Děti potřebují prostor

Pro děti je samozřejmě přínosem pohyb venku na zdravém vzduchu. Ale co v takovém činžáku nebo domku, kde pro dětské dovádění není dostatek místa? Určitým řešením je dětem v rámci možností vyhradit jednu místnost a zařídit takové malé domácí fitcentrum. V rodinném domku se možná nějaký kamrlík najde. Pro tělocvičnu je nejlepší vyhradit místnost v nižším podlaží (přízemí, suterénu), protože z tělocvičny v patře by se šířily vibrace a hluk po celém domě. Kolem každého cvičebního nářadí musí zůstat z každé strany metr a vzadu nejméně dva metry volného místa,   aby   byl na nářadí možný bezpečný vstup a dítě se při náhodném pádu neuhodilo hlavou o zeď. K tlumení nárazu na podlahu do tělocvičny pořídíme cvičební oboustranné podložky s protiskluzovou úpravou (jsou k dostání v mnoha různých barvách a velikostech), a u většího nářadí jako je hrazda nebo ribstole i žíněnku.

Vybavení za pár korun nebo i za několik tisíc

Pro domácí dovádění můžete pořídit sadu nazvanou Fitness do kapsy, která obsahuje cvičební podložku, fitball, dvě ruční činky, švihadlo a rezistentní gumové pásy. Takovou „tělocvičnu“ hravě složíte do krabice a uklidíte například do boxu pod postelí.pod postel. Na prostor je minitělocvična celkem nenáročná, ale   pro bezpečný pohyb by měla mít   volná plocha rozměry 2 x 3 metry..

V bytě jsou pro děvčata vhodná i disková rotující plošina, barevné obruče a švihadla, případně velké míče – gymball. Ke gymnastickým kouskům dobře poslouží dveřní hrazda s nastavitelnou šířkou od 62 do 100 centimetrů, s nosností do 99 kilogramů tělesné hmotnosti. Hrazda má pojistné gumové špunty do zárubní a je samozřejmě nutné ji doplnit o měkkou podložku nebo žíněnku, které ztlumí případný pád dítěte z nářadí.

Chlapci bývají na cvičení trochu náročnější a často je spojují s posilovacími aktivitami. K základnímu vybavení chlapeckého fitcentra patří posilovací lavička, boxovací pytel a rukavice a pro menší děti půlkilogramová plastová činka na aerobic. Kromě typicky „mužského“ vybavení tělocvičny i chlapci rádi využívají hrazdu, bradla nebo ribstole. Míč, over ball nebo gymball v chlapecké tělocvičně nesmí chybět.

K univerzálnímu vybavení domácí tělocvičny bez rozdílu pohlaví, zato s náročnějšími požadavky na prostor jsou ideálním nářadím ribstole a trampolíny, které se vyrábí od průměru 96 cm, po větší s průměrem 182 cm až po třímetrové, které se však hodí spíš pro umístění na venkovní plochu. Mimochodem, trampolíny jsou ve dvou provedeních, do interiéru a   z pevnějšího materiálu pro venkovní použití, proto se při koupi informujte o který typ se jedná.

A na kolik peněz vybavení domácí tělocvičny vyjde? To záleží na tom kolik prostoru a peněz jste ochotni pro zdraví svých dětí obětovat. Dobře vybavené domácí fitcentrum pro dítě školního věku pořídíte za necelých deset tisíc, kde můžete protáhnout své tělo i vy, ale pokud se potomek začne věnovat sportování opravdu vážně je na čase uvažovat o zakoupení permanentky do profesionálního fitcentra pod vedením zkušených instruktorů.

Autor: Irena Forejtová

Foto: archiv firmy Alax