Renovace a modernizace bazénu - ze starého bazénu nový

22.2.2016

Staré bazény působí nejen neesteticky, ale mohou být i nebezpečné, zejména pro děti, které se mohou o chátrající vnitřek zranit. Ať už se chystáte na drobnou modernizaci či na kompletní renovaci bazénu, povíme Vám, jak na to!

Drobnou opravu sem tam potřebuje nejen bazén jako takový, ale také bazénové doplňky. Bazénová technologie zkrátka vyžaduje servis a je třeba pravidelně kontrolovat filtraci, protiproudy, tepelná čerpadla, solární panely, tepelné výměníky, elektrická topení, bezchlorové úpravny vod (UV lampy, úpravny slané vody) a další vymoženosti.

Nejčastější závady a jak na ně vyzrát

• Poškozená fólie: drobné poškození či protržení lze řešit pomocí speciální záplaty, které lze použít, aniž by se z bazénu musela vypouštět voda. Některé firmy je dodávají přímo s bazénem. Fólie prasklá či poškozená na více místech lze nahradit jinou, totožnou, její cena se však prakticky vyrovná novému bazénu.

• Prasklá kovová vzpěra: lze zakoupit novou a vyměnit ji.

• Poškozená krycí plachta: jedná se o obdobný případ jako u fólie. Rovněž na plachty existují sady záplat.

• Nefungující doplňková zařízení: filtrace, ohřevy vody atd. je lepší svěřit do rukou odborníkům.

Modernizace bazénu

Pokud Vám vyhovují rozměry a umístění bazénu, lze jej rekonstruovat bez náročného kopání a bourání. Většinu typů bazénů můžeme rekonstruovat vyvložkováním „těžkou“ bazénovou fólií – například Cefil nebo AlkorPlan. Jedná se o tkaniny vyztužené fólií, které jsou odolné vůči hnilobě a zvětrávání, oděruvzdorné a antibakteriálně ošetřené. Navíc mají homogenní povrch, který zabraňuje usazování nečistot. Tyto vysoce variabilní fólie se dají aplikovat na betonové, dlaždičkové, plastové, laminátové, plechové i jiné bazény, které jsou zabudované v zemi a mají pevné stěny. Životnost fólie je více než 20 let, takže koupání v novém Vám vydrží opravdu dlouho.


Foto: Bazény Švejnoha

Montáž fólie je rychlá a finančně nenáročná. Vybrat si můžete z velkého množství barev a vzorů, které jsou dostupné i v protiskluzové verzi, což oceníte zejména na schody či pozvolný vstup do bazénu.


Foto: Bazény Desjoyaux

Kompletní renovace betonového bazénu

Každý bazén je jiný, rovněž jejich stáří a stavy se různí. Možností renovace je hned několik. Proto doporučuji se na začátek obrátit na odborníka, který posoudí, zda Váš bazén lze rekonstruovat a jak. 

Pokud renovaci doporučí, podnikneme následující kroky:
• nejprve opravíme bazénovou konstrukci, oklepeme starý a nedržící beton, všechny stěny následně zahladíme vyrovnávací hmotou,
• odstraníme praskliny, které se musejí takzvaně sešít, čili například vylít epoxidem, který zaručí pevné spojení švů,
• v bazénu uchováme zbytkovou vlhkost méně než 4 %,
• opravené stěny opatříme penetračním nátěrem (například přípravek PE 202),
• stěny bazénu navlhčíme a naneseme izolační vrstvu: stěny izolujeme například hydroizolační stěrkou SE 6, a to minimálně ve dvou vrstvách (nezapomínejme, že každá vrstva usychá minimálně 24 hodin), mezi vrstvami je rovněž vhodné opatřit rohy a kouty bazénu izolační páskou SE 5.

Po vytvrzení poslední vrstvy hydroizolace je bazén připraven pro položení nového keramického obkladu. Vybíráme takový obklad, který je pro bazény přímo určený. Při lepení obkladu nezapomínejme na tvoření dilatačních spár, zejména tam, kde se odděluje podlaha od stěn. Na spárování používejte zásadně epoxidovou spárovací hmotu, která zařídí, aby spáry nepodlehly přípravkům určeným pro chemické čištění bazénu. Na lepení používáme flexibilní lepidlo. Spojení silikonu k dlažbě vylepší adhezní přednátěr, kterým opatříme všechny spáry, do kterých následně vložíme speciální provazec PES a neutrální silikon NSI.

Autor: Martina Gillichová

Foto: archiv firem Bazény Desjoyaux, Bazény Švejnoha