Nadšení pro novou úpravu by mělo předcházet pečlivé zvážení, zda se právě ta daná úprava hodí ke stylu a zařízení interiéru. Plastická struktura stěny se totiž stane natolik výrazným prvkem, že by mohla zcela narušit dosavadní dojem a atmosféru místnosti. Je-li to žádoucí, je rozhodnutí na místě. V každém případě je vhodnější nepoužívat plastický nátěr na všechny stěny. Mnohem lépe vynikne na menší ploše v kombinaci s neutrálním okolím. Chybu neuděláte, ani pokud použijete shodnou barvu i na ostatní doplňky, byť budou ze zcela jiného materiálu.

Prodávané nátěrové hmoty lze rozdělit také podle toho, zda by s nimi měl zacházet profesionál, nebo zda práci s nimi zvládne i šikovný domácí kutil. Mezi materiály, které by měl raději aplikovat odborník, patří například stěrkový materiál na bázi vápna (Nova stuc), jehož vzhled se blíží klasickému benátskému štuku, na rozdíl od něj však umožňuje volbu výraznějších barevných odstínů. Dekorativní stěrková hmota Primavera na bázi akrylátových pryskyřic má efektní pololesklou až lesklou povrchovou úpravu. Vysoká odolnost proti namáhaní, otěru, vlhkosti i postříkání vodou předurčuje hmotu rovněž k použití v kuchyních a koupelnách.

Návrat k antické malbě
K velmi oblíbených úpravám stěn patří poloprůsvitné lazury, známé rovněž pod názvem antická malba. Malba je nanášena ve dvou vrstvách, z nichž ta spodní je obvykle světlejší a částečně prosvítá pod nepravidelně nanesenou vrstvou svrchní. Lazurovací směsi pro tuto techniku lze namíchat z běžně dostupných materiálů, na trhu je ovšem k dostání i množství hotových materiálů, jejichž aplikaci zvládne i laik. S použitím nejrůznějších druhů barev je možné vytvářet jejich kombinace, lesk, mat i plasticky zpracované povrchy.

Perleť a kov
Horkou novinkou a zároveň i módním trendem jsou u nás i v zahraničí materiály s perleťový nebo kovových leskem. Barvy s metalickým efektem vyniknou zejména na oblých tvarem – sloupy, oblé výklenky. Pro dosažení dokonalého vzhledu je potřeba hladký podklad, na než se barva stříká nebo nanáší speciálním válečkem. U kovových a perleťových povrchů obzvláště platí, že méně je někdy více. Na menší ploše vytvoří zajímavý dekór, na velké ploše s použitím výrazných barev mohou působit provokativně až nevkusně.

Mezi nejznámější výrobce stěrkových hmot a štuků patří firmy Dulux, Tollens, Alpina Living Style, Oikos.

Tip:
Velmi zajímavou technikou, kterou ocení zejména vyznavači technicistního vzhledu, je nalepování hliníkové fólie. Fólii, kterou běžně koupíme v obchodě v různých rozměrech, lze nanášet na stěny, dřevěné desky i tapety. Povrch nejprve důkladně očistíme a štětkou nebo válečkem naneseme dispersní lepidlo. Fólii natrháme na různě velké kousky a přikládáme na lepidlem natřený povrch, který by měl mít po nanesení fólie vzhled pomačkaného papíru. Vše necháme asi 12 hodin schnout. Po zaschnutí ještě odstraníme volné části fólie a natíráme lazurovací hmotou až dosáhneme požadované barevnosti.

Foto: Avis Color s.r.o.