Plnohodnotná alternativa vany

29.10.2005

Většina panelákových koupelen byla vybavena vanou přesto, že zabrala téměř veškerý prostor a v koupelně nebylo takzvaně k hnutí. Mnozí od té doby pochopili, že vanu až tolik nepotřebují, ba dokonce, že sprcha má spoustu výhod.

Sprchování je má mnoho výhod, které ocení zejména rodiče malých děti a hůře pohyblivé osoby. Očista pod sprchou je oproti koupání ve vaně daleko rychlejší a sprchový kout je pro děti i seniory mnohem lépe přístupný. Ze sprchového koutu opatřeného zástěnou nestříká při sprchování voda, a tak není nutné ani po dětských vodních hrách vytírat celou koupelnu. Velmi jednoduchá je i údržba samotného koutu.

Pokud už si někdo chce při sprchování posedět, může zvolit speciální sedák. Sprchování dětí usnadní hlubší vanička sprchového koutu. Velmi důležitým aspektem sprchování je také nižší spotřeba vody.

Zdraví na prvním místě
O příznivém vlivu sprchování na lidské zdraví již bylo napsáno mnoho. Zejména gynekologové zrazují od dlouhého ležení v horké vodě. Někteří odborníci považují koupání ve vaně za krajně nehygienické. Přesto je u nás vana stále zažitou součástí koupelny, v některých rodinách je koupací rituál také nedílnou součástí sobotního večera.

Velmi příjemnou částí sprchování je masáž. Důmyslně řešené sprchové hlavice lze regulovat tak, že můžeme volit mezi příjemných dešťovým oplachování nebo prudkým masážním proudem a ulevit tak unaveným zádům. Nabídka masážních hlavic je natolik široká, že si vybere opravdu každý – od jednoduchých hlavic za pár stokorun až po masážní panely s několika tryskami. Ve sprchovém koutu lze také velmi dobře začít a praktikovat otužování. Pozvolné ochlazování vody snáší lidské tělo mnohem lépe, odvážnější jedinci mohou pak střídat horkou a studenou vodu v několika cyklech. Otužování doporučují lékaři také jako prevenci proti nachlazení. Lidský organismus se stává odolnější a s příchodem prvních chladných dnů ihned neonemocní.

Umístění koutu
Sám název napovídá, že nejčastější umístění sprchového koutu je v rohu místnosti. Neobvyklé není ani umístění koutu pouze k jedné stěně, zvláště pokud tak vznikne jakási zástěna na příklad pro klozet, na který není při vstupu do koupelny vidět. V prostorné koupelně si může architekt vyhrát a vymezit mu místo třeba uprostřed místnosti.

Paleta nabízených koutů je velmi široká od jednoduchých a levných modelů, které nalezneme v super a hobby marketech, až po designerské lahůdky, se kterými se setkáme ve značkových koupelnových studiích. Základem je tvar sprchové vaničky – čtvrtkruhový, půlkruhový, čtvercový, obdélníkový, kruhový nebo dokonce eliptický. Není vždy nutností ani kupovat komplet, tedy vaničku i zástěnu (kout). Ve spolupráci s odborníkem lze postavit do koupelny příčku, obložit ji a vestavět do ní vaničku a kvalitní dvířka.

Sprchový kout by měl zcela jistě ladit s ostatními doplňky v koupelně. V případě malé koupelny se raději nepouštějte do experimentů s tmavými barvami obkladů, také barva a styl sprchového koutu by měli prostor rozjasnit.

Články s podobnou tématikou
Relaxujte ve vodě
Mozaiková koupelna
Jak na malou koupelnu
Když je koupání radost