Bazén na zahradě je vítaným osvěžením během parných letních dnů nejen pro děti. I dospělí se rádi osvěží, ve větším bazénu je možné udělat pár temp, v těch ještě větších si poměrně slušně zaplavete.

Při výběru bazénu stojíte před několika základními otázkami – musíte si vybrat typ bazénu (nafukovací nebo s konstrukcí) a velikost.

Co se týče typu bazénu, máte na výběr dvě možnosti. Za prvé je to bazén nafukovací nebo bazén s konstrukcí. Nafukovací bazén může mít podobu klasického dětského bazénku, kde nafouknete několik komor nad sebou, nebo samonosný bazén s nafukovacím prstencem. Bazén s nafukovacím prstencem je o něco trvanlivější variantou, než klasický nafukovací bazén. Materiál stěn a dna je většinou pevný a něco vydrží. Horší je to s nafukovacím prstencem. U něj můžete počítat dříve nebo později s poškozením. Bazén je pochopitelně potřeba po sezóně složit a uschovat na bezpečné místo, ideálně v krabici do garáže nebo do sklepa, tak aby bazén nic nepoškodilo. Pokud se o bazén budete starat, pečlivě jej uschováte a nepoškodíte jej při používání, může vám vydržet několik sezón. Dlouhodobá záležitost to ale není. A odpovídá tomu i cena. Nejlevnější samonosné nafukovací bazény koupíte zhruba od 900 korun.

Alza - bazény

Bazén s kovovou konstrukcí je o něco robustnější a trvanlivější variantou nadzemního bazénu. Je tvořen konstrukcí z kovových trubek, na které se pověsí poměrně pevná plachta. Tento typ bazénu je oblíbený v rodinách s dětmi, protože není až tak finančně náročný, snese i dovádění větších dětí a můžete si pořídit i bazén o průměru 5 a půl metru a hloubkou 1,3 metru. I tento typ bazénu vyžaduje na zimu složení a uschování na bezpečné místo. Pokud tedy chcete, aby vám pár sezón vydržel.

Nadzemní bazény

Jak vybrat správnou velikost bazénu?

Velikost bazénu vybírejte s ohledem na osoby, které se v něm budou koupat, prostor, který na zahradě máte, a cenu. U menších dětí, které ještě neumí dost dobře plavat, ale chtějí si zadovádět ve větším bazénu, je dobré, aby dosáhly na dno. Volíme tedy raději bazény s hloubkou do 1 metru. U větších dětí a dospělých je problém spíše opačný, kdy chceme bazén co největší a dostatečně hluboký.

Tvar nadzemních bazénů je nejčastěji kruhový, ovšem na některé pozemky se lépe hodí bazény obdélníkové nebo oválné. Jejich nabídka není tak široká, ale pár se jich najde.

Nadzemní bazény

S rostoucí velikostí a hloubkou bazénu roste také cena. U menších bazénů se pohybuje kolem 2 tisíc korun, cena těch největších se může přehoupnout i přes 10 tisíc korun.

Příslušenství

Pokud si kupujete svůj první bazén, je dobré dávat pozor na příslušenství, které je nebo naopak není součástí setu. Bavíme se o filtraci, schůdkách, podkladové a případně krycí plachtě. Veškeré příslušenství kupované samostatně může bazén dost prodražit, protože se jedná o částky v řádu stokorun, a v případě schůdků a filtrace i tisíců. Pokud jsou bazény vybaveny filtrací, jedná se většinou o základní kartušovou filtraci. Účinnější filtraci vody v bazénu pak zajistí písková filtrace, kde se voda filtruje přes jemný křemičitý písek. Ten lze propláchnout nebo po čase i vyměnit, aby filtrace byla opět co nejúčinnější.

Nadzemní bazény

Může se stát, že kupujete už několikátý bazén a tudíž máte doma filtraci i schůdky z nějakého předchozího bazénu. Pak naopak můžete při nákupu ušetřit a koupit si pouze samostatný bazén bez příslušenství.

Na co dávat pozor při montáži a používání?

Montáž nadzemního bazénu většinou není nic složitého a zvládnou ji dva lidé během půlhodiny. Dávejte si pozor na umístění bazénu, zejména na podkladní plochu, která by měla být rovná, bez kamínku a jiných předmětů, které by mohly plachtu bazénu poškodit. I malý ostrý kamínek může pod váhou vody udělat velkou škodu. Při napouštění bazénu je nutné plachtu na dně dokonale napnout. Nejlépe tak, že do bazénu napustíte pár centimetrů vody, vlezete si dovnitř a plachtu ručně vyrovnáváte a napínáte od středu do stran.

Při používání se vyvarujte jakýchkoliv ostrých předmětů v bazénu i kolem něj. Bazén lze pochopitelně opravit, menší díry se dají přepepit záplatou. Je potřeba mít vhodnou záplatu a kvalitní lepidlo odolné vůči vodě. 

Nadzemní bazény

Tip pro nákup:

Dávejte přednost značkám a prodejcům, kteří nabízejí dostatek příslušenství a případně i náhradní díly. Občas se může hodit dokoupit si pouze plachtu, náhradní část konstrukce apod.

Pokud vám nevyhovuje tradiční modrá barva bazénu, můžete si vybrat dekor ratanu, cihly nebo kamene. 

Autor: redakce

Foto: archiv firem Marimex, Bestway