Věk dítěte hraje důležitou roli

Pokud plánujete rekonstrukci dětského pokoje nebo zařizujete nový, určitě je potřeba se zamyslet nad veškerým vybavením včetně postele s kvalitní matrací pro dětská záda, psacího stolku i úložných prostor. Na co je však třeba brát obzvlášť zřetel, je podlaha.

Děti tráví na podlaze spoustu času, je to pro ně ideální místo ke hraní a objevování okolního světa, který se v jejich útlém věku točí hlavně kolem domova. Na prvním místě je tak třeba se zamyslet hlavně nad tím, aby podlaha poskytovala pro dítě komfortní prostředí, kde může trávit plno času.

Podlaha by proto neměla být studená, příliš kluzká nebo nevhodná pro děti trpící alergiemi. 

Koberce jsou stále v oblibě, nejsou však praktické na údržbu

I když jsou děti a jejich pohodlí na prvním místě, je třeba také myslet na rodiče a jejich nervy i peněženky.

Podlahám v dětských pokojích hrozí, že mohou být počmárány dětskými fixami, poničeny od různých hraček, nebo polity pitím spadnuvším z nešikovných dětských rukou. Je tedy potřeba promyslet, které podlahy toto zacházení snesou bez úhony a které si naopak ponesou nenávratné následky.

Evergreenem v dětských pokojích jsou už léta koberce. Ty nabízejí dětem teplé, měkké a útulné prostředí, kde mohou trávit spoustu času. Koberce navíc dobře pruží, izolují teplo a tlumí zvuk, což je v případě dětského pokoje nacházejícího se nad dalšími obytnými prostorami velkou výhodou.


Kusové koberce jsou pro menší děti ideální volbou. V pokoji je tvrdá podlaha, která se dobře udržuje a zároveň mají děti měkké hřejivé místo na hraní. Foto: Ikea

V českých domácnostech jsou už dlouhou dobu hitem koberce s dětskou tématikou, například koberec s designem silnic, které mohou děti využít například při hraní s autíčky. I když jsou tyto koberce roztomilé a do dětského pokoje se hodí, rodiče musí počítat s tím, že jejich děti vyrostou a hraní si s autíčky na dětském koberci už rozhodně nebude jejich prioritou.

Už od začátku je tak jasné, že bude tyto koberce třeba vyměnit a to znamená investici navíc. Krom toho se v kobercích hromadí prach a případně i roztoči, což není pro děti ideální, obzvláště v případě, že trpí alergiemi. No a jak už bylo řečeno, podlahám v dětském pokoji hrozí i polití různými tekutinami, což zanechá na koberci stopy, které je velice těžké a mnohdy i nemožné odstranit.

Pokud však přeci jen chcete dítěti hřejivý koberec dopřát, udělejte kompromis a pořiďte nějaký kusový koberec, který lze umístit kamkoliv do prostoru na podlahu, jež bude minimálně, co se údržby týče, ideálnější. Ovšem pozor, takový koberec je z bezpečnostních důvodů třeba opatřit protiskluzovou úpravou!

Chybu neuděláte s vinylovou podlahou ani marmoleem

Dalším klasickým typem podlahy je podlaha dřevěná, která nabízí přírodní a tepelně ideální prostředí. Dřevo je příjemné i na nášlap, je však velice náchylné k opotřebení a zároveň finančně nákladnější. Vhodné je spíše pro starší děti, které už podlahu tolik nevyužívají.


PVC podlaha imitující industriální styl je vhodná do chlapeckých pokojů - kusové koberečky příjemně oživí interiér a jsou také místem k sezení. Foto: Ikea

Přečtěte si také: Vinylové podlahy díky svým vlastnostem vytlačují ostatní podlahoviny

Nyní už se ale přesuňme k podlahám, které jsou do dětských pokojů nejvhodnější. Prvním typem je podlaha laminátová imitující přírodní materiály, která je pružná a příjemná na nášlap a mezi její nesporné plusy patří příznivá cena. Laminát je však třeba vypodložit izolační vložkou kvůli tlumení zvuku a rovněž si dát pozor na to, aby byla konkrétní podlaha voděodolná.


Podlaha z marmolea může mít podobu dílců - kombinací různých barevných provedení vytvoříte naprosto originální a nadčasový interiér. Foto: Breno 

Vůbec nejvhodnější volbou je podlaha vinylová nebo marmoleum (přírodní linoleum). Oba druhy jsou vysoce odolné vůči povrchovému opotřebení, voděodolné a dobře omyvatelné. Tyto podlahy jsou měkké na dotek, hřejivé a na kráse jim neubere ani sluneční záření či počmárání fixkami nebo různými jinými barvami.

Výhodou marmolea je to, že je antistatické i antialergické a je zde možnost kombinovat různé barvy a vzory.


Marmoleum v dětském pokoji. Foto: Breno

Životnost obou výše jmenovaných typů podlah se pohybuje kolem několika desítek let, takže na nich vaše děti mohou vyrůstat od batolecího věku až do doby, kdy roztáhnou křídla a opustí rodné hnízdo.

Autor: Eliška Střelková