Proč jsou plísně nebezpečné
Bohužel v případě napadení interiéru plísní se nejedná jen o estetický problém. Spóry plísní, vypouštěné do ovzduší, mohou negativně ovlivnit naše zdraví. Plísně a houby produkují mykotoxiny, které mohou být více či méně nebezpečné - patří totiž mezi alergeny a některé mohou být i rakovinotvorné. Proto je důležité toto riziko snížit na minimum.
Barva proti plísni do vlhkých místností
Plíseň se často objevuje v místnostech, které jsou vlhké. Bojujete proti ní marně? Ideální je zvolit nátěr proti plísním, který plíseň zničí a zamezí jejímu znovuobjevení.
Další důležitou součástí v boji proti plísni v interiéru je dodržovat několik pravidel:
- v místnosti často větrat,
- odsunout nábytek od zdi,
- sušit prádlo venku nebo v sušičce,
- dostatečně vytápět.
Problém může ale být i v samotné stavbě, jedná se především o:
- vysokou hladinu podzemní vody,
- špatnou hydroizolaci domu,
- vlhkost, která vzlíná od základů,
- vznik tepelných mostů.
Tam, kde už plíseň byla (v místnosti se objevuje výrazný zápach a dokonce i skvrny na zdi), můžete využít protiplísňový nátěr na bázi šelaku Zinsser BIN. Jedná se o základový nátěr, který drží i na velmi hladkých površích, takže se dá použít jako barva na sklo. Tato barva blokuje plísně a připravuje podklad na vrchní nátěr. Jako jedna z mála barev dokáže zamezovat uvolňování pachů. Díky tomu, už nebudete v interiéru cítit žádný zápach plísně a hniloby nebo nikotinu. Hodí se tedy i například jako barva do sklepa, barva do kuchyně nebo barva do koupelny.
Do interiéru i exteriéru můžete využít univerzální základní nátěr Zinsser Bulls Eye 1-2-3. Je vhodný nejen jako barva proti plísni, ale funguje skvěle i jako antikorozní nátěr. Skvěle kryje a hodí se jako barva na graffiti, které skryje, nemusíte tedy složitě řešit čištění fasády. Dokáže překrýt i nepříjemné pachy. Široký výběr barev proti plísni, které jsou vhodné na všechny povrchy, najdete u prodejce Lakmarket. Další tipy na protiplísňové nátěry naleznete zde.
Plíseň v bytě, sklepě nebo koupelně je velmi nepříjemná. Zvolte tedy nátěr proti plísni tak, aby splnil vaše očekávání. Samozřejmostí je zamezení vzniku plísně, dále je vhodné, aby nátěr dobře kryl a skvrny prostupovaly na povrch. V případě nepříjemného zápachu zvolte takovou barvu, která ho potlačí. Plíseň se ale objevuje i v exteriéru, například na omítce nebo fasádě. V tomto případě je vhodné zvolit voděodolnou barvu na zeď, která bude působit jako hydroizolační nátěr.
Bojíte se plísně na dřevu? Máme řešení
Pro dřevěné ploty, trámy a další je nejdůležitější prevence. To znamená, že je nutné dřevo ihned impregnovat ochranným nátěrem. Díky tomu zabráníte zvlhnutí dřeva a možnému rozvoji plísně. Většina těchto nátěrů je vodoodpudivá, takže se voděodolná barva na dřevo používá převážně v exteriéru.
Žádný projekt není tak malý, aby si nezasloužil barvy a laky prvotřídní úrovně. Více zde
- PR článek -