Proč zateplovat?
Dobře izolovaná venkovní fasáda je velmi důležitá nejen u novostavby, ale i u staršího domu. Dokáže totiž vytvořit v místnosti zdravé klima a spořit náklady při spotřebě energie. Je jedním z nejefektivnějších řešení úspory energií. Přes nezateplené homogenní stěny ztrácíme běžně až 50% tepla. Jakmile však stěny zaizolujeme, úbytek se několikanásobně sníží a bude se pohybovat jen okolo 10 až 15%. Právě tento rozdíl je dostatečným důvodem, proč je důležité zateplovat.
Ale to není vše. Pokud bydlíte v samostatně stojícím rodinném domě, který pochází z poválečného období, nebo byl vystavěn do 80. let minulého století, mohou u něj úspory při komplexním zateplení činit dokonce až 80%. A to opravdu není zanedbatelné. Lidé své domy nejčastěji zateplují polystyrénem, v minulém roce jej spotřebovali na 62 tisíc tun. I přesto však v České republice zůstává přes 200 milionů metrů čtverečních obvodových stěn nezateplených.
Zateplování fasády pomocí izolačních desek z pěnového skla, Foto: Hornbach
Zateplením chráníme přírodu i zdraví
Kvalitní zateplení přitom napomáhá také v ochraně životního prostředí. Zároveň má vliv i na lidské zdraví, což prokázaly nedávné studie univerzity v Otagu na Novém Zélandu a oddělení epidemiologie a veřejného zdraví na University College v Londýně. Tepelně zaizolovaná budova podstatně snižuje výskyt respiračních onemocnění až o 50%. Tepelné izolace se velmi pozitivně podílejí také na snížení úmrtnosti v zimním období.
Izolujeme svépomocí
Izolaci fasády pomocí tepelně izolačního systému je možné provádět nejen na starém zdivu či omítce, ale rovněž i na fasádě novostaveb. Největší výhodou je, že takovouto izolaci můžeme provést sami. Pro zateplení fasády na novém nebo starším domě je nutné si zajistit rovný, suchý a nosný podklad, který bude vhodný pro nános fasády. Než začnete s izolačními pracemi, odstraňte uvolněné části podkladů a zakryjte si okenní parapety, zábradlí atd. Poté vyrovnejte nerovnosti. Když izolujete starší venkovní prostory, je dobré si starou omítku před aplikací zdrsnit. Na novostavbách je většinou možné provést izolaci bez větších příprav.
Druhým krokem hned po přípravě podkladu je umístění soklových profilů v závislosti na tloušťce izolačních desek. Poté je třeba namíchat lepidlo a nanést jej na obvody izolačních desek a do několika bodů uprostřed. Je tak třeba udělat ve chvíli, kdy je lepící stěrka (což je směs hotové malty a vody) umíchaná do homogenní hmoty bez hrudek. Poté, co stěrku nanesete, postupujte takto u všech dalších desek stejným způsobem. Začínejte vždy u rohu domu a nasaďte první desku do soklové lišty. Dobrý pozor dávejte zejména v oblasti oken a dveří. Tam se musíte vyvarovat vytvoření spár. Následovat bude aplikace další vrstvy lepící stěrky, vtlačení armovací tkaniny a síťoviny, utěsnění okenních parapetů a spojů desek. Následně je třeba provést vyplnění případných spár pomocí montážní pěny. Nakonec omítneme různými druhy omítky a natřeme fasádu barvou.
- jpa -