Užitečným pomocníkem je chůvička také na cestách.

Elektronických chůviček je na našem trhu velké množství a podle typu a množství funkcí se samozřejmě liší také cenou. Ty nejlevnější se dají pořídit v supermarketech už za zhruba 600 korun, cena většiny z kvalitnějších značkových přístrojů se pak pohybuje od 1500 do 2500 Kč, ale výjimkou nejsou ani chůvičky za pět nebo šest tisícovek.

Miminkovské "vysílačky" se skládají ze dvou částí - vysílače a přijímače. Vysílač se umístí vedle dětské postýlky, přijímač má u sebe rodič, a to buď položený vedle sebe na stole či skříni nebo zavěšený na opasku. V okamžiku, kdy dítě začne plakat či kašlat, přijímač se hlukem aktivuje a vy všechny zvuky z dětského pokoje slyšíte. Výrobci uvádějí, že dosah vysílaného signálu je až sto nebo 200 metrů, ovšem zde se jedná o údaj pro volné prostranství! V členěném domě nebo bytě se dosah samozřejmě rapidně snižuje.

Bezdrátové odposlechy můžeme rozdělit na tři základní typy. Těmi nejpoužívanějšími jsou chůvičky analogové, které však spolehlivě fungují zejména v nepříliš hustě obydlených místech jako jsou vesnice nebo okrajové části měst. V husté panelové zástavbě v centru velkoměsta se vám s nimi bohužel může stát, že si budete rušit signál hned s několika sousedy.

Proto se pro obyvatele větších měst doporučuje pořídit spíše o něco dražší chůvička digitální, která disponuje co největším počtem kanálů. Ovšem ani tady nemáte zaručeno, že vyberete správně. V blízkosti jehličnanů nebo většího množství dřevěných chat se totiž stává, že tyto přístroje, jelikož fungují na vyšších frekvencích, přestávají kvůli vlhkosti fungovat a je lepší použít analogovou chůvu pracující v pásmu 40 MHz.

Třetím typem chův jsou videochůvičky, jejichž součástí je také bezdrátová kamera a monitor, který lze připojit dokonce i k televizi nebo videorekordéru, přičemž lze nejen sledovat, ale také uložit si videozáznam se zajímavou sekvencí ze života dítěte. Tyto přístroje zatím však fungují pouze v menších bytech, neboť jsou velice náchylné k rušení. Zároveň je vhodné je nainstalovat někam nastálo, a nejsou tím pádem už tak mobilní jako klasické chůvičky.

Vedle původní funkce - tedy možnosti sledovat podle zvuků na dálku, jak dítě spí - přicházejí výrobci se stále propracovanějšími chůvičkami, které nabízejí řadu vedlejších doplňujících funkcí a "vychytávek". Některé z chův disponují možností zpětně komunikovat přes vysílačku z rodičovské základny, aniž by rodiče museli chodit do dětského pokoje, z jiných je možné pustit dítěti několik různých ukolébavek či jiných melodií nebo zvuků jako je tlukot srdce, šumění deště nebo zvuk mořského příboje. Některé chůvičky navíc vysílají rodičům zprávu o teplotě v dětském pokoji, jiné zase dokážou na stěnu promítat světelné hry a další jsou vybaveny časovačem na mléko.

Samozřejmostí je dnes už u většiny přístrojů indikace vybitých baterií, nastavení hlasitosti a citlivosti mikrofonu, možnost nastavení více přenosových kanálů, které snižuje riziko rušení jinými chůvičkami, možnost upevnění na opasek nebo nabíjecí trafostanice na baterie.

Autor: efa

Foto: archiv firmy Tomy