Dětský pokoj by neměl být pouze skladištěm, kam odklidíme nábytek, který už na nic nepotřebujeme, a nezbedné ratolesti, abychom si od nich na chvíli odpočinuli. Naopak, měli bychom mít stále na paměti, že jde o místnost, která pro dítě vlastně představuje jeho byt v našem bytě. Jde o jeho vyhraněný prostor, jeho království a naší povinností je, zajistit mu bezpečný pohyb po místnosti.
Užitečné detaily
Ať už při výběru nábytku zvolíme jakýkoliv materiál, vždy bychom měli dbát na jeho pevnost, stabilitu, zdravotní nezávadnost (nikdy nevíte, kdy vaše mládě bude chtít zjistit jakou chuť má noha od stolu), ergonomický tvar a zaoblené hrany. Pokud ale nakonec není zbytí, protože jste se již do konkrétního kusu dřeva prostě zamilovali a jste si jisti, že váš potomek bude cítit totéž, alespoň ty hrany schovejte za praktické, a dnes již běžně dostupné, plastové „chrániče“.
Samozřejmostí by měly být i plastové zarážky na dveře a okna. Jsou velmi užitečným pomocníkem nejen jako ochrana proti přiskřípnutým dětským prstíkům a boulím na hlavě, ale i proti mnohem vážnějším úrazům.
Dalším nezbytným detailem v pokoji jsou kryty na elektrické zásuvky. Úplně každé dítě, pokud zásuvku nebudete mít zakrytou, se pokusí do těch malinkých dírek něco vrazit.
Chytrá prevence je vždy mnohem lepší variantou, jak zabránit nejhoršímu, než bolestivé plácání jeho malých ručiček.
Podlaha
Bezpečnost podlahy vás nemusí příliš trápit, pokud vám leží na srdci správný vývoj chodidel vašeho potomka. Dětem se totiž doporučuje dávat bačkůrky i při pohybu v bytě. Tím se navíc snižuje riziko uklouznutí, nebo nějaké mechanické poranění nožičky.
Čemu však papuče zamezit nedokáží, je uklouznutí na volně položeném koberci. To dokáží pásky s oboustrannou lepící vrstvou. Přilepíte je nejprve na spodní stranu koberce, nejlépe po jeho obvodu, příčně i podélně přes střed a všude tam, kde by se mohly jeho části ohýbat, a pak je přilepíte rovnou k podlaze.
Pokud se chcete vyhnout lepení, vyberte již v obchodě koberec, který neklouže. Některé typy koberců jsou opatřeny protiskluzovým spodním dílem, například pomocí latexu
Z latexu jsou i speciální protiskluzové podložky, které se nelepí, ale pouze položí pod koberec.
Doplňky
Do dětského pokoje se zpočátku vůbec nedoporučují volně visící textilie, jako jsou dlouhé záclony, závěsy, ale i ubrusy. Stejně tak bychom měli zpočátku zapomenout i na květinovou výzdobu. Vzduch lze osvěžit mnohem bezpečněji, například kvalitním zvlhčovačem, kterých je dnes na trhu rovněž velké množství.
Nežli otravovat vlastní ratolest chemikáliemi v elektrické zásuvce, je lépe do oken namontovat sítě proti hmyzu. Chemikáliím byste se v pokoji měli vyhýbat i při běžném úklidu. Čisticí prostředky raději nahraďte octem nebo jedlou sodou.
U většiny dětských pokojů dnes již najdete také nějaký ten relaxační prvek, například hopsadlo, stan s prolézačkou, trampolínu a podobně. Už při nákupu bychom si měli ověřit příslušné atesty o zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti. I v případě výběru svítidel volte raději dražší, ale kvalitnější modely. Omezíte tím nejen riziko elektrického zkratu, ale i případný negativní vliv na zrak dítěte.
Rada na závěr
Všeobecně se doporučuje, aby si rodiče malých batolat sami prolezli byt po čtyřech dříve, než to bude umět jejich malý potomek. Sami tak odhalí spoustu dalších skrytých nástrah, jako jsou volně ležící prodloužené šňůry, snadno přístupné tatínkovo nářadí, nezavřené plechovky s barvou, úklidové pomůcky.
Nebezpečí mohou představovat i exotické květiny. Malé děti mají tendenci vše poznávat jazykem a je tedy lépe se raději dopředu ujistit, že naše neznámá květinová kráska opravdu nevylučuje žádný jedovatý extrakt.
Čím starší ratolest, tím slabší bude váš vliv na úpravu jeho výsostných vod v bytě. Až se z vašeho roztomilého kloučka stane teenager, on už vám pak vysvětlí sám, co vlastně bytostně potřebuje. Dokonce vám i sdělí kde a hlavně za kolik to seženete.
Autor: Bronislava Supíková
Foto: archiv firmy Nábytek Torrimex