Dokonalá příprava podkladu je základním klíčem k úspěchu celého malování. Ovlivní totiž konečný výsledek hned v několika směrech – především se však nebudete muset obávat loupání nebo drolení barvy. Pokud jsou tedy na stěnách olupující se vrstvy původních starších maleb, musí se neprodleně odstranit. Podklad, na který je možné nanášet nové barvy, by měl být čistý, bez prachu, skvrn a nerovností, jako jsou například různé vypoukliny, praskliny či rýhy. Zbavit bychom se měli také děr, které zůstaly po hřebících nebo skobách.
Příprava „bojiště“
Před samotným započetím prací věnujte trochu pozornosti také přípravě pracoviště, ušetříte si tak čas s následnými úklidovými pracemi v dokončovací fázi. Jestliže jste nábytek z místnosti nevystěhovali, shromážděte jej do skupinky ve středu místnosti, kde nebude tolik překážet. Důležité je mít přístup ke všem stěnám i ke stropu. Nábytek poté zakryjte fóliemi, které je dobré ještě zajistit proti sfouknutí (průvan). Také zásuvky, svítidla, vypínače, podlahové lišty, rámy oken, zárubně dveří a další doplňky, které by mohly být zašpiněny barvou, bychom také měli zakrýt fóliemi a olepit krycí papírovou páskou. Ta se snadno odlepuje a nezanechává po sobě žádné stopy. Díky tomuto zabezpečení bude znečištění vašeho interiéru po malování jen nepatrné.
Odstranění starých barev
Ať chceme nebo ne, pokud žijeme ve starém domě nebo bytě, který již za léta své existence vystřídal řadu majitelů, je jisté, že stěny v jeho pokojích budou „zapatlány“ několika vrstvami staré barvy. Pokud je jich cca 5 a více, rozhodně by se měly odstranit. Jak to udělat? Zdi navlhčíme štětcem nebo houbou vodou a poté na ně použijeme speciální malířskou škrabku, kterou vrstvy oškrábeme. Je však třeba postupovat velmi opatrně, abychom omítku neponičili. Většinou bohužel nestačí oškrábat jen zdi, ale potřebuje to také strop, což je pro jednoho člověka značně vysilující. Máte-li tu možnost, pozvěte si někoho na výpomoc.
Jakmile máme oškrábáno, přichází na řadu penetrace. Použijeme speciální penetrační prostředky, jejichž úkolem je zpevnit zeď a zároveň vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. K nanášení penetračního prostředku se nejlépe hodí štětka, která jej dostane do zdi lépe než tradiční váleček.
Co s prasklinami, dírami a rýhami?
V každé místnosti visí nějaký ten obraz, polička, zrcadlo nebo je třeba jen přilepený plakát. Po všech těchto „ozdobách“ zůstanou na stěnách nepěkné dírky, praskliny, rýhy, někdy i větší díry po skobách či hřebících. Ty bychom měli zadělat některou ze stěrkovacích hmot. V dřívějších dobách se k těmto účelům hojně využívala sádra, ale zjistilo se, že má řadu nevýhod. Především se značně drolí, po určité době praská a pod nátěrem může vytvořit viditelné skvrny. Proto je dobré použít moderní stěrkovací hmoty, které se vyznačují vysokou pevností. Vyrábí se na bázi vápna, sádry nebo cementu - v tomto případě jsou tak vhodné zejména do vlhkých prostor.
Během vyplňování nerovností a nedostatků na stěnách můžeme stěrkovací hmotou danou oblast jen přetřít. Poté, co zaschne, se zarovná brusným papírem nebo ocelovým hladítkem, které hmotu rozetře úplně do ztracena – docílíme tím tzv. sádrokartonového efektu. Abychom se mohli těšit z opravdu rovného povrchu po nanesení stěrkovací hmoty, můžeme k posledním úpravám použít také navlhčenou houbovou stěrku a místo s ní přetřít. Výhoda tkví v tom, že dané místo již nemusíme brousit.
Více v článku Rekonstrukce bytu: opravy prasklin
Na co si dát pozor?
Pokud se vám na stěnách objeví nepravidelné praskliny či vypouklá místa, jde o první signál loupající se omítky. Jestliže takovéto praskliny nebo vypoukliny na stěnách najdete, zkuste na ně poklepat prstem a podle zvuku usoudíte, jestli je pod povrchem duté místo. V případě, že ano, nezbývá vám nic jiného, než omítku opravit. Stejný postup opakujeme, i pokud je omítka příliš hrubá nebo plná nerovností. Se všemi těmito problémy vám pomohou různé druhy štuků.
Jak na nečistoty?
Jestliže jste na stěnách objevili nečistoty, jako jsou například mastné skvrny, omyjte je mýdlovým roztokem. Ten si připravíte z 10 litrů teplé vody a cca 1 kilogramu mazlavého mýdla. Použití tohoto roztoku je však možné doporučit jen v případě vápenných nátěrů a vybraných omyvatelných malířských materiálů. Na ošetření menších ploch nám bude stačit běžné mýdlo na praní. Aby se nám ve vodě lépe rozpustilo, je dobré ho do ní nahrubo nastrouhat. Mýdlovou vodu poté nanášíme s pomocí větší malířské štětky. Jestliže se vám na stěnách objevily skvrny od dehtu, které jsou výsledkem kouření v místnosti, pomohou vám je odstranit jen speciální přípravky na odstraňování dehtu. Možná máte na stěnách také viditelné mapy od vody nebo jiných kapalin, v tomto případě je nutné zdi oškrabat nebo zjemnit kartáčem. Jen tak nebudou mapy pod novým nátěrem prosvítat.
Co s plísněmi?
Každý, kdo má špatně tepelně izolovaný byt, nebo v domě zatéká do stavební konstrukce, se doma potýká s plísněmi. Ty je třeba zlikvidovat hluboko do materiálu podkladu a vyplatí se je řešit komplexně. Pokud byste postižené místo přetřeli novou vrstvou barvy, bylo by to jen dočasné řešení této nepříjemné situace. Jak tedy postupovat, aby byl výsledek dlouhodobější? Plísní zasaženou plochu nejdříve vysušíme fénem nebo ventilátorem, následně kartáčem sedřeme postižený povrch, v případě nutnosti vyškrabeme škrabkou podklad do hloubky. Místo ošetříme přípravkem proti plísním, a pokud došlo k narušení rovnosti podkladu, srovnáme vše stěrkou opět do roviny. Na závěr se celý podklad zpevní penetračním prostředkem.
Při sanacích plísní je NUTNÉ pracovat s ochrannou rouškou, vdechování spór plísní vede k onemocnění dýchacích cest, ale navíc jsou plísňové spóry považovány za možné karcinogenní zdroje.
- jap -