Jestliže máte na zahradě bazén, pak jistě víte, že jeho napuštěním a vybavením bazénovou chemií péče o něj zdaleka nekončí. Pro plné využívání bazénu a také pro jeho snadnou údržbu je třeba pořídit další vhodné bazénové příslušenství. Postará se o čistotu vody a v mnoha případech nám tak ušetří čas a práci. Co by nám tedy nemělo chybět a co je dobré k bazénu dokoupit? Zde je pár tipů:

Bazénový vysavač

Jednou z pomůcek, která velmi usnadní údržbu bazénu, je bazénový vysavač. Pokud totiž nemáme bazén zastřešen, do vody padají nejrůznější nečistoty a mnoho z nich klesne až na samotné dno. Odstraňování tohoto smetí může být složité a zabere spoustu času. S pomocí bazénového vysavače jej však odstraníme během chvilky a nemusíme se nijak namáhat. Na trhu jsou dnes tři typy bazénových vysavačů – ruční, poloautomatické a automatické. První dva druhy se hodí pro všechny typy nadzemních bazénů, automatické jsou pak doporučovány především pro bazény zapuštěné.

Ruční bazénový vysavač – jde o nejlevnější typ bazénových vysavačů, dá se pořídit již za několik set korun. Jde totiž o základní variantu těchto pomocníků s poměrně nízkým výkonem. V případě, že není bazén nijak velký, bude pro vás i ruční vysavač naprosto dostačující. Ruční bazénový vysavač se skládá z hadice, sací trysky, hlavy vysavače a teleskopické tyče. Čerpadlem je pak nasávána voda včetně nečistot. Ruční bazénový vysavač je možné napojit také na zahradní hadici.

Poloautomatický bazénový vysavač – tento typ spolehlivě vyčistí jak stěny, tak i dno bazénu. Připojí se k výkonné pískové filtraci přes skimmer a nevyžaduje již žádný další pohon. Poloautomatické bazénové vysavače vynikají snadnou obsluhou i rychlou instalací. Nejdou však připojit ke starším typům kartušových filtrací, nebo levným pískovým filtracím původem z Číny.

Automatický bazénový vysavač – za tento typ bazénového vysavače zaplatíme klidně i několik desítek tisíc korun, ale bazén bude dokonale čistý. Tato zařízení mají vlastní filtr a řídící programovatelnou jednotku, takže pracují zcela nezávisle na chodu filtrační jednotky. Automatický bazénový vysavač odstraní nečistoty ze dna i stěn bazénu zcela sám a klidně i v době naší nepřítomnosti. Vysavače vyšší třídy bývají vybaveny dokonce dálkovým ovládáním a my tak máme možnost ovlivňovat cyklus čištění.

Bazénové plachty

Pokud nechcete neustále bojovat s větrem, který do bazénu zanáší různé nečistoty, jako je listí, větvičky, hmyz apod., pořiďte si bazénovou plachtu. V době, kdy se zrovna nekoupete, tak může být vodní hladina zakrytá a chráněná před nečistotami. Ušetříte si tak spoustu práce při čištění bazénu a navíc spotřebujete mnohem méně bazénové chemie. Vybrat si můžete z různých druhů bazénových plachet, kde každá slouží k jinému účelu.

Krycí plachty – jde o základní typ bazénových plachet, který slouží pro zakrytí a k ochraně zapuštěného i nadzemního bazénu. Krycí plachta zamezuje vniknutí mechanických nečistot do bazénu. K dostání je krycí plachta v klasické, nebo síťové verzi. Síťové krycí plachty mají tu výhodu, že nezadržují vodu, která může u běžných krycích plachet způsobovat problémy v podobě nadměrného zatížení plachty vodou, namáhání úchytů atp. Krycí plachty jsou lehké a snadno se s nimi manipuluje. Je však třeba myslet na to, že krycí plachty nezabrání pádu lidí či zvířat do vody a stejně tak se nehodí ani k zimnímu zakrytí bazénu.

Bezpečnostní plachty – pokud bychom chtěli bazén zabezpečit proti pádu lidí či zvířat do vody, musíme použít bezpečnostní plachtu. Ta je však uzpůsobena pouze pro celoroční použití na zapuštěných bazénech. Bezpečnostní plachty jsou velmi pevné a bývají vyztuženy hliníkovými profily. Kromě toho, že zajišťují bezpečnost, samozřejmě také chrání bazén před mechanickými nečistotami. Jelikož nepropouští teplo, účinně tak zabraňují růstu řas.

