Projekt zateplení domu

Pro účely tepelné izolace domu si jednoznačně nechte vypracovat projekt. Sice můžete postupovat i bez něj, nicméně se tím zvyšuje riziko, že zateplení nebude zcela vyhovovat vašim potřebám. Projekt vám (nebo lépe řečeno vašemu domu) ušije na míru prováděcí firma a můžete jej využít pro získání státní dotace. Nejprve si musíte nechat zpracovat energetický audit domu, díky kterému vám projektant navrhne ideální tloušťku a druh zateplovacího systému.

Zateplení domu

Kdy je nejvhodnější doba začít se zateplováním domu

Zkušenost prodejců izolačních materiálů říká, že poptávka nejvíce roste na podzim. Češi se snaží na poslední chvíli zateplit svůj dům před tuhou zimou a ušetřit tak na výdajích za energie během topné sezóny. Podle Českého statistického úřadu pak tyto výdaje činí více než pětinu (21,1 %) rozpočtu průměrné české domácnosti.

Odborníci se shodují, že ideální dobou pro zateplování domu je bezpochyby jaro nebo léto. Díky suchému a teplému počasí totiž lépe zasychají izolační materiály. Stavebniny, které se používají k zateplování, jako například fasádní stěrky či lepidla, bývají na bázi cementu a potřebují pro svou hydrataci a vyzrání určitý obsah vody. Ta však musí vyschnout, a proto může být zateplování při nízkých teplotách značně komplikované.

Mýty kolem zateplování domu

Kolem tepelné izolace domu panuje hned několik mýtů a možná právě kvůli nim patříte mezi věčné „odsouvače“ zateplení. Jednou z nejčastějších přesvědčení, které v souvislosti se zateplováním koluje, je, že tlustou cihlovou zeď nemá smysl zateplovat. Chyba lávky, domy se silnými obvodovými stěnami se sice považují za dobře izolující stavby, ale ani metrová zeď z cihel by nevyhověla požadavkům současných norem. Vnější tepelnou izolaci se proto rozhodně vyplatí instalovat i na cihlovou stěnu, jejíž tloušťka přesahuje 60 centimetrů.

Možná vás známí či sousedé vystrašili, že vám po zateplení začnou na vnitřních stěnách růst plísně. O to pochopitelně nestojí nikdo, nicméně plísně rostou na vlhkých stěnách bez ohledu na to, zda jsou zateplené, či nikoliv. Zde přichází znovu na přetřes zmíněný projekt zateplení domu – pokud je správně navržený, pak instalovaná tepelná izolace vlhkost zdiva rozhodně nezvýší. Vše se přitom odvíjí od výběru izolačního materiálu (např. v případě starších domů je lepší zvolit minerální vlnu, jelikož má lepší prodyšnost než polystyren) a jeho dostatečné tloušťky.

Většina českých domácností myslí na vytápění, kupuje krbová kamna nebo staví krby, ale už nemyslí na to, aby jim vytvářené teplo neunikalo. Díky tomu pak zbytečně přichází o své finance. Zateplení je investice do budoucna, které se rozhodně vyplatí a vrátí. 

- PR článek -