V dnešní době se nejčastěji používají interiérové nátěrové barvy, které jsou v souladu s životním prostředím a vyhovují požadavkům na zdraví spotřebitelů. K běžnému malování pokojů se v současnosti nejčastěji používají barvy akrylátové, disperzní, ředitelné vodou, polyvinylacetátové a silikátové. V dřívějších dobách se často používaly také klihové barvy, které sice patří k cenově nejdostupnějším barvám na trhu, ale jsou vysoce prodyšné, což se odráží na jejich nízké odolnosti.

Akrylátové barvy jsou velmi kvalitní barvy, při jejichž použití získáte odolný a robustní nátěr. Jsou určené pro více zatížené povrchy, mají vysokou propustnost vůči vodním párám a zajišťují vysokou ochranu proti napadení plísněmi a mechy. Hodí se na fasády z betonu, minerálních omítek, ale i do interiérů, kde požadujete neměnící se matný lesk. Na fasády se nejčastěji setkáme s barvami Primalex (Malvena, Struktury), HET (Mikral), pro interiéry potom s barvami Dulux.

V současnosti patří k nejoblíbenějším barvy disperzní, které jsou ceněné pro svou vysokou krycí schopnost a také odolnost. Disperzní barvy, které dnes najdeme v obchodech, se většinou vyznačují vysokou „otěruvzdorností“, což znamená, že jsou odolné vůči otěru za sucha nebo za mokra (případně kombinace obou). Z barev odolných vůči otěru za sucha je možné špínu a prach odstranit za pomoci jemného kartáčku. Barvy odolné otěru za mokra jsou jednoduše omyvatelné, můžete na ně v případě potřeby použít lehce namočený hadr. Nevýhodou těchto barev však bývá nižší prodyšnost. Tento neduh ale zase vyvažuje jejich vysoká odolnost, díky které se skvěle hodí do kuchyní a dětských pokojů, kde hrozí větší riziko zašpinění. V posledních letech došlo k prudkému rozvoji vodou ředitelných malířských barev. Vyznačují se výbornou smáčitelností a žádným zápachem. Jejich rychlost schnutí je poměrně vysoká. Například HET (Junior, Klasik, Brillant, Latex), Primalex (Polar, Plus, Fortissimo, Bonus, a další).

Barvy je možné vybírat ještě podle dalších jejich vlastností, třeba jestli jsou lesklé nebo matné. Pro kterou se rozhodnete, záleží jen na vašem vkusu. Jestliže malujete poprvé, měli byste se zaměřit spíše na barvy matné, protože u nich nejsou tak patrné případné nedostatky, které mohou při práci vzniknout.

Interiérové barvy je možné rozdělit podle konzistence na pevné, tekuté a práškové. Setkat se můžete s těmito druhy barev:

Glejové barvy – ve formě prášku, jsou rozpustné ve vodě, vzdušné, ale méně kvalitní

Plnotónové barvy a koncentráty – jde o vysoce koncentrované stínovací barvy, které obsahují množství barevných pigmentů. Používají se k dosažení odstínu bílých glejových latexových a disperzních barev.

Vápenné barvy – skvěle se hodí do vlhkého prostředí, kde hrozí výskyt plísní, ale používají se také na nové omítky a překryjete s nimi předchozí vápenné nátěry

Latexové barvy – odolné, lesklé, omyvatelné, vyznačující se nízkou prodyšností

Hlinkové barvy – vyznačují se vysokou prodyšností, nízkou cenou, nejsou voděodolné ani odolné otěru za sucha, před dalším malováním je snadné je odstranit

Univerzální barvy – mají vyšší obsah pojiva, lesklé i matné provedení, vhodné na povrchovou úpravu místností s trvalou vlhkostí

Speciální barvy – určené na konkrétní druh podkladu (sádrokarton - Primalex Karton, beton…)

Bio barvy – jde o barvy vyrobené na bázi přírodní pryskyřice, vhodné do interiérů, na omítky, beton, zdi, sádrokarton i tapety. Propouští páru a povrch se po nanesení neuzavře, díky čemuž může podklad dobře dýchat.

Vinylové barvy – ekologicky šetrné barvy s matným leskem, které jsou otěruvzdorné a vhodné na omítky s vyšší vlhkostí (zdi, sádrokarton, tapety). Nátěr je účinnou ochranou proti plísním.

Na co si dát pozor?

Jelikož barvy vždycky na vzorníku vypadají trochu odlišně než ve skutečnosti, je třeba počítat s jistou odchylkou v odstínu. Barvy rozhodně nikdy nevybírejte pod umělým světlem, ale pod světlem denním. Po zaschnutí je každá barva nakonec o něco bledší, než jak byla vyobrazena na plechovce. Pokud nechcete být odstínem barvy nemile překvapeni, nejdříve si vámi vybranou barvu vyzkoušejte na malé ploše zdi, u které víte, že bude následně zakrytá třeba nábytkem. V případě, že by vám barva nevyhovovala, můžete ji snadno přemalovat a zakrýt. Nebuďte ale zděšení tím, jak tmavá je barva po nanesení, po zaschnutí vždy zesvětlá. Poté si ji prohlédněte na denním i umělém světle a pozorujte, jak na vás působí. Umělé světlo může být teplé i studené, záleží na typu žárovek. Podle tohoto druhu světla se barevné vlastnosti barvy mohou měnit.

Při výběru barvy se nebojte poradit s odborníkem například v některém z hobbymarketů. Tam vám mohou pomoci nejen s výběrem správné barvy, ale také zajistit její namíchání. V současnosti máte na výběr z více než 12 tisíc odstínů barev. Barvy vám namíchají na počkání a kartičky se vzorky si můžete vzít zdarma domů.

- jap -

Foto: archiv firem