V prvé řadě je nutné si uvědomit pár základních věcí. Pokoj je pro dítě v podstatě tím, co pro nás celý byt. Ve svém pokojíčku si hraje, pracuje i spí, a proto by měl maximálně vyhovovat jeho nárokům při všech těchto činnostech.

Nezařizujte pokoj příliš mnoha barvami a snažte se myslet alespoň trochu do budoucna. To, co se může líbit kojenci, se už nemusí líbit tříletému zvídavému dítěti a už vůbec ne pubertálnímu výrostkovi.

Jak zařídit dětský pokoj
Dětský pokoj zařízený v neutrálních barvách - skvělým řešením jsou také rostoucí postele, které děti využijí až do svých 12 let. Foto: Nábytek Čilek

Pokud nechcete každý rok pořizovat nový nábytek a malovat či tapetovat, volte neutrálnější vybavení i barvu stěn. Nepořizujte skříně s medvídky a nekupujte tapety s růžovými slony.

Zřejmě nejdůležitější součástí dětského pokojíčku je postýlka. Dětem do tří let stačí klasická "ohrádka". Dbejte na to, aby byla kvalitní - aby si děťátko nemohlo zadřít třísku, vypadnout či prostrčit hlavičku mřížovím. Od tří let už potomek může spát v klasické posteli - rozhodně však ne na válendě po babičce. Postel by měla být kvalitní, aby se dítěti zdravě vyvíjela páteř.

Více o výběru dětské postýlky najdete v článku Dětská postýlka by měla být praktická a bezpečná.

To samé platí i pro židli a stůl, které bude dítě potřebovat k malování nebo prvním domácím úlohám. Více o správném sezení a výběru židle a stolu pro dítě najdete v článku Rostoucí židle a stoly – v čem jsou jejich největší přednosti?

Myslete také na dostatek úložných prostor - ideálně na skříňky s boxy a přihrádkami různých barev i tvarů, do kterých se dítě naučí třídit hračky a ostatní své věci. A samozřejmě dostatečně prostornou a důmyslně rozdělenou šatní skříň

Důležité je i dobré osvětlení - jednak velké dobré světlo a jednak také lampičku na čtení, která by v nejlepším případě měla mít regulátor intenzity světla až po tlumené osvětlení - v případě, že se například dítě bojí usnout po tmě. Další informace a inspiraci najdete v článku Vybíráme svítidla do dětského pokoje – líbivá i praktická.

Nezapomeňte ani na tělocvičné nářadí, třeba ripstole nebo kruhy. Vaše dítě jistě ocení vše, co bude nepřímo a hrou rozvíjet jeho osobnost, a to ať už duchovní či fyzickou stránku. Fantazii se proto meze nekladou, vždy však dávejte dobrý pozor, aby bylo vše bezpečné a vaše ratolest si neublížila.

Jak zařídit dětský pokoj
Chcete, aby děti už odmala rozvíjely své pohybové dovednosti? Pořiďte jim ribstole, které následně můžou využívat i jako školáci a studenti. Foto: Kaufland  

Autor: efa