I když jste malovali byt teprve nedávno, už se mohou objevovat na stěnách škaredé skvrny, nebo dokonce plíseň. Plíseň se totiž objevuje kdekoliv, kde je hodně vlhkosti a to poměrně rychle. Ideální jsou pro ni teploty okolo 25 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu musí přesáhnout 60%. Bohužel se však může objevovat také v prostorách, kde je teplota až o 10 stupňů nižší, tedy v místnostech, které jsou vlhké a moc se v nich netopí. To mohou být nejčastěji garáže, sklepy, komory atd. Vodní pára se neodvětrává a vsakuje se do barevného nátěru. Tím vzniká ideální prostředí pro vznik plísní.
Chraňte své zdraví
Kromě toho, že plísňové mapy na zdech nevypadají zrovna esteticky a ničí nám vymalované zdi, mají jejich výpary negativní dopad na naše zdraví. Plísně vydávají nepříjemný zápach, který způsobuje vznik alergií a astmatu, dráždí oči i pokožku, poškozuje sliznici dýchacích cest a z důvodu výskytu plísní se mohou rozvinout i závažnější onemocnění. S plísněmi je proto třeba začít bojovat okamžitě a na nic nečekat. Spory plísně se totiž šíří vzduchem a čím déle na zdi zůstane, tím existuje větší riziko, že vám brzy plísně nezamoří jen jedinou zeď, ale hned celou budovu. Více informací najdete v článku Zdravé domácí prostředí - co nám doma škodí?
Prevence je základ
Plísním se daří ve vlhku, takže musíme vzdušnou vlhkost snížit. Jelikož nesnáší proud vzduchu, je třeba pravidelně místnost větrat, případně úmyslně vytvářet průvan - klidně i pomocí větráku. Důležité je odstranit zdroje vlhkosti, tedy rostliny, akvárium, v daném pokoji bychom neměli sušit prádlo a při vaření v kuchyni používat digestoř. Mnohdy se plísně vytváří i na místech, kde nejsou na první pohled vidět, třeba za nábytkem. Je proto dobré i nábytek odsunout dále od zdí. Další užitečné tipy najdete v článku Interiérové barvy proti plísním.
Desinfekce svépomocí
Nasaďte si ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a rouška přes ústa, otevřete okna a pomocí mokrého hadru a přípravku na ničení plísní vydrhněte postižené místo. Na sucho to rozhodně nezkoušejte, protože tím riskujete roznesení plísně do prostoru. Místo, kde se plíseň vyskytla, je následně třeba vydezinfikovat biocidem. V obchodech dnes seženete spoustu prostředků, které působí preventivně proti plísním. Jimi ošetřená nevysušená místa by tak měla být před plísněmi na nějakou dobu ochráněná. Dezinfekce však jen málokdy plíseň zcela zahubí, proto pokud se vám nechce tento postup opakovat pravidelně a do nekonečna, měli byste se zaměřit spíše na příčinu problému, než na její důsledek. Takovéto řešení je pak jednodušší a ve výsledku i výrazně levnější.
Na rozsáhlé plísně zavolejte odborníky
Pokud je výskyt plísně opravdu rozsáhlý, nebo se spory plísně dostaly i do omítky a je potřeba ji kompletně odstranit, není od věci zavolat si odbornou firmu. Ta plíseň odstraní profesionálním zařízením a mnohem rychleji. Stejně tak to bude nejlepší řešení i v případě, že jste plíseň odstraňovali již několikrát a stále se vrací. S největší pravděpodobností je totiž nutné zeď kompletně renovovat. Firma odstraní původní malbu až na omítku, zeď postříká Savem proti plísním a natře ji první vrstvou penetračního nátěru. Mnozí řemeslníci penetraci vynechávají, přestože je pro zamezení výskytu plísní dosti důležitá. Poté následuje dvouvrstvé vymalování zdi jakoukoliv barvou s přísadou jubocidu. Jde o poměrně komplikovaný postup, který je dobré svěřit do rukou zkušeného malíře pokojů, nebo specializované firmě na malování bytů.
Co s nevzhlednými fleky?
Mnohdy se z krásně vypalovaných zdí nemáme šanci ani dlouho radovat. Stačí, když se u sousedů nad námi stane nehoda a na stropě nám zůstane flek ze zatečené vody. Dlouho na sebe nenechají čekat ani mastné skvrny, které v kuchyni vznikají od smažení. Na mastnotu můžeme použít radu našich babiček - jdou snadno odstranit použitím křídy. S fleky od zatečené vody, případně se stopami po nikotinu je to však trochu horší. Tyto skvrny je nutné řešit přemalováním. Původní malbu tedy musíme odstranit až na omítku, následně použít syntetickou izolaci ve spreji a nesmíme zapomenout ani na penetrační nátěr. Poté je možné zeď dvakrát přemalovat vybranou barvou. Pokud si na to netroufáte, můžete opět využít služeb profesionálních malířů, kteří vám ušetří spoustu času, námahy a vy si budete moci užívat konečně zase čistých a dokonale hladkých zdí.
- jpa -