Prvním a zásadním úkolem, který máte před sebou, je vybrat ten správný odstín, což může být docela tvrdý oříšek. Odstín, se kterým budete žít, a na který se den co den budete dívat, protože bude dominovat celé místnosti. Možná už před vámi leží několikaarchový vzorník s mraky odstínů a nezodpovězená otázka, kde vlastně začít. V první řadě se vám barva samozřejmě musí líbit. Odstín vámi zvolené barvy by dále měl ladit i se zbytkem místnosti, tedy s nábytkem a textiliemi. Ale nejenom to. Ale nepropadejte panice. Pokud se budete držet našich následujících sedmi doporučení, je riziko toho, že sáhnete vedle, minimální.

1. Nevybírejte odstín pouze na základě vzorníku.
„Malé proužky, které bývají k nahlédnutí v obchodech s barvami, bývají zavádějící,“ říká přední americká interierová designérka Kaylan Kane. „Před tím, než se definitivně rozhodnete zvoleným odstínem vymalovat celou místnost, si jej přímo na dané zdi vyzkoušejte, a to raději na větší než menší ploše, kterou snadno přemalujete,“ doporučuje. Pokud se bojíte malovat přímo na zeď, vyzkoušejte si barvu na větším archu papíru.

2. Mějte na paměti, že během dne se odstíny barvy mění.
Obchody s barvami jsou většinou osvětleny fluoroscenčními žárovkami. Někteří obchodníci se vám možná budou prezentovat vzorky ukazujícími, jak daný odstín bude vypadat za různých světelných podmínek. Vy si ale vzorek musíte odnést domů, abyste viděli, jak bude vypadat ve vašem prostředí. „Podívejte se na barvu ráno, během dne a večer,“ říká Kaylan. „Během dvanácti hodin se světlo může několikrát změnit.“

3. Připravte si plánek celé místnosti.
Pokud zařizujete prázdnou místnost, budete si muset rozmyslet, jak bude vypadat včetně nábytku. „Největší chybou je, když lidé vybírají barvu ještě před zakoupením nábytku,“ přidává se interiérová designérka Jennifer Schmidt. „Co se stane, když se zamilujete do skvělé tmavé modré pohovky, ale zdi jste už namalovali na červeno? Je důležité mít na paměti, že existují stovky odstínů barev, ale ke konkrétnímu nábytku a textiliím se jich hodí už mnohem méně. „Můžete si také být jisti, že chcete šedivé zdi, ve skutečnosti existují stovky odstínů šedé,“ konstatuje Kaylan. „Mou filosofií proto je pracovat obráceně. Nejdříve si vyberte nábytek a textilie a na základě nich barvu zdí.“

4. Pozor na příliš jasné barvy!
Při výběru barvy buďte odvážní, ale nepřežeňte to. Určitě se vyvarujte jasně intenzivních barev. „Lidé se často soustředí na příliš jasné barvy,“ pokračuje Kaylan. „Pokud toužíte po jasné barvě, před jasným odstínem doporučuji matnější. Čtyři zdi namalované jasnou barvou se od sebe budou odrážet, což jejich vzhled ještě více zintenzivní.“

Více v seriálů článků Téma týdne: Barvy a malování

5. Nemyslete si, že všechny odstíny béžové jsou stejné.
„Uvědomte si, že zesvětlení neutrální barvy (například béžové) o 25 procent ji vzhledově dodá na sofistikovanosti,“ říká Kaylan.

6. Nebojte se vyjet ze zajetých kolejí.
„Snad každý slyšel, že by neměl malou místnost natírat tmavou barvou,“ pokračuje. „Tato kombinace vám ale může místnost zútulnit. Tmavá barva způsobí na malém prostoru jakýsi optický klam, díky kterému opticky ustupují rohy. Jednou jsem malou místnost namalovala tmavě šedivou barvou a výsledek byl velmi působivý.“

7. Nikdy nevolte barvu, kterou nemáte rádi.
Pokud s výsledkem nejste spokojeni, raději místnost přemalujte. Je to sice nepříjemné, ale vězte, že to je nejsnažší a nejlevnější designérská chyba, kterou je možno snadno a levně napravit, což rozhodně neplatí na tapety nebo kachlíčky. „Lidé jsou často zklamaní, když výsledek nenaplní jejich očekávaní a výsledný odstín je světlejší nebo tmavší než jejich vzorek,“ říká Jennifer. „Pokud zeď natřete o něco tmavším odstínem, problém vyřešíte. Obráceně to už je problematičtější. Vždy je tedy lepší začít odstínem světlejším.“

Autor: Jana Tržilová