Jak si vybrat bazén

29.7.2007

Otázka může někomu připadat jako zbytečná. Na nafukovací bazén přece stačí rovný plácek a pár korun a velký bazén postaví odborná firma. Ať padne jakékoliv rozhodnutí jestli si pořídit bazén na sezónu či natrvalo, je vždycky dobré vědět na co se zaměřit.

Kam s ním?

Výběr nejvhodnějšího místa pro bazén je základní volbou, od které se odvíjí všechno ostatní. Snažte se vybrat místo, chráněné před padajícím listím ze stromů a stejně tak i v bezpečné vzdálenosti od včelího úlu. Ten sice nemusí být přímo na vašem pozemku, ale třeba v sousedství. Žihadlům je přece lépe se vyhnout než dávat na včely pozor při koupání. Nezanedbatelným faktorem je délka slunečního svitu na plochu bazénu, protože se především jedná o hlavní zdroj ohřevu vody. Bazén ve stínu není zrovna ideálním místem, ale kus trávníku na opalování a dřeviny chránící před zvědavými zraky kolemjdoucích by v okolí bazénu určitě neměly chybět.

Jak velký bazén?

Zásadním rozhodnutím je volba mezi bazénem postaveným na povrchu terénu nebo zapuštěným do země. Velikost bazénu je určující pro typ z hlediska konstrukce, materiálu a vhodné technologie filtrace vody. Ta závisí na objemu vody v bazénu. Kapacita filtru má dostačovat na přefiltrování veškeré vody v bazénu minimálně dvakrát za den. Jestliže máte například bazén o objemu 20 m3   a filtrování pustíte na tři hodiny denně, budete potřebovat filtr s kapacitou okolo 7 m3 za hodinu. Na objem vody v bazénu je vázána řada dalších výdajů, s nimiž je potřeba počítat. Mezi první patří spotřeba přípravků bazénové chemie (dezinfekci, úpravu pH, přípravky proti řasám), k dalším nákladům pak spotřeba energie na ohřev vody.

Nafouknout a složit nebo postavit bazén nastálo?

Na trhu jsou bazény téměř v libovolných rozměrech, tvarech i barvách.Mezi „sezónní“ patří nafukovací bazény v příznivých cenových relacích od zhruba dvou tisíc korun nebo plechové s vnitřní fólií, které se mohou částečně zapustit do země. U napevno zabudovaných bazénů, ať jsou z jakéhokoliv materiálu, se při hloubce větší než osmdesát centimetrů doporučuje bazén částečně nebo zcela zapustit do země. Rovněž platí obecné pravidlo, že bazény o obsahu nad 10 m3 se usazují na betonové armované dno, případně se stěny zpevňují ztraceným bedněním. Příprava terénu závisí na konkrétních geologických podmínkách, které zhodnotí jen specialista – statik. A chceme-li bazén využívat celoročně pak se vyplatí investovat do zastřešení.

I bazén v zimě spí

Důležitou etapou je po koupací sezóně zazimování bazénu. Jestliže máte zájem, aby bazén vydržel co nejdéle, zamyslete se kolik času, sil a prostředků jste ochotni zazimování bazénu věnovat. Ještě před jeho koupí či stavbou je dobré mít jasno, jak vyřešit vypouštění vody. U zapuštěných bazénů se voda ponechává v nádrži po celou zimu, pouze se hladina sníží pod napouštěcí trysky. Důležité je rovněž odvodnění všech rozvodů vody, které mohou zmrznout a popraskat. Jedná se například o trubky mezi skimmerem a filtrem, zpětné klapky mezi filtrem a tryskami, výpustě a samotný filtr. Čistotu vody udržují přípravky, speciálně určené pro zazimování, které brání vzniku řas a plísní. U bazénů, které zimují „nasucho“, se vyplatí natáhnout krycí plachtu. Zabrání se tak nečistotám napadaným na dno bazénu a čištění i uvedení do provozu bude snazší.

Text: Irena Forejtová

Foto: archiv firem Marimex, Desjoyaux