Lázeň v horké vodě má bohatou a dlouhou tradici a nějakou formu koupelí v horké či teplé vodě najdeme v historii řady národů, např. Římanů, kteří provozovali očistné a koupací rituály pravidelně pro své zdraví i jako součást společenského života. Jen v samotném Římě se v době jeho největšího rozmachu nacházelo 11 poměrně velkých veřejných lázní. Dnešní obdobu veřejných lázní najdeme ve wellness centrech a pochopitelně v klasických léčebných lázních s minerální vodou. Koupací rituály lze provozovat i doma – ve vaně, ve vířivce a nebo právě v koupacím sudu.
Aby byla koupel v sudu co nejpříjemnější, měli byste mu nejprve vybrat vhodné místo. Zvažte zejména to, zda chcete mít při koupeli spíše soukromí nebo naopak výhled do okolí. Pokud máte pozemek na samotě a z něj výhled do údolí, na jezero nebo na hory, pravděpodobně si budete chtít tento výhled užít i během koupele. V zahradě obklopené sousedy budete naopak vyhledávat spíše soukromí a zvolíte místo, kam oči okolí nedohlédnou, případně si soukromí můžete vytvořit pomocí zelené stěny, dřevěného paravánu apod.
Co se týče podkladu pod sud, tak ideální je zámková dlažba nebo betonový podklad. Postačí ale i štěrkové lože, které si můžete vytvořit kdekoliv na pozemku.
Jak vypadají a jak fungují moderní koupací sudy?
Moderní koupací sudy jsou nejen krásné na pohled, ale také vysoce funkční, snadno se udržují a nabízejí svým uživatelům dokonalé pohodlí a řadu užitečných detailů. Vnitřní koupací nádoba je vyrobena z akrylátu nebo sklolaminátu, vnější opláštění je dřevěné případně z kompozitního materiálu WPC nebo z tepelně upraveného dřeva thermowood. Dřevěný plášť sudu lze namořit do různých barevných odstínů, tak aby dokonale ladil s dalšími dřevěnými prvky v zahradě nebo na terase.
Ohřev vody v sudu
Velkou výhodou koupacích sudů je jejich nezávislost na elektrické energii a tudíž možnost umístit je opravdu kamkoliv (pokud tedy nebudete chtít koupací sud s elektrickým ohřevem a masážními systémy). Ohřev vody během chladných dnů zajišťují kamna na dřevo. Během teplých letních dnů lze koupací sud využívat jako relaxační bazének a když se ochladí, jednoduše si přitopíte. Doba ohřevu se odvíjí od počáteční teploty vody, ročního období i kvality dřeva. Nahřátí na 38 stupňů bude trvat zhruba 1 a půl až 3 a půl hodiny.
Vodu v sudu je potřeba udržovat v dobrém stavu, tzn. buď filtrovat a používat bezchlorovou chemii nebo vodu po lázni vypustit, vanu omýt a před další koupelí napustit vodu čistou. Pokud budete koupací sud používat často, je dobré uvažovat o filtraci a před nečistotami jej chránit krytem. Pokud zvolíte termoizolační kryt, voda tak rychle nevychladne a před dalším použitím sudu bude rychleji ohřátá.
Koupací sudy Rychnov
Kovovýroba Rychnov a.s. dodává pod značkou Koupací sudy Rychnov několik typů koupacích sudů různé velikosti, se dvěma typy ohřevu – elektronickým a kamny na dřevo – kamna se dělí na integrovaný nebo externí. Využít můžete také řadu doplňků a příslušenství. V základním provedení je sud vybaven nerezovými kamny, sklolaminátovou vložkou izolovanou tepelně izolační pěnou, dřevěným obložením v barvě dle výběru, dvoustupňovým dřevěným schodištěm a impregnací dřeva s externím vypouštěcím ventilem. V rámci příplatkové výbavy sudu si můžete zvolit akrylovou vanu, plášť z thermowoodu nebo WPC, krycí plachtu nebo termoizolační kryt, masážní systémy, LED osvětlení, audiosystém, držák nápojů, plovoucí bar s LED osvětlením nebo polstrované opěrky hlavy.
Samotná instalace sudu je velmi jednoduchá. Koupací sud postavíte na určené místo, napustíte vodou, zatopíte v kamnech a můžete začít se sudováním.
Další informace o koupacích sudech najdete na Koupací sudy Rychnov.
- PR článek -