Boj s tepelnými mosty může v lecčem připomínat boj s větrnými mlýny. I když dům zaizolujete sebelépe, stoprocentní izolace nikdy nedosáhnete. To ostatně není ani vhodné – nadměrná tepelná izolace představuje velké riziko pro vznik plísní.
Co je to tepelný most?
Když mluvíme o tepelných mostech, máme na mysli místa ve stavbě a stavební konstrukci, ve kterých dochází k rychlejšímu průniku tepla směrem ven. Odborníci tyto mosty označují jako místa se zvýšenou hustotou teplotního toku. Jednoduše řečeno – v těchto místech odchází z vašeho domu více tepla než jinde.
Teplo z domu uniká dvěma způsoby:
Vedení, neboli indukce, způsobuje přenos tepelné energie přes tepelně vodivé materiály. Nejčastěji se s ním setkáme u ocelových překladů nad okny nebo dveřními prostory.
Druhou možností je proudění. V tomto případě se v místě konstrukce vyskytuje ničím nechráněný otvor nebo vzduchová kapsa. Vzduch sám o sobě je velmi dobrý tepelný vodič. S tímto typem tepelných mostů se setkáváme u detailů komínu nebo vzduchových kapes ve spárách výplňových hmot – například PUR pěny.
Rizika spojená s teplotními rozdíly
Tepelný most je jednoduše řečeno místo, kde se setkává vyšší teplota z interiéru s chladnější venkovní teplotou. Rozdílné teploty snižují hodnotu rosného bodu na vnější i vnitřní straně stěny. To s sebou přináší několik rizik:
- vyšší míru vzniku plísní v postiženém místě,
- vytváření povrchové kondenzace na vnější omítce,
- zvýšené náklady na vytápění,
- v extrémních případech narušení statiky a trvalé poškození stěny.
Úniky najdeme ve zdech i ve střeše
Když dojde řeč na tepelné mosty, tak si možná jako první představíte kontakt horizontální a svislé stěny. To ovšem nejsou jediná riziková místa.
Zjednodušeně řečeno můžeme říci, že tepelný most vznikne v jakémkoliv místě se sníženou tepelnou izolací. Nejčastějším místem je ovšem styk svislé a vodorovné stěny – styčná místa stropu nebo balkonu se svislou stěnou. Na těchto místech najdeme menší množství tepelné izolace, čímž se zvyšuje i riziko tepelného převodu.
Stropy a balkony ovšem nejsou jediná místa. S tepelnými mosty se setkáme i v jiných místech stavební konstrukce, patří sem například:
- detail střešního okna,
- prostup komínu střechou,
- pozednice (místo styku střechy se svislou stěnou),
- nadpraží dveří a oken,
- místo založení komína (chlad vniká odspodu).
Jak tato místa odhalíme? Pro přesné zjištění místa a rozsahu tepelného mostu je třeba přesné měření povrchových teplot. Stavební firma si prostřednictvím kamery s termovizí vytvoří 2D nebo 3D model stavby a jasně určí místa úniku. Pomocí detailní termovize nebo kontaktního měření přes chrom-niklová teplotní čidla následně určí místa úniku uvnitř konstrukce.
Diagnostiku provedete i svépomocí. V půjčovně nářadí si pronajměte kameru s termovizí a stavbu prověřte sami. Nezapomeňte ale na to, že přesná lokalizace vyžaduje rozdílné vnitřní a venkovní teploty. Proto stavební firmy zaměřují teplotní mosty při nižších teplotách, ve kterých lépe vynikne tepelný model domu.
Odstraňte příčinu, nikoliv následek
Na začátku jsme se ptali, zda existuje provizorní řešení teplotního mostu. Do určité míry ano, odstraníte ale pouze důsledek. Pomocí odvlhčovače nebo pravidelného větrání dostanete vlhkost ze zdí a zvýšíte hladinu rosného bodu. Důkladné rekonstrukci se ale nevyhnete.
Odstranění tepelného mostu přitom nevyjde ani tak draho. Jestliže je rekonstrukce nevyhnutelná a vy nemáte vlastní prostředky, stačí vám jednorázová půjčka 50 000 Kč. S ní s přehledem zafinancujete stavební úpravy a nákup izolačních hmot.
Možným řešením je například využití speciálních ISO nosníků v případě styku svislé a horizontální stěny. Tyto stavební prvky jsou obaleny vrstvou superizolantu, který zamezí prostupu tepla.
Ať už zvolíte jakékoliv řešení, s úpravami neotálejte. Dlouhodobé vystavení vlhkosti podporuje výskyt plísní a rozšíření spór. Za energie navíc zaplatíte podstatně více, než na kolik vás vyjde rekonstrukce a nové zateplení.
- PR článek -