Samotný polystyren je lehkou a přitom pevnou látkou, která vzniká polymerizací styrenu. Patří k nejrozšířenějším tepelně zpracovatelným plastům a používá se především ve stavebnictví, obalovém průmyslu, elektrotechnice a dalších odvětvích. Má skvělé tepelně i zvukově izolační vlastnosti, je pevný, trvanlivý, minimálně nasákavý, snadno se upravuje a díky nízké hmotnosti se s ním lehce manipuluje. Je ekologicky nezávadný a také cenově velmi dostupný.
Pěnový polystyren označovaný jako EPS se používá všude tam, kde je potřeba hospodárně izolovat budovy. Tento izolační materiál podléhá pravidelné kontrole, jeho kvalita a jakost je v České republice pravidelně sledována autorizovanými orgány v rámci certifikačního procesu. V současnosti je pěnový polystyrén u nás tou nejrozšířenější tepelně izolační hmotou, která je využívaná zejména při výstavbě a tepelné izolaci budov. Tepelné izolace z pěnového polystyrenu již po více než 50 let ochraňují před chladem, teplem a hlukem spoustu domů a bytů na celém světě.
Šedý pěnový polystyren NeoWall, Basf
Pěnový polystyren je tvarově konstantní materiál, který má hned několik výhod. Především výrazně šetří energii, je odolný proti vlhkosti a proti hnilobě, práce s ním je bezpečná, dobře se zpracovává. U této tepelné izolace je navíc výborný poměr mezi cenou a jeho užitnou hodnotou. Používání pěnového polystyrenu je přínosné také z hlediska ochrany životního prostředí. Každá takto tepelně zaizolovaná budova totiž vypouští komínem do ovzduší znatelně méně škodlivých látek. Navíc jsou spořeny důležité suroviny. Primární energie, která je spotřebována během výroby pěnového polystyrenu, je následně při jeho použití jako tepelné izolace uspořena za velice krátké období, většinou jde o období mezi dvěma měsíci a jedním rokem. Tepelné izolace z polystyrenu tak již téměř půl století výraznou měrou přispívají k ochraně životního prostředí na naší planetě.
Pěnový polystyren se vyrábí z malé kuličky polystyrenu, která obsahuje 6 - 7 % pentanu (organická sloučenina se vzorcem C5H12). Pentan zde plní funkci nadouvadla, předpění se a naplní do formy. Zahříváním se dopění tak, že vyplní celý prostor formy a následně z něj vznikne velký blok pěnového polystyrenu. Dále je možné pěnový polystyren vyrábět řezáním z vypěněných kvádrů, zde je ovšem hlavní nevýhodou smršťování materiálu do původního nenapěněného stavu. Tvarové změny závisí na teplotě a čase, který uplynul od výroby. Jestliže pěnový polystyren po vypěnění ležel po nějakou dobu ve skladu a teprve poté byl rozřezán na desky, měl by být již tvarově dostatečně stabilizován. Pevnost materiálu v tlaku je nejčastěji 100 až 200 kPa.
Izolace střechy pomocí šedého polystyrenu Neopor, Basf
Je třeba zdůraznit, že při delším styku s vodou, pěnový polystyren nasákne. Také je třeba pamatovat na to, že nesnáší ultrafialové záření – na povrchu se začne rozpadat na prášek. Hlavní nevýhodou je pak omezená tepelná odolnost (zhruba do 70°C) a také hořlavost. Čím vyšší je teplota, tím více se materiál stahuje. Z tohoto důvodu se nedoporučuje používat pěnový polystyren na zateplování tmavých fasád orientovaných ke slunci.
Šedý izolační polystyren EPS GreyWall, Isover
V dnešní době jsou na trhu pěnové polystyrény šedé barvy, nejčastěji se setkáme se značkami jako Neopor, Grey wall a dalšími. V těchto typech pěnového polystyrenu je přidán velmi najemno namletý grafit, který potlačuje radiační přenos tepla. Pěnový polystyren je označován podle typu použití a pevnosti v tlaku. Setkat se tak můžete například s označením EPS 100 Z. Číslo značí pevnost v tlaku v kPa (50, 70, 150, 200 až 250) a písmena pak typ použití (Z, S, F).
Z – základní (nízká přesnost desek, používán nejčastěji na podlahy)
S – stabilizovaný (použití na střechy)
F – fasádní (vysoká přesnost desek, určen pro kontaktní zateplování)
- jap -
Foto: archiv firem