Jak očistit stěny

Pokud nechcete vyloženě malovat, je možné zdi pouze očistit. Jsou tři způsoby:

1. Připravíme těstíčko z mouky, z teplé vody a z kvasnic, které necháme částečně vykynout. Do těsta přidáme trochu teplé vody a z kvasnic, které necháme částečně vykynout. Do těsta přidáme trochu teplé vody a roztok z modré skalice (tolik, aby těsto nezmodralo). Vznikne houbovitá hmota, kterou vyválíme v mouce a necháme vychladnout. Z kousků těsta pak tvoříme malé bochánky, kterými lehce stíráme křížově (vodorovně a svisle) špinavý prach ze stěny.

2. Ještě lépe k očištění stěny poslouží pryž, kterou dostaneme v papírnictví. Při čištění postupujeme obdobně jako v předchozím případě.

3. Nejjednodušší prostředek je tvrdší střída chleba. Stěny očišťujeme postupně rovněž křížovým stíráním. Před čištěním se doporučuje položit na podlahu kus papíru, na který odpadávají drolící se žmolky s prachem.

Bílení stěn

Bílení vápnem je běžný způsob malby některých obytných místností i příslušenství. Obvyklým způsobem připravený nátěr však nemá po zaschnutí velkou soudržnost, snadno se odírá a vápenným nátěrem zamazané šaty se špatně čistí. Jinak je nepostradatelný při bílení vlhčích a studenějších stěn záchodů, koupelen, spíží apod., protože plíseň na takovém nátěru nebují (bují na nátěrech se škrobem a klihem, i na latexových nátěrech!). Protiplísňový účinek nátěru dodá však přídavek herylu 80 nebo pentalidonu. Doporučuje se proto použít pro bílení tohoto předpisu: hydraulické vápno smícháme s vodou na hustý roztok, v jiné nádobě rozmícháme hladkou mouky s vodou na hustou kaši (žmolky je nutno důkladně rozetřít!). Moučnou kaši zalijeme horkou vodou, dobře promícháme a přilijeme - za neustálého míchání - do vápna. Takto připraveným roztokem bílíme. Hladké mouky potřebujeme asi 1/2 kg na deset litrů roztoku hydraulického vápna.

Plíseň na zdi

Během malování plíseň potíráme, když přidáme do barvy na malování heryl 80 nebo pentalidon. Podle místních podmínek (vlhkost, větrání) ošetření stěn speciálním přípravkem opakujeme.

Zápach po malování

Zápach pomůže odstranit nádoba s vodou, kterou necháme stát přes noc v místnosti. Velmi účinné je vařit ve vymalované místnosti   silný ocet.

Odstranění latexového nátěru

Latexový nátěr se odstraňuje poměrně obtížně. Podstatně pomůže speciální odstraňovač nátěrů. Jinak omýváme latex opakovaně horkou vodou a nátěr seškrabujeme.

Ochrana kovových předmětů na latexové stěně

Kovové předměty musíme chránit před latexovou barvou; obsahuje totiž vodu, která by způsobila rezivění kovu a jeho postupné narušení. Před nátěrem latexem proto chráníme kovové funkční předměty ve stěně vhodnou základní rezuvzdornou barvou. Po zaschnutí můžeme přetírat latexem.

Natírání oken

Během natírání oken obvykle nezabráníme tomu, aby se barva nedostala také na sklo kolem rámů, popřípadě na kliku a na další kovové části. Pomůžeme si tak, že z papíru vystřihneme dlouhé užší proužky, které potřeme mokrým mýdlem a přilepíme na okenní skla těsně podél rámů. (Po natření oken a zaschnutí barvy proužky papíru navlhčíme vlažnou vodou a odstraníme.) Na kovové části, které se mohou při natírání znečistit, naneseme velmi jemnou vrstvu vazelíny. Vazelínu pak můžeme lehce setřít i s barvou.

Skvrny po malování

Skvrny po malování oken odstraníme octem. Zaschlé skvrny od olejové barvy vyčistíme mincí, kterou přejíždíme po skle.

Převzato z knihy Rádce moderní domácnosti

Autor: Vlasta Dubská, Jan Dubský

Vydalo nakl. Práce, 1972