Dekorativní ražená omítka je povrchová úprava, která svým vzhledem dokáže nahradit povrchy různých přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen (zejména pískovec, žula, břidlice), nebo cihlové zdivo. Velikost a tvar skládaného kamene může být různý. Skvěle se hodí pro svislé plochy a je možné ji použít jak v exteriéru, tak i interiéru.
Výhody dekorativní ražené omítky
Dekorativní ražená omítka vyniká jedinečnými vlastnostmi, díky kterým se stala velmi oblíbeným a žádaným řešením při realizaci stěn v exteriéru i interiéru. Omítka je odolná vůči povětrnostním vlivům, opotřebení a rozmrazovacím solím, je paropropustná a zajišťuje vysokou tepelnou izolaci. Udržuje si stálou texturu a probarvení, je dobře omyvatelná, její údržba je tak snadná a rychlá. Znečištěná místa stačí omýt vodou, silné znečištění se dá odstranit průmyslovými čistidly. Povrchy jsou UV stabilní a neblednou.
Dekorativní ražená omítka tak zajistí dokonalý design a unikátnost každé stavbě. Výhodou je rovněž široká nabídka barev a vzorů, které je možné si vybrat a rychlé provedení. Další nezanedbatelnou výhodou je podstatně nižší pořizovací cena, než s jakou se setkáme u přírodního nebo umělého kamene.
Výroba ražené omítky
Dekorativní ražená omítka vzniká tak, že se daný dekorativní prvek vyrazí PUR raznicí přímo do čerstvé vrstvy speciální maltové směsi. Plochy tak nevznikají složitým skládáním jednotlivých dílů (dlaždic, kamenů) vedle sebe, ale ražením (otiskováním) reliéfu do speciální podkladní omítky. Ražením dekorativního prvku do vrstvy speciální maltové směsi docílíme vysoce věrohodného a estetického vzhledu.
Maltová směs je nanesena na předem připravený a očištěný podklad zdiva, sádrokartonu či dřevotřísek v takové tloušťce, která odpovídá hloubce raženého designu. Tyto omítky je možné aplikovat na různé druhy podkladních povrchů, je však třeba zajistit vysokou přilnavost. Na vlhký povrch se aplikuje podkladový nátěr a než vyschne, tak se na něj nanese další vrstva. Než bude na podkladní omítku nanesena dekorační vrstva, musí omítka vyzrát, což zabere asi 6 až 8 hodin.
Na vyzrálou podkladní omítku je možné nanášet omítku dekorativní, jejíž tloušťka závisí na vybraném dekoru (od pouhých 3 mm až po 80 mm). Hloubka omítky by měla vždy odpovídat hloubce dekoru zvolené konečné úpravy. Celková aplikace dekorativní ražené omítky zabere 1až 3 dny v závislosti na daných klimatických podmínkách. Aby bylo dosaženo kvalitního a jedinečného povrchu, je třeba, aby byl realizátor omítky dostatečně zručný a zkušený, proto je dobré tuto práci specializované firmě.
Dekorativní raženou omítku není vhodné aplikovat při vysokých teplotách, protože by sluneční záření nevhodně urychlovat zasychání spojovacího můstku a zhoršovalo plynulost nanášení směsi. Stejně tak nejsou dobré ani nízké teploty, kdy teplota podkladu klesne pod 5 stupňů Celsia. Hotovou čerstvou ražbu je nutné po dobu alespoň 48 hodin chránit před mrazem.
Pestrý výběr vzorů a barev
Nabídka dekorativních ražených omítek je v současné době opravdu rozmanitá. Velmi efektně vypadá například skládaný, surový, tesaný, selský či horský kámen, ale stále oblíbené je i cihlové zdivo. Co se týče barev, tak barevnost povrchu je možné ovlivnit tónováním dekorativní směsi pomocí práškových pigmentů (přidáním do roztoku), nebo tónováním vyraženého povrchu pomocí tekutých barev. Barevných odstínů je celá řada a používají se v různém poměru ředění. U kamene je na výběr z množství přírodních odstínů – od bílé, přes různé odstíny žluté, šedé, hnědé, červené, zelené, až po namodralé odstíny a černou. Barevná škála není nijak omezená, barvy mohou být libovolně kombinovány. Na velké plochy se barva stříká, na menší se nanáší pomocí štětce či houby. Na určité kameny či cihly se po nanesení prvního nátěru může použít další nátěr, kterým se vybrané kameny či cihly ztmaví a celá stěna či jiný prvek tak bude působit hodnověrněji.
Možnosti využití
Dekorativní ražená omítka má vysoce estetický charakter a dokáže doladit exteriéry či interiéry v moderním i tradičním stylu. Kromě fasád budov tak může zdobit obklady soklů domů, kamenné zídky, ploty, opěrné či pohledové stěny, vinné sklepy, obklady krbů, ale rovněž i dekorativní stěny v domácnosti. Dekorativní raženou omítku je možno využít také pro historické stavby, ostění otvorů či opěrné stěny mostů. Možností je nepočítaně a využitelnost opravdu široká.
Povrchové ošetření
Nabarvenou omítku je možné ošetřit ještě povrchovým čirým nátěrem, který zajistí lepší ochranu zdi před nepříznivými klimatickými podmínkami, zvýší chemickou odolnost povrchu a zároveň mu zajistí delší životnost.
- jpa -
Foto: archiv firem Condecor, Kámen Štědrý