Stůl by měl mít v místnosti své čestné místo a měl by být umístěn tam, kde dopadá po celý den denní světlo. Máte-li děti dvě a k tomu i prostory, pak pořiďte každému školákovi stůl vlastní, zvláště pak, jsou-li od sebe více jak dva roky. Světlo by na pracovní plochu mělo dopadat u praváka z levé strany, u dítěte píšícího levou rukou naopak z pravé strany.

Nábytek, který umí růst

Investice do vybavení dětského pokoje nemusí být krátkodobá, pokud se porozhlédnete po výškově nastavitelném nábytku. Stůl, ale i židle lze jednoduchou manipulací vyvýšit přesně podle toho, jak děti rostou. Počáteční výška začíná obvykle u padesáti tří centimetrů, maximální nastavitelná výška je až 85 centimetrů, přičemž průměrně vysoký dospělý si vystačí s výškou stolu 75 centimetrů. Na trhu jsou k dostání i stoly s naklápěcí deskou. Tu ovšem dítě zpravidla využije jen v úplných počátcích. Později už mu bude spíše na obtíž a bude vyžadovat pro kvalitnější práci desku stolu v rovině, nebo v úhlu maximálně deset stupňů. Zvolíte-li i přesto stůl s naklápěcí deskou, měl by mít na hraně zarážky, aby nesjížděly pracovní pomůcky dolů. Oceníte také rozdělení pracovní plochy na dvě části, přičemž zvedat budete jen jednu a druhá může zůstat v rovině a být tak využita jako odkládací prostor. Plocha stolu by měla mít ideálně rozměry 100x75 cm, počítejte také s prostorem na počítač.

Je jen na vás, jaký zvolíte materiál. Samozřejmě, že kvalitní masivní dřevo vás bude stát v prvotní investici více, ovšem vydrží pak také mnohem déle. Nejčastěji se používá dřevo smrkové, bukové, dubové nebo březové. Levnější náhradou jsou kombinované stoly ze dřeva s překližkou nebo ze zbytků dřev. Oblíbené a cenově dostupné jsou i stoly z lamina. Ovšem k dostání jsou i stoly plastové nebo kovové. Nejen materiálů, ale i barev je velmi široký výběr. Stoly z masivu pořídíte podle velikosti a dalších doplňků jako jsou šuplíky, poličky, stojan na monitor nebo výsuvná deska na klávesnici od nejlevnějších za zhruba 2900,- Kč. Stoly z lamina pak ještě o tisíc korun levněji.

Bezpečnost především

Než koupíte, pak si dobře prohlédněte, jakým způsobem se nastavuje výška, jak drží jednotlivé součásti stolu při sobě, zda nemůže dojít lehce k jejich uvolnění a při samovolném složení k následnému poranění dítěte. Vyzkoušejte, zda je stůl opravdu dostatečně stabilní. Zaměřte se také na to, z jakého materiálu je stůl vyroben i jaké byly použity nátěrové hmoty nebo laky. Obchodní inspekce u některých stolů objevila nadlimitní množství formaldehydu nebo vysokou koncentraci pesticidů či terpenů z mořidel. Stůl by měl mít zaoblené hrany a rohy.

Nezapomínejte ani na správnou židli

Ke kvalitnímu stolu patří i vhodná židle, kterou by si mělo dítě před samotným nákupem vyzkoušet. Správný posed je s chodidly volně spočívajícími na podlaze, eventuelně na podložce pod nohy. Ta je vhodná především pro menší děti, protože volně visící nohy ve vzduchu jim budou odebírat zbytečně energii a rychle se při práci unaví, navíc si budou ulevovat nejrůznějším křivením zad, což by mohlo mít za následek vadné držení páteře. Sedák by měl být ve dvaceti až pětadvaceti centimetrové vzdálenosti od desky stolu a ideálně by měl být anatomicky tvarovaný a ne příliš měkký. Paže by měly svírat při sezení u stolu pravý úhel, k tomu mohou napomoci i výškově nastavitelné podpěrky rukou. Velmi důležitá je i správná podpora bederní páteře. Důraz byste měli klást stejně jako u stolu na stabilitu židle. Na nestabilní se bude školákům velmi špatně pracovat, namísto soustředění na úkoly se budou muset soustředit na to, aby udrželi balanc. Pokud má dítě na stole počítač, pak dbejte, aby monitor nebyl nikdy výš než hlava, aby jí dítě nemuselo zaklánět. Mělo by sedět rovně a na monitor hledět mírně dolů.  

Židle jsou k dostání opět v nejrůznějším provedení, jak barevném tak materiálovém. Dřevěné mají variabilně nastavitelnou výšku sedáku, klasické kancelářské pak navíc i možnost nastavení správné polohy zad. Výhodné jsou ty, které s dítětem porostou. Na trhu najdete židle, které budou díky své variabilnosti sloužit čtyřletým dětem i dospělákům. Vyzkoušejte třeba ergonomickou židli Freaky, která je vhodná pro děti od 110cm výšky až po výšku 190 cm, její maximální nosnost je devadesát kilogramů a je vyrobena podle přísných norem ze zdravotně nezávadného materiálu. Oceníte také pětiletou záruku na kostru. Její pořizovací cena se pohybuje od 5990,- Kč. Děti potěší i možnost výběru barevného provedení. Dáváte-li přednost dřevu, pak je tu židle Klára od firmy Fortel, která je vyrobena z masivního smrku a je taktéž výškově nastavitelná. Pořídíte ji v ceně od 1350,-Kč a její nosnost je do padesáti kilogramů.

Opomenout byste neměli ani správné nasvícení pracovní plochy. Deska stolu by měla být matná, aby neodrážela světlo. Pracovní kout od toho oddychového a hracího oddělte tak, aby dítě zbytečně u práce nerozptylovala lákadla v podobě oblíbených hraček. Pokud možno nechte svého potomka, aby si nábytek vybral sám. Dopřejte mu potěšení vybrat si barvu i materiál. A pamatujte: nábytek by se měl vždy přizpůsobovat dítěti nikoli dítě jemu.

Autor: Petra Martišková

Foto: archiv firmy Moll