Nábytek v dětském pokoji by měl být připraven růst spolu s naší ratolestí a postupem let by měl umět procházet častými a hlavně velmi důkladnými proměnami. V zařizování dětského pokoje neuděláte chybu, když jeho nábytek vždy co nejlépe přizpůsobíte aktuálním požadavkům dětí.
Bezpečnost a variabilita
Vhodné řešení dětského nábytku by mělo respektovat především ergonomii nábytku, věk dítěte a prostorové uspořádání, to vše s ohledem na finanční rozpočet. Při výběru nábytku pro dětský pokoj je třeba dbát také na jeho bezpečné provedení a zdravotní vhodnost materiálů.
Při návrhu dětského pokoje je třeba vzít v úvahu nároky na jeho uspořádání. Některé děti sdílejí místnost s dalšími sourozenci třeba s větším věkovým rozdílem a tedy i jinými požadavky. Nejmenší špuntíci potřebují především velký prostor na hraní. Hlavní hrací plochou je podlaha, kde děti potřebují velký rozlet pro svoje dovádění.
Dětský pokoj Cestovatel, Meblik
Předškolní dětský pokoj není nutné vybavovat velkým psacím stolem, postačí i sklopná deska na kreslení. Mezi další nábytkové vybavení dětského pokoje předškoláka by měla patřit knihovna, úložné prostory a samozřejmě kvalitní postel. Předškoláci už by si měli postupně zvykat na to, že budou potřebovat pracovní místo, kde si budou nejdříve třeba jen malovat, ale od první třídy se tady budou věnovat prvním domácím úkolům a učení.
Proto by měl být psací stůl umístěn v místnosti tak, aby byl blízko denního světla. Důležitá je také jeho nastavitelná správná výška a velikost. Nejlepší ergonomické parametry skýtají stoly s regulovatelnou výškou a s možností nastavení sklonu v požadovaném úhlu. Pokud je pracovní plocha nakloněna fixně, měla by mít sklon 8 - 10 stupňů, je-li polohovatelná, ideální je rozmezí 0 - 81 stupňů.
Také židle má vliv na správné držení těla a fyzický vývoj postavy dítěte. Vhodná je samozřejmě polohovací židle, která zajistí správné nastavení pro aktuální dětskou výšku. Správně zvolená židle musí respektovat anatomii těla dítěte, poskytovat dostatečné pohodlí při psaní domácích úkolů, hrách či jiných aktivitách a zabezpečovat zdravý vývin páteře.
Dětský pokoj Formule, Meblik
V blízkosti stolu je vhodné zabudovat poličky stejně jako magnetickou nástěnku, na které visí školní rozvrh hodin a další nezbytnosti. Magnetická tabule je oproti tabuli na křídy bezprašná a navíc využitelná pro kreslení i umístění různých papírů. Do blízkosti stolu určitě dítěti nezapomeňte umístit odpadkový koš.
I v případě zařizování pokoje školáka je dobré řídit se pravidlem - čím méně, tím lépe – to znamená nepřeplácat pokoj nábytkem. V dětském pokoji by mělo být co nejméně materiálů, které zachycují prach, jako jsou například koberce. Je účinné pořídit jeden hrací koberec, který můžete snadno vyprat. Pokud nemá protiskluzovou úpravu, určitě pod něj kupte protiskluzovou podložku.
Starším studentům postupně přibývá učení a také potřebují více úložného prostoru. Starší teenageři už prosazují vlastní styl, protože u nich dochází k utváření osobnosti, a tak je třeba zařízení pokoje přizpůsobit jejich zájmům, sportovním aktivitám apod. Nesmíme zapomínat, že prakticky standardní součástí dětského pokoje se postupem času stane také výpočetní technika, hrací konzole atd. Student tedy potřebuje kromě psacího stolu další doplňkový nábytek na elektroniku.
