Vybrat tu správnou barvu, pravý odstín a vhodně barvy, pokud jich je více, nakombinovat, je tím pádem tak trošku věda. Rozhodně se ale barevných kombinací nemusíte bát, fádní bílá je už dnes přežitá. Barvy místnost osvěží, dodají jim tvář a ten správný šmrnc. Zároveň díky barevným kombinacím a hrátkám s tóny a odstíny barev můžeme pomoci opticky vyřešit problém s prostorem. Tmavou místnost je možné některými barvami zesvětlit, úzkou místnost alespoň od pohledu rozšířit a dlouhou nudli zkrátit.

Základním pravidlem je kombinovat vždy jen dvě, maximálně tři barvy v jedné místnosti. Pokud máte rádi veselé až strakaté vybavení domácnosti, nezapomeňte se krotit. Mnohem lepší je doplnit jednu či dvě barvy na stěnách jinobarevnými doplňky, než vymalovat každou stěnu jinou barvou. Barvy se velmi lehce okoukají, a snazší je vždy vyměnit doplňky, než za půl roku malovat znovu.

Při volbě barvy se řiďte samozřejmě svým vlastním úsudkem, ale nespoléhejte jen na něj. Dobré je určitě vědět, co která barva dělá s psychikou. Třeba červená může způsobovat nespavost, a tak není rozumné vymalovat si s ní ložnici, zejména pokud špatně usínáte. Stejně tak lidé, kteří trpí nechutenstvím, by neměli v kuchyni volit modrou, která chuť k jídlu ještě více potlačuje.

Malé stísněné prostory, kam dopadá málo slunečních paprsků, vymalujte spíše teplejšími světlejšími odstíny, naopak v rozlehlém pokoji s dostatkem světla si můžete dovolit použít sytější, tmavší barvy. Každý pokoj je svébytným prostorem a nedá se použít jedno obecné doporučení na všechno. Někdy je vhodné poradit se s bytovým architektem, který vám poradí, co které místnosti bude individuálně slušet.

V teoretické rovině si můžete s barvami pohrát sami, a to na stránce http://www.primalex.cz/inc/70_color.php?.   Kombinacemi barev a odstínů si tady lze velmi jednoduše představit, jaké barvy se k sobě hodí a které v žádném případě není vhodné dávat do sousední blízkosti.

Mezi základní barvy patří žlutá, červená a modrá. Oranžová, fialová a zelená jsou barvy doplňkové, a vznikají kombinacemi prvních tří zmíněných. Žlutou můžete kombinovat s fialovou, červenou se zelenou a modrou s oranžovou. Pokud všech šest částí barevného spektra složíte dohromady, vytvoříte neutrální bílou, šedou a černou.

Pravidlo č. 1 zní takto: pestrá barva (červená a modrá) je v harmonii s barvou neutrální (šedá, bílá). Pravidlo č. 2 pak spočívá v tom, že spolu vždy ladí stejná barva různého odstínu (světlemodrá s tmavěmodrou) a tuto kombinaci je pak možné ještě doplnit třetí barvou.

Studené barvy (modrá a zelená) jsou pasivní, uklidňují organismus a utlumují vegetativní funkce. Hodí se do prostor s okny směrovanými na jih nebo jihozápad. Teplé barvy (žlutá, oranžová a červená) se zase hodí spíše do místnosti s okny na sever či severozápad, jsou to barvy dynamické, které podporují trávení, podněcují naše chuťové buňky a jitří sexuální pudy.

V následujících dílech našeho seriálu vám postupně představíme všechny základní, doplňkové a neutrální barvy. Poradíme vám, do jaké místnosti se ta která barva hodí a které barvy se dají vzájemně vhodně nakombinovat.

Autor: efa

Foto: archiv firem Nábytek Torrimex, Nadop