Zimní plachty – k zazimování bazénu jsou určeny speciální zimní plachty, které se vyrábí z mrazuvzdorného materiálu. Po celé zimní období chrání vodu v bazénu před nečistotami a na jaře pak pomohou uvést bazén opětovně do provozu.

Solární plachty – tento typ plachet dokáže znásobit účinky slunečního záření a tím ohřívat vodu v bazénu. Solární plachta, která se umisťuje na hladinu bazénu, zároveň zabraňuje odpařování vody a v noci, když klesne teplota, zamezuje tepelným ztrátám. Solární plachtu je vhodné používat v kombinaci s ohřevem vody. Pokud máme zapuštěný bazén, můžeme si ulehčit práci tím, že si pořídíme speciální navijáky solárních plachet.

Bazénové síťky

Pokud chceme z bazénu vylovit různé plovoucí nečistoty, pomůže nám v tom bazénová či hladinová síťka. Ať už máte bazén velký či malý, nadzemní či zapuštěný, bude se vám toto příslušenství ke sběru nečistot jistě hodit. Veškeré drobné nečistoty s ní pohodlně z vody vysbíráte. Síťky jsou vybaveny praktickými teleskopickými rukojeťmi, což umožňuje se dostat i do špatně přístupných míst.

Bazénový alarm

Zejména rodiče malých dětí ocení bazénový alarm, který se instaluje na hranu bazénu. Tento jednoduchý přístroj hlídá hladinu bazénu, a jakmile zaznamená její narušení, tak spustí hlasitý poplach. Dokáže max. do 10 sekund upozornit na pád osoby, dítěte nebo domácího mazlíčka do bazénu. Bazénové alarmy jsou konstruovány tak, aby eliminovaly falešné poplachy, jako je například vítr, déšť či plovoucí filtr. Dále jsou uzpůsobeny tak, aby jej děti nedokázaly vyřadit z provozu. Před koupáním se bazénový alarm přepne do režimu koupání, ale po uklidnění vodní hladiny dojde automaticky k opětovnému přepnutí do režimu hlídání. Není tak možné zapomenout alarm odstavený. Bazénové alarmy se hodí nejen do bazénů, ale na všechny vodní plochy (např. zahradní jezírka apod.). Alarm sice nedokáže nahradit dohled dospělého u bazénu, ale může být skvělým pomocníkem.

Bazénový teploměr

Bazénový teploměr je dalším nepostradatelným pomocníkem. Díky němu budete mít vždy přesnou informaci o teplotě vody ve vašem bazénu. Podle teploty bazénové vody se navíc také mění dávkování základních přípravků - naměřené údaje vám tak pomohou i při péči o čistotu vody. Bazénové teploměry lze rozdělit na plovoucí a neplovoucí, ale kromě teploměrů určených do bazénu pro měření teploty bazénové vody, si můžeme pořídit ještě i teploměry pro měření teploty vzduchu u bazénu.

Bazénové schůdky

Aby se do bazénu snadno vstupovalo, je dobré si k němu pořídit bazénové schůdky. K dostání jsou jak plastové, tak i mnohem bezpečnější a odolnější nerezové bazénové schůdky nejrůznějších typů – široké, úzké, třístupňové či čtyřstupňové. Bazénové schůdky z nerezu bývají často opatřeny protiskluzovou úpravou, kterou jistě oceníte.

Zábava v bazénu

Jestliže máte malé děti, nesmíte zapomenout pořídit do bazénu také nejrůznější doplňky pro zábavu. Oblíbené jsou především plavecké desky z pěnové hmoty, které jsou skvělou pomůckou v případě, že se dítě učí plavat, ale také při relaxaci v plaveckém bazénu. Spoustu legrace si v bazénu užijete například s plaveckými nudlemi vyrobenými z pěnové hmoty, které jsou k dostání v mnoha barvách. Abyste mohli vodní nudle spojovat, můžete si pořídit spojku na vodní nudle a vytvořit tak dlouhý řetěz, nebo například kruh. Vodní bitvu, při které nehrozí žádné nebezpečí, si pak užijete s vodní puškou. Chybět by neměl ani nafukovací míč, lehátka a pro nejmenší samozřejmě nafukovací kruh.

- jpa -

Foto: Mountfield