Koupání v zimě venku - horká zahradní lázeň

1.1.2012

Vodní radovánky doma si většinou užíváme za horkých letních dnů v zahradním bazénu nebo na koupališti. Nízké venkovní teploty nás nalákají leda tak do aquaparku nebo sauny. Co takhle zkusit něco nového? Třeba koupání na sněhu?

Hop do kádě

Opravdu to není vtip. Trochu jinou variantou tradiční finské sauny je horká zahradní lázeň, která je v současné době oblíbena ve Skandinávii, Švýcarsku i ostatních alpských zemích, kde o sníh není nouze. Velká káď je postavena na zahradě, a když se všichni dosyta nahřejí v horké kouřící vodě, naskákají do sněhu, kde rozpálená těla zchladí. Zkrátka a dobře, káď slouží místo sauny a bazén s ledovou vodou zastoupí sníh. Bez něj by horká lázeň nebyla to pravé. A pak, pěkně šup do tepla, na dobrý čaj a něco k zakousnutí. Fyzické i psychické účinky po takové koupeli se dostaví okamžitě. Horká lázeň odstraňuje stres, zmírňuje bolesti artrotických kloubů, napomáhá lepšímu spánku a působí na zjemnění pleti. Relaxační lázně zpravidla využívá celá rodina pěkně pohromadě nebo pozve přátele na zábavnou párty.

Chystáme horkou lázeň

Do nádrže o průměru dvou metrů se vejde 3,5m 3   vody, takže je lepší káď umístit na pevné podloží, dlažbu, beton nebo podsyp z drobného kačírku. Káď je velmi trvanlivá a stabilní: je vyráběna z modřínového dřeva o síle 4 cm, stažená pozinkovanou obručí a opatřená odnímatelným trojdílným víkem.   K ohřevu vody je dodáván ponorný kotel z nerezavějící oceli, ve kterém se topí dřevem. Prohřátí vody na požadovanou teplotu trvá   zhruba sedm, osm hodin, protože teplota stoupá pomalu, o 6 stupňů Celsia za hodinu. Během zahřívání vodu pádlem promícháváme, aby došlo ke stejnoměrnému prohřátí lázně. Teplotu sledujeme dodávaným teploměrem, a jakmile voda dosáhne 38°C - 42°C, můžeme začít s koupelí. Nádrž pojme šest dospělých osob. Ke standardnímu vybavení patří modřínové schůdky z masívu   pro bezpečný vstup a výstup z lázně a jako milý bonus výrobce dodává dvě závěsné poličky (na víno, čaj, grog).

Údržba horké lázně

Po koupeli se káď přikryje víkem, do druhého dne voda vydrží teplá. Druhý den zpravidla stačí přiložit do kotle a za hodinku se můžeme opět koupat. Výměnu vody v kádi provedeme po několika koupelích (k dezinfekci vody použijeme Savo) anebo, když koupel nevyužíváme, můžeme bez obav v kádi vodu nechat. I když zamrzne, nic se neděje, káď vydrží promrzlá bez úhony až do jara, případně stačí zatopit v kotli a led se rozpustí. Výměna vody není žádný problém, káď je opatřena výpustným ventilem, takže vzácnou tekutinou zalijeme zahrádku nebo umyjeme auto.

Komplet horké zahradní lázně s kotlem a příslušenstvím (trojdílné víko, lopatka na vybírání popela, pádlo na čeření vody, teploměr a dvě poličky) stojí 85 000 Kč. Na přání zákazníka je jako doplněk dodáván masivní lakovaný rošt pod lázeň  za 1 900 Kč.

Jak využívat horkou zahradní lázeň

Pravidelné používání horké zahradní lázně patří k nejúčinnějším formám uvolnění stresu a celkovému zklidnění organizmu, včetně posílení přirozené imunity. Koupel by měla trvat nejméně dvacet minut a maximálně jednu hodinu. Během koupele je vhodné pít vlažné tekutiny, ale ne alkohol, ten jedině po koupeli a v rozumné míře. (Doporučuje se sklenka dobrého piva). Po horké koupeli následuje rychlé ochlazení ve sněhu a pak půl až hodinový relax v příjemně vyhřáté místnosti. Horká zahradní koupel není vhodná pro diabetiky, těhotné ženy, kardiaky, pro osoby s křečovými žílami a vysokým tlakem. V případě pochyb je lépe se poradit s lékařem.

Autor: Irena Forejtová

Foto: lazen.cz