Konec léta je obdobím, kdy máte poslední možnost dodělat, co jste přes prázdninové měsíce nestihli. Pokud patříte k těm, kteří se při pohledu na poslední vyúčtování za energie doslova zhrozili, budete muset podniknout jistá opatření, aby vaše peněženka do budoucna nebyla tolik zatěžovaná. Právě na vytápění se dá totiž nejvíce ušetřit, mnohdy až polovinu nákladů a to už je dostatečná částka, nemyslíte? Prvním krokem vedoucím k nižším účtům je důkladnější zateplení fasády vašeho domu. V domě se díky zateplení lépe a déle udrží teplo a kohoutek topení už nebude muset být otočený na plno.
Čím můžeme izolovat?
Nejznámějším tepelným izolantem je pěnový polystyren, který je velmi lehký, snadno se opracovává, není nasákavý a vyznačuje se vysokou odolností proti hnilobě. Jeho schopnost tepelně izolovat je dostatečně vysoká. Polystyrenové desky přesto nakoupíte poměrně levně. Za nevýhodu polystyrenu je považována o něco menší zvuková izolace a také nižší požární odolnost.
Kromě pěnového polystyrenu je možné zakoupit také polystyren extrudovaný a polystyren s grafitem. Extrudovaný polystyren je oproti tomu pěnovému stabilnější, má zpevněný hladký povrch a snese tak i větší tlakové namáhání. Skvěle se hodí pro ploché, obrácené nebo vnější střechy, podlahy nebo vnější stěny, které se dotýkají zeminy. Další je polystyren s grafitem, který vyniká vyšší tepelnou izolací. Té je dosaženo díky schopnosti grafitu odrážet teplo zpět, čímž je zabraňováno jeho úniku.
Možným izolačním materiálem je kamenná vlna, která je velmi prodyšná a brání kondenzaci vodních par a vzniku plísní i na těžko přístupných místech. Kamenná vlna se navíc může pochlubit i skvělými protihlukovými a tepelně izolačními vlastnostmi. Dokáže tak ochránit konstrukci před účinky požáru. K zateplování budov bývají často využívány také tepelně izolační desky vyrobené ze skelné a minerální vlny. Staly se oblíbenými hlavně pro své tepelně i akusticky-izolační vlastnosti a nehořlavost. Tyto materiály ještě odpuzují zvířata a zabraňují růstu hub, plísní a bakterií. Dalo by se tak říct, že jsou věčné.
Správná tloušťka
Důležitý je nejen použitý materiál, ale také tloušťka izolačních desek. Jak zjistíte, která tloušťka desek je ideální právě pro váš dům? Nejlepší je poradit se s odborníkem nebo projektantem. Řídit se však můžete také obecným pravidlem, které tvrdí, že čím tlustší je izolace, tím větší jsou úspory. Toto heslo platí především pro tzv. pasivní domy, u nichž šířka desek dosahuje až 40 cm. Pokud vám však jde pouze o renovaci fasády a chcete dům jen dodatečně zateplit, bude většinou stačit tak 10 až 16 cm navíc.
Vnitřní nebo vnější zateplení?
Fasádu je možné zateplit jak zvenku, tak i zevnitř, to pro vás určitě není žádná novinka. Nabízí se otázka, který postup je výhodnější? Je třeba myslet na to, že vnitřní zateplování s sebou přináší spoustu nevýhod a úskalí. Vnější izolace vám chrání omítku a zároveň zamezuje vystavování zdiva velkým teplotním rozdílům. Další nediskutovatelnou výhodou venkovního zateplení je jeho celistvost, které by u vnitřní izolace nebylo možné dosáhnout, protože umožňuje zateplit pouze určité části. Z tohoto důvodu se vnitřní zateplení hodí spíše pro historické a členité fasády. Stejně tak je vhodné nebo prostory, v nichž nebydlíme celoročně, jako jsou chaty a chalupy.
- jap -
Foto: Isover, Igibau, Ternogroup