Čištění a údržba bazénu nemusí být náročná ani složitá

15.5.2010

Jakmile sleze poslední sníh a vyklubou se první jarní květiny, začínáme se těšit na léto, slunce, dovolenou a pohodu třeba na zahradě u bazénu. Ale předtím než si budete moci udělat pohodlí na lehátku a oči slastně přivřít do slunce, musíte bazén na sezónu po zimě důkladně připravit.

Čištění a údržba bazénu nemusí být náročná ani složitá

Jarní očista

Než se pustíte do samotného čištění, je potřeba pečlivě uklidit i okolí bazénu, neboť byste si jej mohli zanášet špínou. Pokud na zimu vypouštíte vodu z bazénu, máte práci o to snazší. Jednoduše bazén vyčistíte za pomoci přípravků k tomu určených a napustíte čistou vodu. Čisticích prostředků je na trhu k dostání celá řada. Použít můžete Savo speciálně určené k čištění bazénů, nebo třeba Azuro Clear, přípravek který je vhodný právě pro jarní očistu bazénů. Účinně totiž odstraňuje nečistoty ze stěn i podlah bazénu. Nanáší se měkkou houbou nebo hadrem přímo na stěny, poté se nechá zhruba patnáct minut působit a následně postačí jen vše opláchnout. Všechny přípravky jsou sice přísně kontrolovány, nicméně jsou na chemické bázi a tudíž byste při práci s nimi neměli zapomínat na dodržování bezpečnosti práce a používat při práci s nimi vždy ochranné rukavice.

Jestliže jste bazén před zimou nevypustili, ale zbavili jej všech nečistot a důkladně zakryli, pak postačí, když uklidíte okolí bazénu a vyčistíte části bazénu, které jsou nad hladinou vody. Použít k tomu můžete například čistící přípravek Viktor od společnosti M+H, který šetrně a přesto účinně odstraňuje veškeré nečistoty z ploch bazénů i usazeniny. Dávkování závisí na míře znečištění.

Údržba v průběhu roku

V průběhu celého roku je nutné udržovat v bazénu správné hodnoty pH. Doporučená hodnota pro domácí bazény je 6,8 až 7,6. Pokud je nižší, pak dochází k rychlému opotřebení bazénu a také ke korozi všech kovových částí jako jsou schůdky nebo části filtrace. Naopak vysoké pH vody zapříčiňuje zakalení vody i nepříjemný chlórový zápach a vysokou koncentraci chlóru v okolí bazénu, což může způsobovat podráždění pokožky i očních spojivek. Správná hodnota pH je důležitá také kvůli bazénové chemii. Je všeobecně známo, že účinky všech přípravků určených k čištění bazénů jsou hodnotou pH ovlivňovány, přičemž příliš vysoká hodnota pH snižuje její účinky až o dvě třetiny. Měřit pH se proto doporučuje pravidelně alespoň jednou týdně. K zajištění správného pH vody je možné použít i některé z dostupných přípravků z řady PROBAZEN. Podle potřeby použijte buď přípravek PH MÍNUS, nebo PH PLUS.

K údržbě bazénu po celou sezónu budete potřebovat i další pomocníky. Docela jistě oceníte Chlor šok nebo Kombi tablety od společnosti AgroBio Opava, které se používají jednorázově ve chvíli, kdy potřebujete urgentně řešit problém s náhlým zhoršením kvality vody, je jedno jestli vlivem vysokých teplot, přemnožení řas, nebo zanedbáním péče o vodu. Před každým použitím takového přípravku je opět nutné změřit kyselost vody.  

Hojně využijte jistě také vločkovač, přípravek, který na sebe váže nečistoty, zbytky řas a vše, co způsobuje zkalení vody a vytváří vločky, které buď zachytí filtrace, nebo sednou ke dnu bazénu, odkud je lze jednoduchým způsobem vysát. Bazénová chemie nabízí také přípravky, které vám z mdlé barvy vody udělají tu správnou azurovou, odstraňovače řas, stabilizátory tvrdosti nebo zazimovače. Výborné a jednoduché je použití multitablet, které zároveň desinfikují, jsou prevencí proti výskytu řas, stabilizují pH i vločkují.

Filtrace a spol.

K čištění bazénu jsou využívány také filtrace. Oceníte kvalitní čištění vody bez vašeho zásahu a složité obsluhy. Nejčastěji se používá filtrace písková, která zbaví váš bazén veškerých nečistot v podobě hmyzu, trávy, nebo drobných řas za pomoci křemičitého písku. Vyrábí se v různých velikostech a o různém objemu. Proto než se vydáte do obchodu, měli byste vědět, jaký je obsah vašeho bazénu, v obchodě potom zjistěte jak silné má filtrace čerpadlo, jaké množství vody dokáže přefiltrovat za jednu hodinu i to, zda má předfiltr a kolika cestný je ovládací ventil. Ten bývá nejčastěji čtyř až šesti cestný a při vypnutém čerpadle se přepíná podle potřeby buď na filtraci, nebo na vypuštění do kanalizace, cirkulaci, zpětné praní, vypláchnutí filtru či zavření. Pískové filtrace jsou velmi nenáročné na údržbu. Výměna písku se provádí jednou za tři roky, k propírání dochází zhruba jednou za týden, oceníte také možnosti snadného napojení dalších příslušenství v podobě ohřevu, nebo vysavače. Pískovou filtraci o výkonu tři tisíce litrů za hodinu pořídíte za necelé tři tisíce bez pískové náplně, čím vyšší je výkon, tím je také vyšší cena. Filtraci pro bazén do čtyřiceti metrů krychlových koupíte od devíti tisíc korun, do šedesáti metrů za asi patnáct tisíc korun. Na náš trh je dodává například firma Brilix, Marimex, nebo Vágner.  

 

Druhým hojně využívaným typem filtrace je filtrace kartušová, která slouží k zachytání drobných nečistot za pomocí kartušové papírové filtrační vložky. Filtrační vložku je nutné několikrát týdně vyprat pod tlakem vody a podle zatížení bazénu také měnit. Hodí se tedy spíše pro menší bazény, ideálně nadzemní. Tento typ filtrace sice pořídíte levněji než pískovou, ale musíte počítat s její častější obsluhou i menším výkonem čerpadla. Na náš trh je dodává například firma Intex či Bestway, a pořídíte je již od devíti set korun pro bazény do patnácti metrů krychlových. Náhradní filtrační vložku pak seženete za zhruba dvě stě korun.

Při koupi filtrace dbejte na kvalitu výrobce. Nakupujte opravdu renomované značky.   Jen skutečně kvalitní filtrace totiž udrží vodu ve vašem bazénu čistou, navíc bude regulovat hodnoty pH a účinně napomůže snížit užívání chemických přípravků do bazénu.

Chytré řešení

Chcete-li zabránit napadávání nečistot, pylu nebo listí do bazénu, popřemýšlejte, zda by se vám nevyplatilo investovat do zastřešení bazénu. To vám nejen ušetří čas a peníze za čisticí prostředky, ale také ohřeje vodu a v neposlední řadě jej ocení i všichni rodiče a majitelé domácích mazlíčků, neboť zajišťuje bezpečnosti proti nechtěnému pádu do vody.  

Pokud na údržbu bazénu nemáte čas, správné znalosti nebo jen chuť, můžete si k tomu také pozvat odbornou firmu, která veškerou potřebnou práci udělá za vás.

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firem Bazény Desjoyaux, Guapex