Výběr barev je podřízen vkusu jedince, ale také velikosti místnosti či její orientaci. Škála a kombinace barev jsou v podstatě nekonečné, přestože se vše odvíjí z několika základních barev – červená, žlutá, modrá, zelené, černá a bílá. I jeden jediný barevný prvek může zcela změnit ráz interiéru a mnohdy si vybíráme při zařizování barvy, které bychom si třeba na oblečení nikdy nezvolili. Při výběru barev je potřeba počítat také s tím, že barvy působí na náš krevní oběh, a pomocí nich tak můžeme navodit pocit tepla či naopak chladu. U místností orientovaných na západ či jih si klidně můžeme dopřát studené kombinace modré, zelené a šedé. Pokoj bude dostatečně prosluněný po víc než polovinu dne. Naopak v tmavých pokojích obrácených na sever nebo východ bychom měli se studenými barvami a bílou šetřit a spíše pokoj proteplit žlutou, oranžovou, okrovou apod.

Pokud je řeč o barvách o obývacím pokoji netýká se to samozřejmě pouze malby zdí, ale také barvy nábytku, koberců a doplňků. Každý dává přednost jiné barevnosti. Někdo si vystačí s jednou barevnou stěnou, někdo zase zvolí výmalbu decentní a za dominantu zvolí třeba oranžovou sedací soupravu. Pokud se bojíte chladného sterilního prostředí a zároveň se vám nechce ani do přílišné barevnosti, zvolte přírodní odstíny béžové, krémové a hnědé. Bílou barvu na stěnách lze nahradit slonovou kostí, místo červené sedačky zvolte raději světlou kůži v kontrastu s tmavým nábytkem. Syté tóny barev bychom měli dávkovat po troškách – teprve potom vyniknou.

Existují dvojice barev, které se vzájemně doplňují a jedna nechá vyniknout druhou. Tyto barvy bychom však neměli používat na stejně velké plochy, jedna barva by vždy měla mít převahu. Jedná se zejména o červenou a zelenou, žlutou a modrou, oranžovou a fialovou, oranžovočervená a modrozelená, fialovočervená a žlutozelená. Chceme-li aby interiér působit harmonicky, je vhodné vybrat si jednu stěžejní barvu, která je nám příjemná a tu pak skombinovat s co nejméně barvami podobného ladění. Barevnost pak využijeme na menších doplňcích, které lze snadno vyměnit – polštáře, taburetky, závěsy, přehoz, apod.

Optickému zvětšování malých místnosti jsme již věnovali nejeden článek. Obecně platí – v miniaturním obývacím pokoji zapomeňte na tmavé barvy. Prostor zvětší také stejná barva stěn a podlah.

Nevíte-li si s výběrem barev rady, zajděte se podívat do několika prodejen nábytku i se vzorovými pokoji a zkuste si posedět v jednotlivých místnostech a zjistit, jak se cítíte. „Zajímavé“ barevné kombinace mohou zaujmout návštěvy, ale vás z nich může po čase bolet hlava. Naopak sterilní bílá, kterou „nic nezkazíte“, může časem působit chladně až depresivně nebo nudně.

Foto: archiv firmy Interio