O koupi pracovního stolu do dětského pokoje bychom měli začít uvažovat dříve, než jde naše dítě do školy. Využijí jej totiž i mladší děti předškolního věku, které tak získají prostor pro své tvůrčí vyjádření. V dnešní době se v prodejnách s nábytkem setkáme s dětskými psacími stoly různých designů, velikostí a materiálů. Co všechno by pracovní stůl měl mít a jak zjistíme, který je ten nejlepší? Při výběru nesmíme zapomínat na to, že naše dítě bude u stolu trávit hodiny denně po dobu několika let. Tou nejdůležitější podmínkou tedy je, aby se dítě nepřizpůsobovalo svému pracovnímu prostředí, ale naopak dětský psací stůl se dokonale přizpůsobil jemu.

Materiál pracovního stolu

Přestože materiál není u dětského psacího stolu to nejdůležitější, i jemu je třeba při jeho výběru věnovat pozornost. Nejčastěji je pro výrobu stolů používáno masívní smrkové, bukové, dubové nebo březové dřevo. Tyto stoly jsou velmi kvalitní, ale také o něco dražší. Komponenty pracovních stolů však mohou být i z dalších materiálů, jako je dýha, kov, plast či lamino. Záleží tedy jen na nás, kolik hodláme do stolu investovat. Stůl do dětského pokoje je však jednou z věcí, na které se rozhodně nevyplatí šetřit. Samozřejmě je také dobré, pokud nám vybraný stůl ladí s ostatním nábytkem v pokoji.


Jednoduchý, ale kvalitní dětský psací stůj můžeme pořídit od zhruba 2000 Kč. Foto: Lidl

Správné rozměry stolu

Pokud máme děti dvě, je ideální, když má každé svůj vlastní psací stůl. Není příliš vhodné, aby se o jeden pracovní stůl dělili dva sourozenci, každý by měl mít svou pracovní plochu. Výška stolu by totiž měla odpovídat výšce dítěte a sourozenci rozdílného věku určitě nebudou stejně vysocí. Dítě by se u psacího stolu nemělo hrbit ani naklánět, protože by to v budoucnu vedlo ke špatnému držení těla. Důležité je, aby se během psaní či kreslení cítilo pohodlně. Výška stolu je tedy velmi důležitá. Ideální je koupit tzv. rostoucí stůl, tedy stůl s možností výškového nastavení, který nám zaručí, že jej dítě bude moci využívat po mnoho let a „poroste“ společně s ním. Rostoucí pracovní stoly umožnují nejčastěji nastavení od 46 do 75 cm. Přestože jejich pořízení vyjde finančně trochu dráž, nebudeme se již v budoucnosti muset starat o nákup nového většího stolu a tím ve výsledku vlastně ušetříme. Pokud se přesto rozhodneme pořídit dítěti stůl pevný, zvolíme raději větší výšku, aby se děti při práci nemusely tolik ohýbat a nebolela je záda.


Základem psacího stolu je polohovací deska stolu a dostatek úložných prostor pro psací potřeby. Foto: Moll

Důležité je pak stůl ještě správně doladit s židlí, která by ideálně měla být také rostoucí. Židle by měla být tak vysoká, aby dítko dosáhlo na zem celou plochou chodidel. Dále je třeba se zaměřit i na ruce – nechte dítě sedící na židli spustit paže podél těla a následně sevřít v lokti pravý úhel. Loket by se měl nacházet 2 až 3 cm pod úrovní plochy stolu.

Pracovní deska

Také samotná pracovní deska by měla být nastavitelná, ideální je, pokud se dá naklánět a je tedy polohovací. Měla by však být vybavena zarážkou, aby dítěti na zem nepadaly tužky a sešity. Délka pracovní desky se obvykle pohybuje od 120 cm do 200 cm. Obecně však platí, že dětské psací stoly jsou menší, než ty určené pro dospělé. Šířka se pak pohybuje od 60 do 80 cm. Důležité je, aby mělo dítě dostatek odkládacího prostoru kolem sebe, kde si bude moci položit knížky, sešity apod.

Tvar stolu

Klasickým tvarem psacího stolu je obdélník, ale setkat se můžeme i s pracovními stoly rohovými, nebo takovými, jejichž pracovní deska je v části, kde dítě sedává, ergonomicky tvarovaná do oblouku. Zaoblené rohy dětských pracovních stolů pak zaručují větší bezpečnost dítěte.


Psací a pracovní stůl do dětského pokoje bychom měli vybírat dle učební náplně dítěte i jeho koníčků. Jinak by měl být vybaven stůl pro fanouška PC her a jinak pro malého malíře nebo modeláře. Foto: Moll

PC stoly

Samostatnou kapitolou jsou PC stoly. Nebude dlouho trvat a dítě školou povinné bude chtít, nebo spíše potřebovat počítač. Při koupi stolu je tak dobré již dopředu myslet na to, aby byl dostatečně prostorný i pro umístění počítače. Pokud nekoupíme dítěti zrovna notebook, který se vejde kamkoliv, musíme vybrat stůl, na nějž nebude problém umístit klasické PC s monitorem, klávesnicí, myší a dalšími komponenty. Monitor je možné položit na stůl, ale dnes již také zavěsit na zeď, vždy by měl být v dostatečné vzdálenosti od očí. U plochého monitoru by to mělo být minimálně 60 cm, což je důvod, proč se v současnosti ani nevyrábí stoly s menší hloubkou než je právě 60 cm. Také dětské počítačové stoly mohou být výškově nastavitelné, mohou být vybaveny výsuvnou podložkou pro umístění klávesnice, případně skříňkou na nějaké drobnosti, stojanem na CD či poličkou na položení počítačových reproduktorů.

Osvětlení pracovního stolu

Dětský pracovní stůl je třeba umístit tak, aby na něj dopadalo denní světlo – pravákovi z levé strany, levákovi z pravé. Důležité je také na stůl pořídit lampičku se stínítkem, aby si dítě při psaní či kreslení v šeru nekazilo oči. Skvělé je, pokud je lampička polohovatelná a je vybavena dostatečně silným zdrojem světla. Při práci na počítači ve večerních hodinách bychom měli na stůl pořídit také malou lampičku, která bude jen jemně osvětlovat obrazovku. Dětské oči se tak nebudou muset tolik namáhat.

Užitečné doplňky

Psací stoly pro děti jsou dnes vybaveny také celou řadou doplňků, které zjednodušují a zpříjemňují práci, nebo pomáhají udržovat na stole pořádek. Aby nemusely všechny nezbytnosti školáků i předškoláků ležet na pracovní desce, je dobré používat zásuvkové kontejnery. Ty mohou být součástí stolu, nebo se dají dokoupit zvlášť. Jsou vybaveny kolečky, jsou tedy pojízdné a zcela nezávislé na umístění. K dostání jsou v různých velikostech i barvách. Dalším doplňkem mohou být krycí desky k psacím stolům, kryty na kabely a spousta dalších vychytávek.

- jpa -