Bazén pod střechou
Bazény se na našich zahradách objevují stále více a více, vždyť mít možnost relaxovat u vlastního domu je tak příjemné. Bohužel, jsme závislí na vrtoších počasí a klidně se stane, že zrovna když máme volno, venku prší, je chladno nebo fučí studený vítr, takže plavání v bazénu raději vzdáme. Jedině že bychom měli zastřešení?

Ačkoliv zastřešení bazénu něco stojí, přináší řadu výhod praktických i ekonomických. Je zjevné, že využitelnost venkovního bazénu se zastřešením výrazně zvyšuje, neboť jsme tak chráněni před deštěm, chladem i větrem. Klidně se proto dá plavat i za špatného počasí. Voda se navíc pomaleji ochlazuje, ba co víc, nad hladinou vzniká skleníkový efekt, takže teplota vody může být oproti nezakrytému bazénu až o 10°C vyšší. Obecně se dá říci, že ročně můžeme bazén používat o 2 až 3 měsíce déle. To vše bez vytápění či vyhřívání? Jestliže máte bazén vyhřívaný, dochází navíc ke značným úsporám energie (a tedy i peněz). V noci teplo neuniká, ve dne se voda naopak ještě přihřívá sluncem.
Další velkou výhodou je snadnější údržba, neboť do zakrytého bazénu padá mnohem méně nečistot (listí, prach, hmyz atd.), při dešti se pak voda v bazénu nemíchá s dešťovou, která nemusí být zrovna čistá. Zkrátka, místo ?lovení? se síťkou na hladině můžete více času věnovat relaxaci a ještě spotřebujete méně bazénové chemie.
Ze zastřešení vyplývají také další pozitivní efekty. Tak například, nespadne do něj dítě nebo návštěva, která nezná terén a jde si v noci na zahradu zakouřit. Při plavání jste také chráněni před sluncem, respektive UV složkou jeho záření, takže není nutné bát se spálených zad či ramen.
Když už jste se pro zastřešení rozhodli, přichází na řadu jeden problém - jaké vybrat? Že nejde o téma jednoduché, dokazuje i fakt, že o něm vyšla samostatná kniha: http://www.kosmas.cz/knihy/141672/zastreseni-bazenu/
Typů, modelů a variant existuje celá řada. Zastřešení může mít různé tvary i výšky, takže pod některým se dá kolem bazénu normálně chodit. To je samozřejmě příjemné, na druhou stranu, někomu tak velká "bublina" na zahradě může vadit a působit rušivě. Proto jsou na výběr i zastřešení nízká, která mají strop jen pár desítek centimetrů nad hladinou. Umožňují tak snadné plavání, přičemž střecha nevypadá příliš mohutně. Je samozřejmé, že pod takovým nízkým zastřešením se voda i vzduch rychleji ohřejí, ale zase jde o nepodchůzný systém.
Zastřešovací segmenty bývají obvykle zhotoveny z polykarbonátu (čirý, kouřový, modrý nebo jinak zabarvený) nebo organického skla v konstrukci z eloxované hliníkové slitiny. Jejich profil může být půlkulatý, různě lomený, asymetrický, prostě jaký si vyberete. Co se týče samotného uzavírání, dalo by se rozdělit na systémy dvoukolejnicové (po obou stranách bazénu), jednokolejnicové a bezkolejnicové. Posledně jmenovaný se stává stále oblíbenější, neboť nijak nenarušuje přístup k bazénu, nehrozí ukopnutí prstu o kolejnici a odpadá také čištění kolejnic. Pohon může být manuální nebo elektrický, v takovém případě jsou v konstrukci čidla, vypínající posun při najetí na překážku.
Určitě je výhodné, když jsou v zastřešení umístěny i dveře (posuvné nebo křídlové), takže do bazénu můžete vlézt i, aniž by se segmenty odsouvaly.
Jak už bylo řečeno, zastřešení bazénu není levné a obvykle si jej pořizujeme na delší dobu, vždyť stojí třeba i stejně jako bazén samotný, nebo dokonce více. Počítejte s desítkami až stovkami tisíc korun. Proto je nutné vybírat vhodný systém pečlivě s ohledem nejen na vzhled, ale i na životnost, údržbu a možnosti oprav.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem OK Final, Bazény Desjoyaux