Požitek zvaný saunování
Horký vzduch, vůně dřeva, sálavé teplo a nerušený klid, to vše v sobě kloubí požitek zvaný saunování, postupem času stále oblíbenější forma relaxace a regenerace naší psychiky i organismu.
Výrazný průnik na náš trh zaznamenala sauna v šedesátých letech minulého století, zatím ve své tradiční finské podobě. V devadesátých letech se součástí módní vlny staly její další obdoby, jako parní a bylinková lázeň, hamam a jiné. Procedura saunování dodnes prochází vývojem a v návaznosti na to se neustále modifikuje. V současné době kralují saunovému světu tři fenomény – finská sauna, infrasauna a solná sauna. A co je důležité – nyní se také tady posunul vývoj o velký kus dopředu, a to skloubením těchto tří podob saunování v jednu. Na trh vkročily sauny kombinované. Odborníkům se tak podařilo vyvinout produkt, který bude maximálně variabilní a díky tomu uspokojí individuální nároky všech členů rodiny či klientů v případě využívání sauny ve veřejném provozu.
Při pořizování sauny je třeba vždy si nejdříve ujasnit dvě zásadní otázky: Co od saunování očekáváme a jaké jsou naše realizační a zdravotní možnosti a omezení?
Pokud patříte mezi milovníky tradičního finského saunování, přinášejícího s sebou horký vzduch (cca do 100 ºC), a polévání rozžhavených lávových kamenů, je třeba počítat s několika úskalími. Pro realizaci finské sauny potřebujeme přívod elektřiny na 380 V a je zde také větší prostorová náročnost. Měli bychom počítat s odpočívárnou a ochlazovnou a také s odvětráním daných prostor. Nesmíme opomenout ani zdravotní omezení. Kardiakům, astmatikům, lidem trpícím problémy s tlakem a mnoha dalším je finská sauna bohužel zapovězena. V případě jakýchkoliv pochybností je na místě poradit se s lékařem.
Pokud si chcete dopřát kvalitní potící kúru a v návaznosti na to celkovou regeneraci vašeho organismu, ale zároveň vás omezují některá z výše uvedených úskalí, pak je právě pro vás ideálním řešením infrasauna. Obrovským plusem je její realizační i provozní nenáročnost (přívod elektřiny 230 V, není třeba řešit odvětrání, odpočívárnu ani ochlazovnu). Po zdravotní a rehabilitační stránce navíc infrasauna finskou saunu v mnohém předčí. Je tomu tak díky nižším teplotám (cca do 60 ºC) a odlišnému druhu tepla. Infrasauna otevírá cestu k saunování i těm z nás, kteří si finskou saunu pro svá zdravotní omezení dovolit nemohou. Pozor, vždy je však třeba dát si pozor na kvalitu použité infratechnologie a žádat po prodejci zdravotní posudek.
Stále oblíbenějším a častějším obohacením saunování se v poslední době stává již zmíněná solná terapie. Sůl jako součást sauny po zdravotní i relaxační stránce velmi zkvalitní celou proceduru. Nejčastěji se realizuje v podobě vyzdívky ze solných cihel, solných panelů nebo obkladu ze štípaných solných krystalů. I tady jsou však jistá omezení, na která je třeba dát si pozor. Sůl se obecně nedoporučuje do saun s příliš vysokou vlhkostí, v tomto případě se bude rozpouštět a drolit, tzv. plakat, což může mít za následek celkové poničení interiéru sauny. Není také vhodné umístit ji příliš blízko saunových kamen, vystavená takto vysokým teplotám bude zase naopak vysychat a opět tím mimo jiné utrpí vizuální stránka interiéru. Vždy je proto dobré poradit se s odborníky. Dobře umístěná sůl nejen zatraktivní celkový vzhled vaší sauny, ale zároveň posílí její zdravotní účinky. Je tomu tak díky uvolňování záporných iontů a řady zdraví prospěšných prvků, jako vápník, hořčík, jód, zinek, selen a dalších, jejichž vdechování blahodárně působí na náš organismus. Požitek ze saunování tak díky solné terapii získává hodnotu navíc, kterou oceníte.
- PR článek -