Koberce chrání děti před prochladnutím od nohou, a také, mají-li pogumovaný spodní povrch, zabraňují uklouznutí dítěte na podlaze. Pokud váš koberec tuto protiskluzovou vložku nemá, doporučuje se pořídit si alespoň vložku mezi koberec a podlahu. Z hlediska věku můžeme děti a jejich činnosti rozdělit do třech skupin: do 3 let, od 3 do 6 let a od 6 do 14 let. Na trhu jsou k dostání běžné speciální dětské koberce, které probouzejí v dětech fantazii a slouží jako pomůcka k jejich hrám.

Malé děti si rády hrají na zemi, proto je volba podlahové krytiny důležitá. Naprosto nevhodná je samozřejmě studená a tvrdá dlažba, laminátová podlaha také není to pravé ořechové. Na tyto materiály položíme kusový koberec. Stačí levnější akrylátový, hlavně že je měkký a teplý. Koberce jsou do dětských pokojů vhodné i proto, že do určité míry tlumí zvuky a chrání předměty před rozbitím. Dětem můžete pořídit klidně i koberce na stěny, alespoň do určité výšky, ochráníte tak stěny před znečištěním nebo pomalováním pastelkami a nebudete muset tak často malovat.

Koberec na dva způsoby
Pokud se pro koberec rozhodnete, nabízí se výběr dvou řešení. Buďto si pořídíte celoplošnou pokládku, u níž je však třeba počítat s nemilými záležitostmi typu – rozlité vodové barvičky, vylitý hrnek čokolády, případně zašlapané kousky mastné plastelíny případně s dalšími skvrnami neurčitého původu. Tomu je třeba podřídit materiál koberce, kdy se nejlépe uplatní hladký koberec bez smyček s úpravou odpuzující vodu a špínu.

Druhé řešení je praktičtější. Do herního koutu můžete pořídit kusový koberec nebo běhoun, který se snáze vyčistí. Tady je však třeba vzít na zřetel bezpečnost. Neupevněný koberec se může stát příčinou úrazu, proto jej opatřete protismykovou podložkou.

Výběr koberců
Hlavní výhodou koberce v dětském pokoji je skutečnost, že nestudí. Musí být ale mimořádně trvanlivý a odolný. Výhod má ale více, například tlumí hluk, zlepšuje akustické vlastnosti v místnosti a patří k nejlevnějším podlahovým krytinám. Metr čtvereční pořídíte i za dvě stovky. I když kvalitní vlněný přijde na mnohem víc. Dětské koberce jsou nejen dekorativním, ale i praktickým doplňkem dětských pokojíčků. Vzhledem k tomu, že je vlna velmi příjemným materiálem, lze koberce použít i jako podložku pod dítě. Pestré barvy a vzory mimo jiné stimulují vnímání dětí.

Například ručně tkaný koberec Child Design z 100% novozélandské vlny nebo 100% bavlny, s váhou vlněného vlasu 3 800g/m2. Tento přírodní materiál se vyznačuje mnoha neocenitelnými přednostmi. Díky přirozeným vlastnostem vlny jsou tyto koberce vysoce odolné vůči nečistotám, z čehož plyne i jejich snadná údržba. Vlněné koberce rovněž dobře absorbují hluk a udržují přirozenou vlhkost ovzduší, čímž se prostředí vašeho domova stane hygieničtější. V neposlední řadě se vlněné koberce vyznačují dlouhou životností. Vysoká kvalita těchto koberců zaručuje, že se vlákno hned tak nesešlape a neslehne.

Koberce s efektem "chlupáč" jsou oblíbené díky zvětšené hustotě. Získá se tak efekt měk kého koberce. Koberce jsou tkané na speciálním tkacím stroji. Jejich jedinečnost tkví v konstrukci žakárského stroje. Unikátní technologie umožňuje zachovat rychlost tkaní a získat efekt moderního "chlupatého" koberce. Polypropylenové koberce jsou vlastně hypoalergické. Vyžadují regulérní vysávání a v případě nutnosti čištění na mokro. Nedoporučuje se však koberec příliš přemáčet.   V současné době jsou hitem koberce v barvě bordó, žluté, zelené a hnědé.

Podlahové desky
Pravdou je, že koberce nevadí zdravým lidem. V domě s alergiky či astmatiky jsou přece jen požadavky na čistotu a bezprašnost jiné. Tady pak nepatří ani koberce, ani třeba záclony či závěsy. Dobrým východiskem může být podlaha Deckfloor, která je vyrobena z příjemného vysoce lehčeného polyethylenu s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Podlaha se skládá ze základních dílů a je dodávána přímo na rozměr a dle požadavků zákazníka.

Podlahové desky mohou sloužit jako herní podlaha do dětských pokojů, také v tělocvičnách (pro cvičení aerobiku, jógy, gymnastiky aj.), případně v družinách, klubovnách, mateřských školkách apod. Podlaha izoluje od chladu, hřeje a je opatřena protiskluzovým povrchem. Je taky lehká, příjemná na omak, měkká, skladná a lehce skládatelná (šetří místo). Je omyvatelná a alergicky nezávadná.

Porovnání – koberec či podlaha?
Jednoznačným plusem koberců je fakt, že tlumí zvuky a hlavně je teplejší a příjemnější, když si dítě hraje na zemi. Nevýhodou je, že je náročnější na údržbu, drží prach a hůře se z něj odstraňují nečistoty. U malých rozměrů hrozí nebezpečí, že dítě s kobercem uklouzne. Holá podlaha se snadno umývá a je jednodušší na údržbu, je však také chladnější a dětská hra je na ní hlučnější. Dítě v ponožkách může na ní snadno uklouznout.

Údržba koberců
Máte-li zdravé dítě, tak odborníci koberce do dětských pokojů dokonce doporučují. Ukázalo se totiž, že poletující chuchvalce prachu válející se po podlaze také nejsou pro naše děti to nejlepší. Proto mnozí tvrdí, že právě třeba do dětského pokoje je vhodnější než dřevo či laminát nízký syntetický koberec, ke kterému si pořídíme výkonný vysavač.

O kráse a funkčnosti koberce rozhoduje nejen pokládka, ale hlavně pravidelná údržba, tedy vysávání. Zatímco na úklid těch syntetických se doporučují vysavače s rotačními kartáči, vlněné naopak mohou poškodit. Na ně je lepší klasická hlavice, se kterou bychom měli jezdit po směru vlasu.

Autor: ar