Jak vybrat psací stůl a kam ho umístit?

Každý školák by měl mít v pokoji psací stůl. Přestože jsou děti schopny psát úkoly v posteli nebo na zemi, jako rodiče bychom měli dbát na to, aby si děti osvojily zásady zdravého a správného sezení u psacího stolu a předešly tak pozdějším zdravotním problémům. Psací stůl by měl stát na místě s dostatkem denního světla, ideálně u okna. Denní světlo může na psací stůl dopadat přímo zepředu nebo ze strany – u praváků zleva, u leváků zprava, aby si při psaní nestínili rukou. Máte-li vybrané a změřené konkrétní místo v dětském pokoji, kam budete chtít umístit psací stůl, můžete se pustit do výběru nábytku.

Zdravé sezení začíná výběrem vhodného psacího stolu a židle. Rozhodně neuděláte chybu, když hned s nákupem prvního psacího stolu a židle trochu více zainvestujete a koupíte kvalitní rostoucí stůl a židli, které vydrží dítěti až do jeho dospělosti. Jak funguje takový rostoucí stůl a židle? Princip rostoucího nábytku spočívá v tom, že stůl a židli postupně nastavujeme podle toho, jak dítě roste. U rostoucích stolů nastavujeme výšku a sklon stolové desky, u rostoucích židlí nastavujeme výšku sezení a výšku i hloubku opěradla. Dítě má tak v každé fázi svého vývoje nastavenou židli a stůl přesně na svoji postavu a díky tomu sedí zdravě. Nejprve tedy nastavíme rostoucí židli dle výšky a dalších tělesných proporcí a poté k sedícímu dítěti správně nastavíme stůl.

Přečtěte si také Jak fungují dětské rostoucí stoly?

Mayer CZ - výběr rostoucí židleMayer CZ - výběr rostoucí židle
Rostoucí židle s podnožkou vlevo nastavená pro menší děti, vpravo pro větší děti. Foto: Mayer CZ
 

Aby se dolní končetiny správně prokrvovaly, musí být chodidla neustále na podlaze (u menších dětí na podnožce židle) a nohy nesmí volně viset. Kotníky, kolena i kyčle jsou pod úhlem o málo větším než 90°.
Hloubku sezení, tedy opěradlo, nastavíme tak, aby při opření celých zad byly sedákem podepřeny alespoň 2/3 stehen.
Deska stolu by měla být přibližně 1 až 2 cm nad úrovní volně spuštěných loktů sedícího.

Vlevo správné nastavení židle a stolu pro menší děti, vpravo pro větší děti. 

Deska psacího stolu by měla být dostatečně velká, tedy široká i hluboká, aby dítě mělo prostor pro správné psaní a zároveň si mělo kam položit učebnici, psací potřeby apod. a nic ho při práci neomezovalo. Některé psací stoly jsou vybaveny naklápěcí deskou (nebo její časti) a jednotlivé polohy pak dítě využije při různých činnostech - vodorovnou polohu při psaní, mírně nakloněnou desku při malování a více nakloněnou při čtení.

Před nákupem rostoucího nábytku můžete navštívit s i dětmi např. některou z autorizovaných kamenných prodejen značky MAYER, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet vystavené modely židlí a stolů KIDS, prohlédnout si vzorník potahů a jejich doporučených kombinací a nechat si poradit od zkušených a pravidelně školených specialistů. 

Jak zařídit pracovní kout pro školáka?
Na obrázku vidíme kompletní sestavu dětského rostoucího nábytku Mayer včetně kontejneru s polstrovanou horní deskou. Stůl má výsuvný organizér, naklápěcí desku a poličku s držákem knih. Výška stolu se nastavuje jednoduše pomocí šroubů, naklápění desky kličkou. Foto: Mayer CZ

Další vybavení pracovního koutu pro školáka

Při zařizování pracovního místa pro malého školáka myslete na to, že dítě bude potřebovat úložné prostory, kde bude mít psací potřeby, učebnice a další pomůcky po ruce. U psacích stolů je ideální výsuvný organizér pod stolovou deskou na nejčastěji používané psací potřeby, pravítka, gumy, strouhátko atd. K některým stolům jde dokoupit také polička s držákem knih nebo not. K psacímu stolu je dobré dokoupit také kontejner, kde můžou být uloženy učebnice a sešity. Některé kontejnery mají kolečka, lze je tedy libovolně přemístit, a některé mají dokonce polstrovanou horní desku a dostatečnou nosnost a lze je využít i jako přísed pro kamaráda nebo rodiče, který dohlíží na domácí úkoly.  

Jak zařídit pracovní kout pro školáka?

Jak zařídit pracovní kout pro školáka?
Dětský rostoucí stůl Expert s naklápěcí stolovou deskou, výsuvným organizérem a poličkou s držákem knih. Foto: Mayer CZ

Myslete na dostatečně osvětlení i večer

Pokud stůl správně umístíte, bude mít dítě během dne dostatek přirozeného denního světla. Ovšem za chvilku je tady podzim, dny se začnou zkracovat a bude potřeba umělé osvětlení. Na psací stůl je ideální stolní lampička s neutrálním bílým světlem, kterou lze nastavit do různých úhlů pro různé činnosti. U některých lampiček lze nastavit teplotu barvy světla i jeho intenzitu.

Jak zařídit pracovní kout pro školáka?Stolní LED lampa Mayer 32LED-04. Foto: Mayer CZ

Např. LED lampa Mayer nabízí ještě spoustu dalších funkcí a užitečných vychytávek. Díky třem kloubům lze lampu nastavit do výšky a sklonu ve všech úhlech. Kromě 2 USB výstupů má lampa také indukční nabíjecí plochu pro QI nabíjení chytrých telefonů. Na lampě lze nastavit časovač vypnutí na 45 minut, což děti nejčastěji využívají před usnutím, ale funkce se hodí i při učení, kdy délka časovače kopíruje délku vyučovací hodiny. Teplotu barvy světla lze nastavit v 5 úrovních od teplé bílé (2900K) až po studenou bílou (6000K). A dotykovým posuvníkem lze v sedmi intenzitách nastavit také jas až na maximální světelný tok 430lm. Lampa nevyzařuje UV záření, což znamená, že nepřitahuje hmyz, nezpůsobuje stárnutí pleti, bolesti hlavy a únavu očí.

Jak zařídit pracovní kout pro školáka?Jak zařídit pracovní kout pro školáka?
Stolní LED lampa Mayer 32LED-04. Foto: Mayer CZ

Text: redakce

Foto: Mayer CZ