Nové technologie materiálů
Se zajímavým oživením v nabídce dětského nábytku, co se týče ergonomie, přichází na českém trhu nábytek holandské společnosti EDF. Nábytek Aldo, který společnost vyvinula, je vyroben na základě nové speciální technologie výroby. Nabízí velmi kvalitní desky, z materiálu, který působí velmi mohutně a je pevnější, přestože je nábytek velmi lehký. Právě u dětských pokojů je takový odlehčený materiál nejvíce ceněn. Platí tu zásada, že nábytek do dětského pokoje si můžete vybrat dle vlastních potřeb a vkusu z jednotlivých, různě sestavitelných komponentů.
Z nového materiálu je vyroben například dětský pokoj Jesper . Nová technologie spočívá ve výrobě nábytku z voštiny. Nábytek z voštiny je ve své podstatě dutý materiál vyplněn šestiúhelníky ve tvaru včelího plástu. Jedná se tzv. o duté desky, které jsou vyplněny speciálně upraveným tvrzeným papírem tvarovaným do vlnovky, nikoli dřevem. Tento výplňový materiál se vyznačuje pevností, lehkostí a především bezpečností. Vítaná je jistě i snadná omyvatelnost, kterou každý rodič určitě ocení. Nově vyvinutá technologie zaručuje pevnější a odolnější materiál, který je velice lehký. Třeba psací stůl váží jen 38 kg.
Dětské psací stoly Young College, Mayer CZ
Šatní skříň určená do dětského pokoje Jesper má nadstandardní velikost. Výhodou budou i posuvné dveře, které lze ocenit především tam, kde není prostoru nazbyt. Sestava zmíněného dětského pokoje má velmi praktickou postel, kterou je možno ke spaní po rozložení využít až pro 3 děti. Jedná se o jednoduchou kombinaci postele pro dvě osoby. Samozřejmostí je úložný prostor v podobě dvou šuplíků, které jsou umístěny pod druhou výsuvnou postelí.
Potah matrace pro děti by měl být snímatelný a snadno čistitelný. Textilie musí mít odpovídající pevnost, pružnost a celkově poskytovat dostatečnou ochranu matrace. Její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů (roztoči, bakterie a houby) a usnadní užívání, údržbu i čištění potahu. Výhodou je také podšití rounem a netkanou textilií, které zvyšuje pohodlí.
Osvětlení a hra barev
Pozornost bychom měli věnovat nasvícení dětského pokoje, neboť u podlahy je méně světla. Pro dětské pokoje je vhodné hlavní světlo 200 až 250 W, které dosvítíme doplňkovými, dekorativními svítidly, nebo lampou. Dnešní byty mají většinou nízké stropy, proto zapomeňte na tradiční lustr visící uprostřed pokoje. Místo něho pověste reflektorovou rampu nebo přisazené stropní svítidlo, které slouží k orientaci. Nezbytná je pracovní lampa na stole a noční lampička u postele. Náladovým světlem může být nasvícena třeba knihovna nebo vitrína.
Barvy mají vliv na duševní vývoj dítěte, podporují jeho kreativitu a u školáků mají výrazný vliv na schopnost učení. Odborníci doporučují volit pro dětský pokoj barvy v pastelových odstínech. Syté barvy, které se na první pohled mohou líbit více, jsou dráždivé a mohou způsobovat napětí a neklid. Barevné kombinace bychom neměli přehánět. Optimální je jedna hlavní barva, k níž přiřadíme maximálně dvě doplňkové barvy. Nejmenším dětem se sice líbí převážně pestřejší barvy, pro školáky a studenty bychom měli volit spíše tlumenější odstíny jako třeba variace přírodního dřeva. Pokud dětský pokoj zařizujeme na míru a na zakázku, nejsme prakticky ve výběru barevných variant nijak omezeni.
I v malém bytě by měli rodiče dítěti zajistit pracovní koutek vybavený stolem se židlí a úložným prostorem. Určitě je vhodné tento kout umístit tam, kde dítě nebude při práci rušit televize či pobíhání celé rodiny v případě průchozí části. Je vhodné režim rodiny přizpůsobit potřebám dítěte, které potřebuje především klid a pohodu. Při vybavování dětského pokoje mějme na paměti především bezpečnost, snadnou udržovatelnost a hlavně by se měli naši potomci v něm cítit dobře a měl by se jim líbit.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem