Než si pořídíme bazén

17.4.2005

Kdo z nás netouží po nádherném velkém bazénu s blankytně modrou vodou uprostřed vlastní zahrady? Než podlehneme snům a pustíme se do výstavby bazénu, je nutné vše důkladně zvážit.

Jednou z klíčových otázek, které by si rodina pořizující bazén, měla položit a zodpovědět je, pro koho bude bazén určen a kdo jej bude využívat nejvíce. V případě, že celá rodina i její přátelé a známí jsou fandové plavání a relaxace v bazénu a budou se u něj pravidelně scházet, rozhodně by investici do bazénu neměla brát na lehkou váhu a pořídit si nejlevnější alternativu na trhu. Spíše by tato rodina měla zvolit některou z moderních technologií zapuštěných bazénů – laminátové, plastové nebo železobetonové. Laminátové a plastové bazény jsou předem připraveny od výrobce a na místo určení se dovážejí ve formě monolitu nebo několika částí, které se pak na místě svařují. Železobetonové bazény jsou potom mnohem kvalitnější, mají prakticky neomezenou životnost, umožňují vytvářet nejrůznější tvary a jsou velmi odolné proti poškození.
Naopak rodina, která by ráda opatřila bazén pouze pro své malé ratolesti, by měla sáhnout raději po levnější variantě nadzemních bazénů.

S diskusí o využití bazénu můžeme také jedním dechem probrat ideální velikost a tvar nového bazénu. Každá rodina má samozřejmě zcela jiné představy o tom, co je to „malý“ a co „velký“ bazén, rozdílné názory budou pravděpodobně mít i její jednotliví členové. Obecně lze říci, že bazén o velikosti 6 x 3 metry již lze považovat za dostatečně velký pro rodinné radovánky i kondiční plavání. Standardní hloubka v bazénu je od 1,1 do 1,4 m dle výškového průměru rodiny, hloubka pro skoky do vody by potom měla být minimálně 2,5 metru.      Tvary bazénu podléhají módním vlivům stejně jako architektura domů a zahrad. Stále jsou v oblibě oválné tvary, tzv. ledviny, obdélníky se zaoblenými rohy, ale jiné i mnohem originálnější tvary, jež umožňuje železobetonová konstrukce bazénů.

Při úvaze o samotném umístění bazénu bychom měli mít na paměti dostupnost přívodu vody, kanalizace a elektrické energie. Z tohoto hlediska by bylo vhodné mít bazén co nejblíže domu. Ovšem v případě tónovaného zastřešení by se nám pohled na zimní zahradu, resp. pouze na zastřešení bazénu, nemusel zamlouvat. Při hledání umístění bazénu tak vlastně hledáme kompromis.
Každý bazén bez ohledu na jeho velikost či tvar se pravděpodobně stane dominantou zahrady. Abychom nevybudovali finančně náročný kýč, měli bychom se zcela jistě poradit s architektem o využití celkového prostoru zahrady a vytvoření příjemných zákoutí i míst, kde se setká rodina pohromadě.

Základním doplňkem každého bazénu by měla být plachta zabraňující padání nejrůznějších nečistot do vody a také udržující teplotu vody i přes noc. Ke zpříjemnění pobytu ve vodě slouží například tzv. protiproud, lokální masáže nebo třeba „blower“, který funguje na principu vířivky. Pokud si chceme užít koupání i v deštivém počasí nebo si dopřát soukromí,   můžeme si pořídit zastřešení s UV ochranou a tónovanými výplněmi.

Zvláště pokud jsme rodina s malými dětmi, měli bychom klást velký důraz na bezpečnost okolí bazénu, abychom předešli nežádoucímu pádu do vody nebo dokonce utonutí. Povrch kolem bazénu by v žádném neměl být kluzký, pádu do bazénu zabrání lamelová roleta rozvinutá přes hladinu bazénu nebo alespoň zábradlí kolem něj.

Čistota vody bazénu záleží na mechanické a chemické údržbě, ale hlavně na kvalitním systému filtrace. V tomto případě neplatí, že čím náročnější systém a čím více rozvodů, tím lépe. Naopak nejvíce se osvědčují bezpotrubní filtrační jednotky, které můžeme uschovat i do přístupových schůdků   a celé zařízení na zimu přemístit do bezpečí a tepla domu.

Cena bazénu je bezesporu důležitým kritériem, neměla by však být tím prvním a nejdůležitějším. Dětský nadzemní bazén můžeme pořídit od několika tisíc korun. Tyto bazény mají ovšem velmi špatnou cirkulaci vody, nízkou životnost, malé rozměry a na zimu je musíme uklidit. Mezistupeň tvoří pozinkované nebo plastové montované bazény, které nemají příliš dlouhou životnost vzhledem ke své ceně a hrozí zde nebezpečí trhlinek nebo deformace pláště. Podstatně vyšší životnost, ale také cenu mají železobetonové bazény zapuštěné do země. U nich se cena může vyšplhat i k částce 500 tisíc korun. Do celkové ceny těchto bazénů je třeba započítat zemní práce, dlažbu kolem bazénu, filtrační zařízení, prostředky na údržbu, bazénové doplňky apod.