Čištění bazénu bez chlóru? Existuje i bezchlorová dezinfekce

17.6.2016

Abychom udrželi vodu v našem bazénu čistou, často sáhneme po dezinfekci ve formě chlorových tablet či jiných chlorových přípravků. Pro citlivější jedince však může být používání chloru nebezpečné a může být příčinou vzniku řady zdravotních problémů. Mnohem lepší je proto zvolit bezchlorovou dezinfekci a užívat si bezpečného koupání.

Ač se to nezdá, tak Česká republika patří v Evropě mezi země s nejvyšším počtem domácích bazénů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. A až 95% lidí, kteří bazén vlastní, si z vody v něm nevědomky vytváří díky používání chloru zdraví nebezpečný koktejl. Používání chloru na čištění vody v bazénech a vířivkách je totiž zcela běžné a to i přesto, že se jedná o toxickou a zdraví nebezpečnou látku. Jeho typický zápach již mnoho let k letním radovánkám tak nějak neodmyslitelně patří.

Zdravotní rizika související s používáním chloru

I nízká koncentrace chloru v bazénu dokáže poškodit naše zdraví. Chlor totiž v reakci s dalšími látkami zvyšuje riziko vzniku astmatu, zánětu průdušek, gynekologických obtíží či ekzémů. Ve vodě se totiž z našeho těla přirozeným způsobem uvolňuje pot, který obsahuje právě ony látky, které s chlorem reagují. Vzniká tak trichloramin, který způsobuje například podráždění očních spojivek.

Respirační potíže

Chlor v bazénu nepříznivě působí také na dýchací cesty nejen batolat, ale i starších dětí. Během plavání totiž vdechují nebezpečné aerosoly z chlóru, které se vytvářejí těsně nad vodní hladinou. Toto riziko se zvyšuje ve špatně odvětrávaných prostorách, což mohou být například domácí zastřešené venkovní bazény nebo vířivky. Za problémy s dýcháním v tomto případě ale nemůže jen chlor, ale to, jak reaguje s dusitany a dusíkatými látkami. Toxický začíná být až v momentě, kdy likviduje nečistoty či nějaké mikroorganismy. V tuto chvíli také začne zapáchat.

Alergie

Asi nejčastěji se po koupání v bazénu s chlorovanou vodou objevuje již zmiňované podráždění očí a zánět spojivek. Chlorem ošetřená voda však může vyvolávat kožní problémy, jako jsou vyrážky, podráždění kůže, ekzémy či atopický ekzém. S těmito obtíži nejčastěji bojují osoby mající citlivou pokožku a také děti. Bylo zjištěno, že chlorovaná voda je dokonce zodpovědná za zvýšené riziko rakoviny kůže a to z důvodu toho, že chlor narušuje pokožku těla a kůže poté hůře odolává slunečními záření.

Gynekologické potíže

Ženy se po koupání v chlorem dezinfikovaných bazénech často potýkají s nepříjemnými kvasinkovými infekcemi. Chlor je totiž tak účinný, že zabíjí nejen mikroorganismy v bazénové vodě, ale také ty v lidském těle a to u žen vede k tomuto trápení. Chlor zkrátka naruší přirozenou rovnováhu mikroorganismů v ženském těle a tím dojde k přemnožení patogenů, které ženám tyto gynekologické potíže způsobují. Často mají bohužel dlouhodobý charakter a neobejdou se bez léčby.

Bezpečné koupání pomocí bezchlorové dezinfekce

V současnosti jsou již k dostání dezinfekční přípravky do bazénů, které dokážou zdraví škodlivý chlor zcela nahradit. Jsou velmi účinné a nemají žádné negativní vlivy na lidské zdraví. Fungují na bázi víceúčelového polymeru, který se používá jako dezinfekční prostředek – jde o vysoce efektivní baktericid, virucid a fungicid. Nejsou v něm obsaženy žádné toxické látky a není dráždivý. Bez problémů se používá také ve zdravotnictví, textilním i potravinářském průmyslu, v oblasti úpravy a hygienického zabezpečení vod a povrchů.

Tyto bezchlorové dezinfekční přípravky je možné je užít do všech typů domácích bazénů a vířivek. Cenově jsou tyto prostředky srovnatelné s chlorem. Tuto bezchlorovou dezinfekci začíná používat stále více i veřejných bazénů, které se chtějí vyhnout jeho škodlivým účinkům, nebo případným haváriím spojeným s jeho únikem. Při koupání v takto ošetřené vodě nenastávají u lidí žádné alergické reakce, dýchací ani gynekologické problémy. Koupat se tak bez obav mohou i děti do tří měsíců. Dezinfekční přípravky na bázi polymerů jsou bez zápachu a nejsou nijak rizikové pro lidský organismus.

- jpa -