážném úrazu jejich dítěte.

Do doby než se dítě začne samo pohybovat po bytě, ať již po čtyřech nebo po dvou, a prozkoumávat všechna jeho zákoutí, pro něj postačí prostor vymezený postýlkou, popř. přebalovacím pultem. Kojenec stráví většinu času spánkem v postýlce nebo v kočárku a v náručí své maminky.   S prvními krůčky již však hrozí spousta nebezpečí, která jsou z výšky světa dospělých nepostřehnutelná. Dospělý má také zcela jiné vnímání a chápání svého okolí, a tak nebude jen tak nic otevírat, na něco šlapat, lézt nebo sahat tam, kde by se mohl spálit. Svět viděný očima dítěte bez předchozí negativní zkušenosti je velice zajímavý a lákavý zároveň. Dítě – průzkumník bude naopak chtít vše vyzkoušet, na vše si sáhnout, všude se podívat nebo vlézt někam, kam by to jeho rodiče nikdy nenapadlo. A tak nalezneme v našem bytě mnoho nástrah – otevřené schodiště, elektrické zásuvky, ostré rohy, šňůry nejrůznějších spotřebičů, kluzké podlahy a samozřejmě vše, co dítě může svrhnout z výšky, kam dosáhne, na sebe nebo na zem (spotřebiče, nádobí, porcelán, pokojové rostliny apod.). U již zmiňovaných pokojových rostlin (dieffenbachie, filodendron, scindapsus, aglaonema nebo syngonium) hrozí také to, že při mechanickém poškození vylučují nejrůznější látky způsobující otoky, bolesti nebo dokonce zadušení.

Nejvíce nebezpečí čeká na děti v kuchyni. Odehrává se zde mnoho činností nebezpečných i pro dospělé, natož pro malé a čilé dítko. Vzpomeňme na cokoliv, co v kuchyni děláme – krájení surovin, manipulace s ohněm, horkou vodou nebo elektrickými spotřebiči. Rizikovými předměty jsou zejména nože, vývrtky, vařiče, fritézy a další spotřebiče, igelitové sáčky i čistící prostředky. Dítě bychom měli mít v kuchyni neustále na očích a raději mu vymezit bezpečný prostor, kde se může pohybovat a hrát si, ve chvílích, kdy maminka připravuje oběd. Rozhodně nedopusťte, aby se dítě při ručkování kolem kuchyňské linky pořezalo o nešikovně odložený nůž nebo na sebe převrhlo rychlovarnou konvici s vodou.

V koupelně bychom neměli zanechávat volně položené čisticí prostředky, zejména ty které dráždí nebo dokonce leptají sliznice. Bezpečné místo pro ně najdeme v uzamčených skřínkách nebo na policích pod stropem koupelny. Riziko pro dítě může znamenat i mokrá podlaha nebo vana plná vody bez dozoru.

V ostatních místnostech bytu platí stejná pravidla, jako pro rizikovější prostory – zdravý rozum a předvídavost. Elektrické zásuvky raději opatřete krytkami nebo orientační lampičkou. Snažte se eliminovat nebo uschovat šňůry spotřebičů pod koberec nebo za nábytek. Nábytek, který by dítě při hře mohlo na sebe strhnout, raději ukotvěte do zdi. Ostré rohy opatřete ochrannými umělohmotnými kryty a lehké nezatížené koberce olištujte nebo podlepte, aby se nemohly pohnout při rychlejším pohybu a způsobit pád dítěte. Vstup na schodiště můžete dítěti buď zcela zamezit zábranou, nebo alespoň zpříjemnit pohyb po něm nalepenými páskami zamezujícími uklouznutí.

Foto: archiv firmy Chicco