Vědecké studie prokázaly, že tepelné izolace mají velký vliv na snížení respiračních onemocnění. V souvislosti se zateplováním domů došlo k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel. Nejen dospělí, ale také děti přestali tolik trpět rýmou, dýchavičností a dalšími respiračními problémy. Je třeba brát na vědomí, že zejména děti do dvou let věku mají až 10krát vyšší riziko plicních onemocnění, žijí-li ve vlhkých a špatně větraných domech. Je tak doloženo, že kvalitní zateplení ochraňuje nejen životní prostředí, ale také lidské zdraví.

Zejména v nízkoenergetických a energeticky pasivních domech je po celý rok udržováno velmi příjemné a zdravé prostředí, které dětem (a nejen jim) prospívá. V interiérech je udržována příjemná teplota a to jak v zimě, tak i v horkých letních dnech. K největším výhodám však patří stálý přísun čerstvého vzduchu, aniž by docházelo k průvanu. Systém řízeného větrání, kterým jsou domy a byty vybaveny, přivádí dostatek čerstvého vzduchu a současně odvětrává oxid uhličitý, nepříjemné zápachy, různé druhy plynů a aerosolů. Díky tomu se obyvatelé bytu stále cítí příjemně a i jejich spánek je kvalitnější. Trend tohoto moderního zdravého bydlení je v současné době na vzestupu a nízkoenergetické a energeticky pasivní byty a domy jsou stále oblíbenější.

Zateplování se nemalým dílem podílí také na snížení úmrtnosti v zimě. Podle výzkumů je v zemích s vyšším počtem zateplených domů registrováno v zimním období podstatně méně úmrtí, než v zemích, kde se tepelným izolacím věnují pouze okrajově. Nejvíce jsou zasaženi obyvatelé s tzv. palivovou chudobou, což jsou lidé, kteří nemají odpovídající prostředky na kvalitní energetické zdroje.


Šedý izolační polystyren EPS GreyWall, Isover

Přínosy zateplení

Lidé, kteří obývají izolované domy, jsou na tom po zdravotní stránce mnohem lépe, nejsou tolik nemocní a tudíž i méně absentují v práci či ve škole. Zateplování má tak blízkou spojitost se zdravotnictvím. Peníze vydané na izolaci domu se vrátí úsporou ve zdravotnictví. Pokud je dům dobře izolován, snižuje se fluktuace jeho obyvatel, což má pozitivní dopad na kvalitu vzdělávání dětí a sociální vztahy v rodině či ve společnosti.

Zateplení domů má zásluhu na výrazném snížení energetické náročnosti budov. Úspory nákladů na vytápění v České republice dosahují průměrně 50 %. Průměrný starý dům ztrácí až 34 % svého tepla stropem, 27 % zdmi, 26 % okny a 13 % podlahou. Pokud se jedná o samostatně stojící rodinný dům z období od konce druhé světové války do 80. let 20. století, může úspora při jeho komplexním zateplení činit až 80%. Při současných cenách energií se mohou úspory za elektrickou energii v bytě s rozlohou okolo 70 metrů čtverečních pohybovat až v hodnotách okolo 26 000 korun ročně.

Nižší spotřebou energií se šetří výdaje domácnosti, ale také životní prostředí a energetické zdroje. Pěnový polystyrén, který se k izolování domů používá, je navíc ekologický a jeho recyklací (po skončení životnosti stavby) je možné získat až 80% energie, která byla spotřebována na jeho výrobu. Životnost zateplovacího systému je přibližně 50 let a za tu dobu zamezí použitý pěnový polystyren 400krát většímu množství emisí CO2 než je vyprodukováno při jeho výrobě.

- jap -