Pořizujeme si vnitřní bazén
Už vás také netěší trávit horké letní dny na veřejných koupalištích, které jsou navíc přeplněny skotačícími dětmi a o jejichž čistotě vody lze mnohdy pouze spekulovat? Máme pro vás jednoduché řešení – postavte si vlastní bazén a pokud si chcete vodní radovánky prodloužit, rozhodněte se pro jeho vnitřní umístění.
Mít vlastní bazén již zdaleka není luxus jen pro skupinu „horních deseti tisíc“. Firmy se dnes předbíhají s nabídkou různých typů bazénů snad všech cenových kategorií. Pozor, ne každý je však vhodný pro vnitřní umístění. Mezi nejjednodušší a tudíž i nejlevnější patří nadzemní bazény a polozapuštěné fóliové bazény, které se ale díky relativně nízké odolnosti vůči mechanickému namáhání do interiérů vůbec nedoporučují. Z tohoto hlediska se na hraně také pohybují plastové bazény. Jsou sice cenově příznivější (pořizovací cena se pohybuje okolo 70 000 Kč), ale vedle náchylnosti k mechanickému poškození hrozí i tepelná deformace materiálu. Při jejich instalaci je proto nutné je vždy obetonovat. Největší oblibě se dnes těší bazény z laminátu. Své příznivce si získaly nejen velkým výběrem tvarů a svým estetickým vzhledem, ale i snadnou údržbou. Určitou nevýhodou je jejich náročnější zapuštění do země. Právě laminátové bazény vytváří cenově optimální kompromis mezi levnějšími plastovými a dražšími betonovými, které jsou odborníky považovány za absolutně nejvhodnější do interiérů. Mají vysokou životnost a odolnost. Navíc se při použití keramických obkladů či mozaiky dá dosáhnout výrazného estetického efektu. Vedle náročnosti na instalaci je jejich hlavní nevýhodou poměrně vysoká pořizovací cena, která se může v závislosti na velikosti bazénu vyšplhat až na několik set tisíc korun.
Avšak celkové náklady na pořízení bazénu nezahrnují pouze vlastní těleso, ale i veškerá další zařízení pro jeho bezproblémovou funkčnost a následnou údržbu. Mezi nejdůležitější patří zejména filtry, čerpadla a vysavače pro čištění vody. Avšak i ty musíme pravidelně doplňovat chemickými přísadami jako je chlór, jód a brom. Jen tak dosáhneme průzračně čisté vody. U vnitřních bazénů je navíc důležité brát v úvahu celkovou teplotu a vlhkost v místnosti. Pro zamezení tvorby plísní je také nezbytné zajistit její dostatečné odvětrávání, což v ideálním případě znamená vybavit ji klimatizací. Nezapomeňte, že bazény nám slouží hlavně pro radost a ne pro starost. Chcete-li si tedy dopřát opravdový luxus, můžete svůj bazén doplnit o různé masážní trysky, vodní clony, podvodní svítidla, vyhřívací systémy či protiproud.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Kubíček Amis s.r.o.